HomeInvestovanieObchodovanieNajčastejšie využívané indikátory pri technickej analýze

Najčastejšie využívané indikátory pri technickej analýze

Využívanie indikátorov pri technickej analýze

Väčšina obchodníkov využíva pri obchodovaní stratégie vytvorené na základe technickej analýzy. Samotná technická analýza je veľmi dobrým základom, pričom obchodníci ju častokrát kombinujú s indikátormi a oscilátormi.

Indikátory predstavujú nástroje, ktoré pomáhajú identifikovať napríklad aký trend prevláda, aký je sentiment či volatilita na trhu. Používajú sa pri rôznych analýzach, kde sa hlavne odhaduje trend. Sú dobrou pomôckou pre načasovanie dobrého vstupu či výstupu z pozície.

Pri využívaní indikátorov a oscilátorov platí jedno veľmi jednoduché, no za to osvedčené pravidlo – nepreháňať to. Čim jednoduchšie, tým lepšie. Veľa začínajúcich obchodníkov to totiž preženie a dá si do grafu aj 5 či 10 indikátorov, pričom takýto prístup vie narobiť niekedy viac škody, ako úžitku. Obchodník totiž stratí prehľad o cene a začne sa príliš spoliehať na indikátory a môže veľmi ľahko pre stromy nevidieť les.

Indikátory sú trendové a vďaka ním sa dá sledovať kam trh smeruje, čo vie pomôcť pri načasovaní vstupu do pozície s cieľom zviezť sa s týmto trendom. Oscilátory slúžia skôr ako pomôcka na obchodovanie zmien v trende, no pri tých je úspešnosť o čosi menšia.

Z tohto dôvodu preto najlepšie fungujú oscilátory v prípade, kedy trh nemá jasný trend a hýbe sa v pásme (ide do strany). Indikátorov a oscilátorov je naozaj veľa, poďme si priblížiť na tie najznámejšie a najviac využívané.

Stochastic Oscillator

Definitívne jeden z najznámejších a najpoužívanejších oscilátorov, vďaka ktorému môžeme zistiť kedy je trh prekúpený či prepredaný. Je to oscilátor, ktorý sa pohybuje medzi hodnotami 0 až 100, avšak všeobecne najčastejšie využívaný tradingový prístup je, že ak sa hodnota Stochasticu dostane nad 80, znamená to dobrú príležitosť na predaj (sell) a ak je hodnota pod 20, tak naopak na nákup, teda buy.

Signály medzi 20 až 80 napríklad na hodnote 50 či 60 by sa nemali brať do úvahy, pretože sa viac oplatí obchodovať extrémy. Niektorí obchodníci dokonca čakajú až na moment, kedy Stochastic dosiahne hodnoty pod 10 alebo nad 90.

Dôležité je zapamätať si, že len pretože Stochastic ukazuje prekúpenosť na danom inštrumente neznamená že trh nebude ďalej rásť. Tento rast môže naďalej pokračovať napríklad z dôvodu silných fundamentov.

Veľmi pekným príkladom môže byť napríklad vyhlásenie výsledkov v prípade vybranej spoločnosti, kedy pozitívne čísla môžu vyhnať cenu danej akcie hore aj napriek tomu, že Stochastic bol na úrovniach okolo 80. Treba pamätať na to, že Stochastic Oscillator je technický indikátor, ktorý fundamenty neberie do úvahy.

Vo všeobecnosti je Stochastic veľmi užitočný indikátor, vďaka ktorému je možné sledovať zmeny trendu a identifikovať potenciálne minimá a maximá.

eurusddaily stochastic Najčastejšie využívané indikátory pri technickej analýze
EURUSD Daily – Stochastic (kliknite na obrázok pre veľký náhľad)

Moving Average (kĺzavý priemer)

Kĺzavý priemer predstavuje indikátor, ktorý parí k najobľúbenejším práve svojou jednoduchosťou a užitočnosťou. Tento indikátor priemeruje zatváracie (close) či otváracie (open) ceny za zvolené obdobie. Dokáže taktiež priemerovať aj low a high, záleží na vašom nastavení.

Veľa intradenných obchodníkov preferuje kĺzavý priemer za 14 či 21 dní a pričom platí nepísané pravidlo, že čím vyšší timeframe, tak tým väčšie obdobie sa používa. Swingoví obchodníci, ktorí sledujú hlavné 4 hodinový a denný časový rámec obľubujú 100 či 200 dňový kĺzavý priemer.

Všeobecne platí, že čím dlhšie časové obdobie, tým viac priemer zaostáva za cenou (čím nižšia perióda, tým viac sa trh dotkne kĺzavého priemeru). V grafe je znázornený kĺzavý priemer za posledných 21 dní. Obchodníci tento indikátor používajú často ako miesto kde vstúpiť do trhu. Napríklad ak prevláda uptrend, tak čakajú kým sa trh vráti na kĺzavý priemer a tam vstúpia do long pozície (buy).

Obchodníci takisto radi používajú aj „kríženie priemerov“, čo často značí obrat v trende. Ak sa napríklad prekríži 14-dňový a 21-dňový kĺzavý priemer, znamená to proti-trendový signál. Kĺzavé priemery sa avšak používajú hlavne na vstupy do trendu, nakoľko ide o trendový indikátor.

euraudh1 moving average Najčastejšie využívané indikátory pri technickej analýze
EURAUD H1 – MOVING AVERAGE (kliknite na obrázok pre veľký náhľad)

Bollingerove pásma, RSI a divergencie

Existuje množstvo ďalších indikátorov ako Bollingerove pásma, RSI a desiatky ďalších. Všetky fungujú na podobnom princípe a preto je najrozumnejšie použiť jeden alebo dva indikátory a oscilátory.

Bollingerove pásma

Bollingerove pásma sú dobré v tom, že ukazujú veľkosť volatility trhu. Ak trh silno rastie alebo klesá, tak sa tie pásma rozšíria a naopak ak je volatilita nízka, tak sú tie pásma úzke. Skladajú sa z troch kriviek – horná a dolná odchýlka a stredový kĺzavý priemer. Sú veľmi užitočné v prípade, že trh ide do strany. Ak sa trh dostane k hornému pásmu, tak to môže značiť vhodnú príležitosť na predaj, pri dolnom pásme naopak na nákup.

RSI (relative strength index)

RSI (relative strength index) je oscilátor, ktorý sa podobne ako stochastic pohybuje v bodoch od 0 – 100. Indikátor informuje o sile trendu a o tom, kedy je trh prekúpený alebo prepredaný. Ak je trh v oblasti 70, znamená to že je prekúpený a pri 30 je prepredaný.
Jeden z netypických, no úspešných spôsobov ako využiť oscilátory je na obchodovanie divergencií.

Divergencia predstavuje nesúlad v indikátore a v cene daného inštrumentu. Vďaka divergencii často vieme, kde príde obrat v trende alebo jeho pokračovanie. Dajú sa taktiež využiť na chytanie vrcholu či dna, no takisto sa používajú na určenie vhodného načasovanie vstupu do trendu.

euraudh1 divergencie Najčastejšie využívané indikátory pri technickej analýze
graf divergencie (kliknite na obrázok pre veľký náhľad)

Záver

Indikátory sú veľmi dobrou pomôckou k obchodovaniu, no mali by sa používať skôr ako doplnok a nie priamy nástroj na obchodovanie. Je dôležité vedieť ich skombinovať takým spôsobom, aby v tom mal obchodník poriadok. Príliš veľa indikátorov môže tradera akurát zmiasť a robí samotný trading komplikovaným.

Úspešný trading je práve o jednoduchosti a nie o 10 indikátoroch v grafe. Medzi najpoužívanejšie indikátory na ukázanie prekúpených a prepredaných zón slúžia oscilátory ako Stochastic, RSI alebo MACD. Medzi najpoužívanejšie indikátory, ktoré ukazujú trend patrí kĺzavý priemer. Divergencia je veľmi dobrá pomôcka na potvrdenie obratu v trende určitého trhu.

spot_img

Dohodnite si bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

spot_img

Prečítajte si ďalšie z našich článkov

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť