DomovInvestovanieAko investuje miliardár Warren Buffett?

Ako investuje miliardár Warren Buffett?

Prehľad článku:

Úvod

Warren Buffett je nielen jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias, ale takisto aj jedným z najbohatších ľudí na svete. Okrem iného je Warren Buffett aj veľmi dobrým kamáratom s Billom Gatesom a okrem zarábania veľkých peňazí, ich pravidelne dáva vo veľkej miere aj na charitu. Založil spolu s Billom Gatesom “Giving Pledge”, čo je záväzok, ktorý môžu bohatí ľudia dobrovoľne podpísať, a ktorým sa zaväzujú k darovaniu značnej časti svojho majetku na charitatívne účely.

Zrod investičnej legendy

Warren Buffett v Auguste 2018 dosiahol vek 88 rokov, no aj napriek tomu je stále vitálny a venuje sa svojej práci. Keďže veľká väčšina ľudí by bola v jeho veku už dávno na dôchodku, tu skutočne vidieť, ako ho jeho práca baví a napĺňa. Už v šiestich rokoch začal predávať limonády či plechovky Coca-Coly a roznášal noviny. Keď bol tínedžer, tak si z našetrených peňazí kúpil farmu ktorú prenajímal a postupne si vytváral aktíva a investoval svoje peniaze.

Svoje prvé akcie kúpil ako 11-ročný, pričom jeho prvým nákupom bola spoločnosť Cities Services Preferred pri cene 38 dolárov za akciu. Mladý Buffett držal akcie aj napriek ich rýchlemu poklesu ceny na úroveň 27 dolárov za akciu, pričom následne sa rozhodol predať ich hneď ako stúpli na cenu 40 dolárov. Tento predaj sa neskôr ukázal byť nie zrovna ideálnym, pretože akcie Cities Services Preferred nakoniec vystúpali až k cene takmer 200 dolárov za akciu. Warren Buffett si avšak z tohto svojho prvého obchodu zobral dôležitú lekciu a aj svoj investičný prístup, ktorým sa tak preslávil – kúpiť a držať.

Neskôr Warren študoval na Columbia Business School v New Yorku, kde stretol človeka, ktorý ho na celý život ovplyvnil. Bol to Benjamin Graham a dodnes každému kto chce investovať do akcií odporúča jeho knihu Inteligentný investor.

Ako investuje Warren Buffett

Warren Buffett, tiež známy ako „veštec z Omahy“ je známy hlavne kvôli svojmu investičnému prístupu, ktorým je hodnotové investovanie. Hodnotové investovanie predstavuje investičný prístup, pri ktorom investor kupuje akcie spoločností, ktoré sú podhodnotené (majú vyššiu účtovnú hodnotu, ako je reálna cena akcie tzv. price/book ratio). Vďaka tomuto investičnému prístupu bol schopný za niekoľko desaťročí urobiť priemerný výnos približne 20%, zatiaľ čo americký index S&P má ročný priemerný výnos tesne pod 10%.

Tento rozdiel sa ešte výraznejšie prejavuje pri zloženom úročení, kde investor získava úroky z úrokov. Keď zoberieme takýto výnos napríklad na 10 ročnom horizonte, tak pri výnose 10% p.a. na 10 rokov vďaka zloženému úroku zarobíte 159,3%, no pri 20% výnose p.a. to robí až 519,1%! Keď si uvedomíme, že Warren Buffett takýmto spôsobom neinvestoval 10 rokov ale celý svoj život, tak pochopíme celé tajomstvo, ako sa stal tak bohatým. Investoval vo veľkom do dobrých firiem, nechal pracovať čas a to mu prinieslo ovocie.

warren buffett net worth over time Ako investuje miliardár Warren Buffett?
Zdroj: dadaviz.com

Z grafu môžete vidieť ako exponenciálne rástol jeho majetok od jeho mladosti až doteraz, pričom za týmto celým stojí tzv. „ôsmy div sveta“, ktorým je práve zložený úrok. V kombinácii s neustálym reinvestovaním ziskov a dividend sme svedkami masívneho „snowball“ efektu (efektu snehovej gule), kedy investor získava neustále úroky z úrokov, podobne ako sa sneh nabaľuje na kotúľajúcu sa snehovú guľu dole kopcom.

Berkshire Hathaway

Aj preto je aj hodnota jedinej akcie firmy Berkshire Hathaway, ktorej je Warren Buffett majiteľom, už 327 600 dolárov. To sa nestalo za pár rokov, ale niekoľko desaťročí. Väčšina firiem ako aj Apple by už dávno robili split akcií, kde by zamenili investorom napríklad 1 akciu v cene 1000 dolárov za 10 akcií v hodnote 100 dolárov. On toto avšak nikdy nechcel a preto emitovali v deväťdesiatych rokoch akcie Berkshire Hathaway triedy B, ktoré sa obchodujú za dostupnejšiu cenu.

Takisto treba spomenúť, že akcie Berkshire Hathaway nevyplácajú žiadne dividendy, ako to robí napríklad Coca-Cola či General Motors, nakoľko podľa slov Warrena Buffetta dokáže jeho spoločnosť samotná lepšie reinvestovať prostriedky, ktoré by slúžili na vyplácanie dividend ako samotní akcionári, čo im v konečnom dôsledku prinesie nárast hodnoty daných akcií a tým aj vyšší výnos v porovnaní s potenciálne vyplatenými dividendami.

Zaujímavé je taktiež povšimnúť si, že veľa ľudí neustále predikuje príchod novej krízy a obrovský prepad na akciovom trhu. Warren si to avšak nevšíma a nesnaží sa načasovať, kedy predať akcie nejakej spoločnosti. Dlhodobo akcie drží a verí, že skôr či neskôr ich cena bude rásť, pretože nakupuje kvalitné a dobre fungujúce spoločnosti.

Záver

Warren Buffett je jeden z najbohatších ľudí na svete a to vďaka tomu, že už od mladého veku pochopil princíp investovania a drží sa ho celý život. Takisto je to jeden z najúspešnejších investorov všetkých čias a dokázal za niekoľko dekád urobiť priemerný ročný výnos na úrovni 20% a poraziť tak akciový index S&P svojím výkonom až dvojnásobne. Ak sa Vám nechce neustále vyhľadávať nové potenciálne spoločnosti, do ktorých by bolo vhodné zainvestovať, nakúpte jednoducho akcie Berkshire Hathaway a prenechajte tieto starosti na jedného z najúspešnejších investorov vôbec.

Prostredníctvom kúpi akcii Berkshire Hathaway totiž investujete do všetkých ďalších spoločností, do ktorých investuje samotný Warren Buffett. Medzi tieto spoločnosti patrí napríklad Apple, Wells Fargo, Bank of America či Coca-Cola.

Odporúčame taktiež prečítať si knihu Inteligentný investor od už spomínaného Benjamina Grahama, či knihu Snowball priamo o „veštcovi z Omahy“.

Ak by ste mali záujem začať investovať podobne, ako táto investičná legenda, napíšte nám a radi vám s tým pomôžeme a poradíme.

spot_img

Dohodnite si bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

spot_img

Prečítajte si ďalšie z našich článkov

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť