Burza

Burza predstavuje fyzické reálne miesto s danou centrálou, na ktorom dochádza k obchodovaniu rôznych finančných inštrumentov. V porovnaní s mimoburzovým (OTC) trhom existuje zopár hlavných rozdielov:

1. rozdiel: Burza predstavuje fyzický reálne miesto s danou centrálou, kým OTC trh v reáli neexistuje.

2. rozdiel: Každá burza ma nejakého finančného regulátora, ktorý dohliada nad obchodovaním kontraktov a zabezpečuje finančný a právny dohľad, kým OTC trh nemá žiadnu finančnú autoritu, ktorá by dohliadala nad obchodovaním na OTC trhu.

3. rozdiel: Na burze sa na mnohých inštrumentoch nepoužíva finančná páka. Na niektorých burzových inštrumentoch sa páka používa, ale v oveľa menšej veľkosti (napr. do 1:10) než na OTC trhu na ktorom sa zvykne používať finančná páka s veľkosťou až 1:100 a viac.

4. rozdiel: Na burze sa dá obchodovať cez burzových brokerov, u ktorých musí mať investor minimálny vklad na svojom obchodnom účte nad 5000 eur, kým u OTC brokerov  stačí mat na svojom obchodnom účte len zopár desiatok eur.

5. rozdiel: Na burze sa obchoduje pomocou Futures kontraktov, ktoré majú určitý dátum splatnosti, zatiaľ čo na OTC trhu sa obchoduje pomocou CFD kontraktov bez určenej doby splatnosti.

spot_img

Najčítanejšie články

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť