Akciový výpredaj pokračuje. Na trhu s dlhopismi bijú zvony na poplach

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 16.08.2019

DomovAkciový výpredaj pokračuje. Na trhu s dlhopismi bijú zvony na poplach

Pondelok

V pondelok nič nenasvedčovalo tomu, aký týždeň nás čaká. Indexy Dow Jones a S & P 500 zaznamenali veľmi mierne straty, pričom nefinančný index Nasdaq 100 k začiatku obchodného týždňa mierne posilnil. Upokojenie prišlo vhod, najmä po turbulentnom konci minulého týždňa.

Čo sa týka ďalších aktív, americký dolár v pondelok posilňoval, zlato kleslo a ropa prudko rástla.

Firma FastCompany nazvala novo plánovanú službu AmazonFresh od firmy Amazon.com, Inc. trójskym koňom, ktorý bude závratnou rýchlosťou expandovať.

Utorok

V utorok tohto týždňa sa zaznamenal pád európskych akcií z dôvodu ekonomických a geopolitických obáv ohľadom taliansko-argentínskej politickej neistoty, ku ktorej sa pridali udalosti v Hong Kongu.

Argentína je späť na predných stránkach svetových ekonomických denníkov – bohužiaľ, toto si asi latinoameričania za rámček nedajú. Opozičný kandidát Alberto Fernández v primárkach totálne porazil prezidenta Maurícia Macriho, čo vzbudzuje obavy z návratu bývalej prezidentky Cristiny Fernández. Jej prezidentovanie sa okrem Iránskeho škandálu stalo synonymom populistického rozhadzovania peňazí, rastu povinných výdavkov argentínskeho rozpočtu a znárodnenie dôchodkových fondov. Hlavné indexy odpísali okolo 48%, čo Argentíne prinieslo titul najväčšej sell off histórie.

Index paneurópskych akcií STOXX 600 odpisoval, hlavné straty zaznamenalo Miláno a Madrid.

V USA zažili indexy jeden z najväčších výpredajov tohto roka a výnosy z dlhopisov prudko klesli. Spoločným menovateľom vyššie uvedeného je obava zo spomaľovania ekonomiky a vyhliadka na ekonomickú recesiu.

Streda

V stredu akciový výpredaj pokračuje a na trhu s dlhopismi bijú zvony na poplach. Výnos z 30-ročných dlhopisov spadol vôbec prvýkrát pod 2%. K tomu sa výnos z 10-ročného dlhopisu dostal pod výnos dvojročného, ​​teda došlo k invertovaniu výnosnej krivky. Tento jav sa na trhoch objavuje prvýkrát od roku 2007. V minulosti to pre analytikov predznamenávalo recesiu, teraz už počujeme hlasy, že aktuálny trh s dlhopismi je úplne iný, než sme boli zvyknutí, a preto tento predpoklad nemusí byť validný.

Štvrtok

Štvrtkové súbory ekonomických dát zo Spojených štátov ukazuje silného spotrebiteľa a zmiešaný obraz výroby. Stále je však lepší, než sa predpokladalo – aj napriek tomu akcie klesajú, hoci nie tak prudko. Prechádzajúci deň vzbudzoval pokles výnosov z dlhopisov obavy, rovnako tak ako inverzie dvojročnej a desaťročnej maturity. Ich výnosová krivka sa dnes normalizuje – že by prišli namiesto komoditných spreadov do módy dlhopisové spready?

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Základy investovania do dlhopisov

Dlhopisy spolu s akciami patria najdôležitejšie investičné inštrumenty. Zatiaľ čo pri investovaní do akcií sa stávate akcionárom danej spoločnosti, pri dlhopisoch je vaše postavenie voči spoločnosti výrazne odlišné.

Základy investovania prostredníctvom ETF fondov

ETF fondy patria medzi najpopulárnejšie nástroje moderného investora, ale aj veľkých inštitúcii. Za popularitu ETF fondov môže predovšetkým množstvo výhod, ktoré investorom priniesli. Vie aké výhody sú to?

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Akým spôsobom sa dá investovať do ETF fondov

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Základné rozdiely medzi investovaním do akcií a ETF fondov

ETF fondy predstavuje nástroj, prostredníctvom ktorého sa dá investovať do rôznych finančných inštrumentov, akými sú napríklad aj akcie. Viete aké sú výhody a nevýhody ETF fondov oproti akciám?

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť