DomovInvestovanieČo sa oplatí viac - obchodovať na burze alebo investovať?

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Prehľad článku:

Úvod

Existuje viacero spôsobov, ako pristupovať ku trhu. Každý prístup má svoje výhody, ale taktiež aj úskalia. Pri výbere prístupu ktorý je pre vás najvhodnejší je dôležité objektívne zhodnotiť viacero parametrov a možnosti, ktoré významné vplývajú na konečný výber – sú nimi predovšetkým finančné a časové možnosti, odbornosť, skúsenosti, znalosť trhu, akceptácia rizika či dokonca psychika a odolnosť voči stresu. Postupne si prejdeme základnými rozdielmi s tým, že po prečítaní tohto článku by ste si mali byť schopní odpovedať na otázku, aký prístup je pre vás najvhodnejšie zvoliť.

Medzi najzákladnejšie rozdelenie patrí rozdelenie ľudí na investorov a obchodníkov (traderov). Zatiaľ čo investorovi ide o dlhodobé zhodnotenie svojich prostriedkov a svoje pozície má otvorené spravidla roky, obchodníkovi vstupuje do daných obchodov a pozícii na významne kratšiu dobu. Môže ísť o týždne, dni, hodiny (intraday trading) či dokonca len minúty alebo sekundy – takémuto obchodovaniu sa hovorí scalping / skalpovanie trhu.

Podstata tradingu / obchodovania na burze

Téma obchodovania na burze je pre väčšinu ľudí úplným tabu. Veľmi často sa človek môže stretnúť s veľmi rozdielnymi názormi. Na jednej strane obchodovanie vnímané ako najlepší spôsob ako rýchlo zarobiť a zbohatnúť, na druhej strane existuje nespočetné množstvo varovaní a rôznych rizík, ktoré sa s tradingom spájajú. Podobne je to aj s príbehmi ľudí, ktorí dokázali ako z ničoho zarobiť obchodovaním milióny, tak aj naopak prerobiť peniaze a skončiť úplne na nule. Ako to teda je v skutočnosti? Je obchodovanie na burze ruletou alebo nie?

Denné obchodovanie môžeme chápať ako proces, kedy trader bude nakupovať alebo predávať podkladové aktívum (CFD, akcie, komodity…) v priebehu jedného dňa. Môže vstupovať do pozícií a von s cieľom využiť malé pohyby v cenách a spravidla s pomocou pákového efektu dokáže aj na malých zmenách ceny, urobiť slušný zisk. Takéto obchodovanie je najčastejšie využívané na akciovom trhu a forexe, kde sú fluktuácie cien relatívne dobre manažovateľné. Nájdu sa taktiež obchodníci, ktorí tradujú takýmto spôsobom Bitcoin či iné kryptomeny, tam je avšak volatilita výrazne vyššia.

Riziká spojené s obchodovaním na burze

Nech už je podkladové aktívum akékoľvek, vždy je potrebné zvážiť bezpečnosť, či lepšie a presnejšie povedané rizikovosť danej investície. Ak sa totiž zmení cena zo 100 eur na 101 eur, tak z dlhodobého hľadiska je táto krátkodobá fluktuácia pre investora úplne bezvýznamná. Pri obchodníkovi, ktorý má na toto podkladové aktívum pozíciu v hodnote 50-tisíc eur (napr. pri páke 100x a pozícii o hodnote 500eur), môžeme pri uzatvorení pozície hovoriť o zisku 500 eur za deň.

Tento druh krátkodobého rýchleho zisku je určite lákavým, avšak je potrebné vnímať rizikovosť takéhoto prístupu a fakt, že častokrát sú riziká spojené s takýmto obchodovaním väčšie, ako samotný potenciálny zisk. V prípade, že by totiž cena poklesla o spomínané 1%, obchodník by nebol 500eur v zisku ale v strate. Riziko pri obchodovaní sa dá avšak významne znížiť výškou pozície, dobrý money managementom, rozumnou výškou páky, správne umiestnenými stoplossmi a hlavne vedomosťami a skúsenosťami tradera.

Keď dvaja robia to isté, ale výsledok je iný

Ďalším faktorom je fakt, že keď dvaja ľudia robia to isté, nie je to isté. Pri tradingu to platí dvojnásobne a veľakrát je to hrá sekúnd a intuície, niekedy aj šťastia. Častokrát sa stáva, že vedľa seba sedia dvaja obchodníci, ktorí robia úplne to isté no výsledok je taký, že jeden dokáže zarobiť a druhý nie. Častým problémom býva taktiež disciplína a dodržiavanie svojich vlastných pravidiel, čo nie každý obchodník dokáže. Veľa ľudí sa jednoducho nechá uniesť, ide do prehnaného rizika a nedodržiava money management, ktorý si predom stanovili. Takýto prístup vie premeniť trading na gambling, čo určite nie je správna cesta a pákový efekt vie človeka nielen poslať na nulu, ale dokonca do mínusu a situácie, kedy prerobil viac peňazí, ako mal vložených na svojom účte u brokera.

Byť úspešný trader si vyžaduje naozaj výnimočné schopnosti a je to oveľa viac, ako len nákup náhodných cenných papierov či iných inštrumentov a následné dúfanie, že ich cena porastie… Je to predovšetkým o sledovaní trhu, čítaní správ a reportov, pravdepodobnosti, neustálej kontrole a disciplíne. Je to taktiež o drahom vybavení, platených zdrojoch informácií, neustálom vzdelávaní sa, dostatočnom vstupnom kapitále, pevnej psychike a neposledne o nákladoch obetovaných príležitostí (Opportunity Costs) – nakoľko človek mohol namiesto času, ktorý venoval tradingu tento čas investovať do niečoho iného, čo mu mohlo teoreticky priniesť väčší zisk s menším rizikom (alebo minimálne s rizikom len straty času a nie aj vstupného kapitálu).

Podstata investovania

Na druhej strane dlhodobé investovanie poskytuje oveľa lepšie možnosti manažovania rizika tým, že investor môže prehodnocovať spoločnosti, do ktorých investuje. Ten tak môže sledovať dlhodobé trendy, investovať do perspektívnych odvetví, ale hlavne sa nemusí sa obávať krátkodobých fluktuácií na trhu.

Vo všeobecnosti možno povedať, že z dlhodobého hľadiska pokiaľ investor dodržuje základné pravidlá, tak má takmer isté, že skončí v zelených číslach (v zisku). Pri tradingu CFD a obdobných produktov bohužiaľ štatistiky brokerov (ktoré sú aktuálne povinní vykazovať na základe nariadenia ESMA) vykazujú, že 64-87% obchodníkov končí v stratách. Otázkou teda je, o koľko väčšie výnosy sú schopní robiť obchodníci, ktorí sú v zelených čísla.

Istejšou cestou k ziskom je vo všeobecnosti práve investovanie. Na druhej strane pokiaľ človek má dostatočný kapitál, čas, disciplínu a chuť, tak môže byť preňho zaujímavý aj trading. Treba si avšak uvedomiť, že čakať v prvom roku zisky je vyslovené naivné… Obchodovanie na burze je predovšetkým o množstve skúseností a zvládaní ako emócií a disciplíny. Bližšie sa týmto aspektom úspešného tradingu a rozdielom medzi investovaním venujeme v ďalších článkoch.

Obchodovať alebo investovať?

Investovanie je to, čo urobilo z Warrena Buffetta jedného z najbohatších ľudí na svete. Začal s 5000$ keď mal 14 rokov a dnes je jeho majetok na úrovni vyše 85 miliárd dolárov. A toto všetko dokázal bez použitia pákového efektu, ktorý osobne považuje za šialenstvo. Na druhej strane existujú traderi, ktorí dokážu ročne urobiť výnos, ktorý je niekoľko násobne vyšší, ako priemerný nárast hodnoty spoločnosti Berkshire Hathaway, ktorej je Warren Buffett majiteľom. Jedinou otázkou je konzistencia takýchto výsledkov a špecifické riziká, ktoré s takýmto prístupom súvisia.

Štatistiky ESMA ukazujú, že drvivá väčšina retailových obchodníkov je na svojom účte v strate. Tento fakt minimálne navádza na to, aby si človek skutočne zvážil svoje aktuálne znalosti trhu a skúsenosti pred tým, ako vloží na účet reálne peniaze. Jednoznačne odporúčame začínajúcim obchodníkom študovať, študovať a ešte raz študovať… a následne testovať svoje stratégie na nečisto – na demo účte. Je to síce rozdiel, hlavne po psychologickej stránke, avšak pokiaľ nie ste schopní dosahovať konzistentné zisky na demo účte, na reálnom účte nemožno očakávať iné výsledky.

Špecifickým rozdielom medzi tradingom a investovaním sa bližšie venujeme v ďalších článkoch, ako napríklad Hlavné rozdiely medzi obchodovaním a investovaním alebo Psychologická stránka obchodovania.

spot_img

Dohodnite si bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

spot_img

Prečítajte si ďalšie z našich článkov

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť