Zvýšenie repo sadzby zo strany ČNB nepomohlo korune k posilneniu.

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 3.5.2019

DomovZvýšenie repo sadzby zo strany ČNB nepomohlo korune k posilneniu.

Pondelok

V pondelok boli zverejnené jadrové výdavky na osobnú spotrebu v Spojených štátoch, ktoré v marci medziročne vzrástli o 1,7%. Odhad trhu bol nastavený na 1,8%. Osobné príjmy Američanov v marci vzrástli o 0,1%, čo je o niečo miernejší rast v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom (0,2%). Analytici odhadovali rast o 0,4%.

Utorok

V utorok guvernér BOC Poloz konštatoval, že existujú dobré dôvody pre to, že kanadská ekonomika v druhej polovici bude rásť rýchlejšie ako doteraz. Podľa guvernéra je tiež veľká pravdepodobnosť, že ceny domov opäť začnú rásť.

Agentúra Reuters informovala, že ropný kartel OPEC v apríli oproti predchádzajúcemu mesiacu znížil dennú ťažbu čierneho zlata o 90 tis. barelov na 30,23 mil. barelov, čo predstavuje štvorročné minimum. Za poklesom ťažby stojí znižujúca sa produkcia zo strany Saudskej Arábie a výpadky ťažby vo Venezuele a Iránu. Cena americkej ľahkej ropy WTI od začiatku roka spevnila o viac ako 40%.

HDP v eurozóne vzrástol medziročne z 1,1% na 1,2%, trh očakával, že rast HDP bude nezmenený.

Naopak Kanada zaznamenala miernejší rast z 1,6% na 1,1%, keď očakávania boli nastavené na 1,4%.

Streda

Zvysenie repo sadzby zo stany cnb nepomohlo korune v posileni

Stredajšie zasadnutie FOMC sa nieslo v znamení menej holubičej rétoriky, než obchodníci predpokladali. Sadzby podľa očakávaní zostali nezmenené a členovia bankov

ej rady konštatovali, že budú trpezliví ohľadne budúceho zvyšovania sadzieb. Vo vyhlásení tiež stálo, že americká ekonomika rástla solídnym tempom.

Powell na tlačovej konferencii, ktorá sa konala po dvojdňovom zasadnutí FO

MC, oznámil, že nevidí žiadny vážny dôvod na zmenu sadzieb (oboma smermi) v blízkej budúcnosti. Ďalej tiež konštatoval, že riziká okolo výhľadu ekonomiky sa znížili a že slabá inflácia z prvého štvrťroku by mala byť dočasným javom.

Štvrtok

Vo štvrtok zasadala ČNB, ktorá podľa očakávania jednomyseľne zvýšila repo sadzbu o 25 bázických bodov na rovných 2%. Rusnok na tlačovej konferencii uviedol, že po zvyšok roka a počas nasledujúceho roka by sadzby mali zostať nezmenené. ČNB tiež u svojej prognózy mierne znížila rast HDP a inflácie. Hike bol v trhu už vopred započítaný, a preto nedošlo k posilneniu koruny, ktorá naopak voči euru klesla vo štvrtok o 0,32%.

Tiež zasadala BoE, ktorá ponechala sadzby bez zmeny v pomere 0-0-9. Z vyhlásenia možno vyčítať, že rast ekonomiky bol silnejší, než sa očakávalo vo februári. Banka tiež poznamenala, že k udržaniu inflácie u inflačného cieľa 2% je do budúcnosti potrebné viac ako jeden hike. Bankári naďalej predpokladajú, že nakoniec dôjde k hladkému brexitu.

Piatok

V piatok boli reportované dáta ohľadom nezamestnanosti v USA, ktorá klesla na 49 ročné minimum. Miera nezamestnanosti teda poklesla z 3,8% na 3,6%. Americká ekonomika v apríli vytvorila 263 nových pracovných miest. Trh očakával, že bude vytvorené 190 tisíc. miest. Medziročný rast miezd v apríli pokračoval v raste 3,2%.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Oplatí sa venovať tradingu / obchodovaniu na burze alebo radšej investovať? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí a preto vám prinášame článok, ktorý vám objasní, čo sa vám vo vašej situácii oplatí viac.

Najčastejšie využívané indikátory pri technickej analýze

Väčšina obchodníkov na burze využíva pri tradingu stratégie vytvorené na základe technickej analýzy a analýzy ceny /grafu. Veľké množstvo traderov takúto analýzu dopĺňa taktiež o indikátory a oscilátory.

Základné rozdiely medzi investovaním do akcií a ETF fondov

ETF fondy predstavuje nástroj, prostredníctvom ktorého sa dá investovať do rôznych finančných inštrumentov, akými sú napríklad aj akcie. Viete aké sú výhody a nevýhody ETF fondov oproti akciám?

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Výhody a nevýhody investovania prostredníctvom ETF fondov

Investovanie prostredníctvom ETF prináša so sebou množstvo výhod, ale aj zopár nevýhod, presnejšie rizík, o ktorých by ste určite mali vedieť pred tým, ako sa rozhodnete tento investičný nástroj využiť.

Ako investovať do ETF fondov

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť