Prehľad článku:

Čo je to páka / pákový efekt?

Predtým než si povieme aké existujú finančné páky, je potrebné si objasniť, čo tá páka vlastne je. Leverage (páka) nazývaná aj pákový efekt predstavuje spôsob, ako obchodovať s vyššou sumou, akou obchodník disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika, nakoľko obchodník si v podstate požičiava chýbajúce finančné prostriedky. Výhodou avšak je možnosť aj z pomerne malej sumy dosiahnúť naozaj veľmi zaujímavé zisky.

Vďaka páke je možné obchodovať aj s malým kapitálom, ako niekoľko stoviek či tisíc eur. Z tohto dôvodu je obchodovanie derivátov (spravidla CFD) s pákou čím ďalej tým viac atraktívnejšie aj pre bežných ľudí. Bohužiaľ väčšina týchto ľudí nemá prakticky žiadne skúsenosti s obchodovaním a využitie páky napomôže namiesto rýchlych ziskov skôr k rýchlemu prerobeniu celého obchodného účtu z dôvodu prepákovania sa. V praxi to môže vyzerať tak, že takýto začínajúci obchodník použije príliš vysokú páku a v prípade väčšieho pohybu opačným smerom, existuje veľké riziko, že príde o celý obchodný účet.

Ako sa tomu vyvarovať?

Kedy má zmysel rozmýšľať nad využitím páky?

Ak chce niekto dosiahnuť primeraný výnos na úrovni 5-15% ročne, tak ani nemusí páku použiť. Ak chce človek ale dosiahnuť nadpriemerné výnosy, tak je tá páka potrebná. Napríklad pri obchodovaní či investovaní do ETF je maximálna možná páka 1:4, no pri obchodovaní CFD je to niečo úplne iné. Pri obchodovaní CFD na forex ponúka väčšina brokerov možnosť využitia spravidla najväčšej páky v porovnaní s inými inštrumentami, spravidla to býva na úrovni až 1:100 či 1:200.

Niektorí brokeri dokonca ponúkajú možnosť využitia ešte väčšej páky, to sa ale už bavíme vyslovene o gamblingu. Pri obchodovaní CFD kontraktov zameraných na komodity, akciové indexy a kryptomeny je brokerom poskytovaná páka nižšia, no tiež dostatočne vysoká na to aby napáchala značné škody. Ako takéto využitie páky v praxi vyzerá?

Využitie pákového efektu v praxi

Pri použití páky 1:100 môžeme obchodovať kontrakt v hodnote 100 000€ len s 1 000€ na obchodnom účte. Na menovom páre EURUSD pri objeme 1 lot je potreba 100 000€, no vďaka páke sa dá obchodovať aj s 1 000€ či dokonca pri páke 1:200 aj 500€. Takáto páka pri obchodovaní akcií nie je možná, pretože len 1% pohyb na danej akcii by znamenal stratu celej Vašej investovanej sumy.

Pri obchodovaní mien je to ale niečo iné, pretože aj keď sú dosť volatilné, tak na nich bežne nemáme pohyby niekoľko percent každý deň. Keď sa očakáva zvýšená volatilita na trhu, tak brokeri znižujú páky tak ako tomu bolo pri oznámení Brexitu a Amerických prezidentských volieb. Napríklad na menové páry bola u veľkej časti brokerov znížená páka všetkým klientom na 1:30 a nebolo možné niekoľko hodín/dní využiť vyššiu páku.

Akú páku vám broker poskytne?

Ak má niekto záujem investovať či obchodovať, tak je určite zbytočné zo začiatku používať páku, nakoľko človek ešte nemá dostatočné skúsenosti. Najprv sa treba učiť a nazbierať skúsenosti. Potom ak človek vidí pokroky a že má situáciu pod kontrolou, tak je vhodné použiť primeranú páku. Kvalitu brokerov často spoznáte už len podľa toho, akú maximálnu páku ponúkajú. Seriózni broker vám totiž nikdy neponúkne páku vyššiu ako 1:200.

Tí brokeri, ktorým ide iba o zarobenie na poplatkoch za obchodovanie ponúkajú s radosťou aj 1:500 alebo 1:1000. Po tom ako ESMA (Európsky orgán pre cenné papiere a trhy) zaviedla reguláciu, že vyššia páka ako 1:30 nebude, sa muselo veľa brokerov prispôsobiť, no toto nariadenie sa týka iba brokerov v rámci EÚ. Napríklad jedni z najznámejších a najserióznejších brokerov sú austrálski IC Markets a Pepperstone. To sú brokeri, ktorí vám aj napriek nariadeniu ESMA môžu ponúknuť páku 1:100 alebo 1:200.

Akým chybám sa vyvarovať

Veľa obchodníkov, ktorí používajú páku používajú aj stoploss, pretože chcú mať chránený kapitál. Tým, že jeden väčší nekontrolovaný pohyb trhu môže zmazať väčšiu časť účtu je dobré sa takýmto spôsobom chrániť. Stoploss je spôsob ako si stanoviť maximálnu možnú stratu na určitý obchod, čo je základom už len samotného money managementu, čo je pri obchodovaní kľúčové. Chyba, ktorú veľa obchodníkov robí je, že majú veľkú páku a malý účet, pričom sa snažia s mini stoplossmi chytať veľké pohyby.

Ďalšou častou chybou je zas opačný extrém, kedy obchodníci používajú obrovské stoplossy a berú mini zisky. Treba vedieť používať primerané stoplossy aj páku, no to si vyžaduje skúsenosti a čas. Veľa človeka naučia vlastné chyby, preto sa ako obchodník nemôžete prestať vzdelávať a učiť. Treba robiť chyby, učiť sa, len treba dávať pozor na to, aby tieto lekcie neboli zbytočne príliš drahé.

Záver

Finančná páka je mocný nástroj a je vhodný skôr pre skúsených obchodníkov. Začiatočníci by mali jednoznačne obchodovať bez páky a najprv zbierať skúsenosti, neskôr je vhodné otestovať si jej využitie na demo účte. Je možné využiť páku od 1:2 až 1:200, takže možností je veľa, no treba si dávať pozor, pretože pri prepákovaní hrozí nielen vymazanie účtu, silná psychická bolesť ale dokonca aj straty prevyšujúce váš účet v prípade, že bol napríklad váš stoploss preskočený z dôvodu gapu.

Ak už používate vyššiu páku, tak sa snažte ne ísť do zbytočne veľkých pozícií a minimalizujte risk na obchod. Pri obchodoch s vysokou úspešnosťou (nad 80%) je možné použiť risk na obchod aj 3% či 5%, no pokiaľ je vaša úspešnosť okolo 50%, tak sa vo všeobecnosti odporúča minimalizovať potenciálne straty a to na maximálne 1%-2% vášho účtu.