Zvýšenie repo sadzby zo strany ČNB nepomohlo korune k posilneniu.

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 3.5.2019

Zvysenie repo sadzby zo strany cnb nepomohlo korune v posilneni

Pondelok

V pondelok boli zverejnené jadrové výdavky na osobnú spotrebu v Spojených štátoch, ktoré v marci medziročne vzrástli o 1,7%. Odhad trhu bol nastavený na 1,8%. Osobné príjmy Američanov v marci vzrástli o 0,1%, čo je o niečo miernejší rast v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom (0,2%). Analytici odhadovali rast o 0,4%.

Utorok

V utorok guvernér BOC Poloz konštatoval, že existujú dobré dôvody pre to, že kanadská ekonomika v druhej polovici bude rásť rýchlejšie ako doteraz. Podľa guvernéra je tiež veľká pravdepodobnosť, že ceny domov opäť začnú rásť.

Agentúra Reuters informovala, že ropný kartel OPEC v apríli oproti predchádzajúcemu mesiacu znížil dennú ťažbu čierneho zlata o 90 tis. barelov na 30,23 mil. barelov, čo predstavuje štvorročné minimum. Za poklesom ťažby stojí znižujúca sa produkcia zo strany Saudskej Arábie a výpadky ťažby vo Venezuele a Iránu. Cena americkej ľahkej ropy WTI od začiatku roka spevnila o viac ako 40%.

HDP v eurozóne vzrástol medziročne z 1,1% na 1,2%, trh očakával, že rast HDP bude nezmenený.

Naopak Kanada zaznamenala miernejší rast z 1,6% na 1,1%, keď očakávania boli nastavené na 1,4%.

Streda

Zvysenie repo sadzby zo stany cnb nepomohlo korune v posileni

Stredajšie zasadnutie FOMC sa nieslo v znamení menej holubičej rétoriky, než obchodníci predpokladali. Sadzby podľa očakávaní zostali nezmenené a členovia bankov

ej rady konštatovali, že budú trpezliví ohľadne budúceho zvyšovania sadzieb. Vo vyhlásení tiež stálo, že americká ekonomika rástla solídnym tempom.

Powell na tlačovej konferencii, ktorá sa konala po dvojdňovom zasadnutí FO

MC, oznámil, že nevidí žiadny vážny dôvod na zmenu sadzieb (oboma smermi) v blízkej budúcnosti. Ďalej tiež konštatoval, že riziká okolo výhľadu ekonomiky sa znížili a že slabá inflácia z prvého štvrťroku by mala byť dočasným javom.

Štvrtok

Vo štvrtok zasadala ČNB, ktorá podľa očakávania jednomyseľne zvýšila repo sadzbu o 25 bázických bodov na rovných 2%. Rusnok na tlačovej konferencii uviedol, že po zvyšok roka a počas nasledujúceho roka by sadzby mali zostať nezmenené. ČNB tiež u svojej prognózy mierne znížila rast HDP a inflácie. Hike bol v trhu už vopred započítaný, a preto nedošlo k posilneniu koruny, ktorá naopak voči euru klesla vo štvrtok o 0,32%.

Tiež zasadala BoE, ktorá ponechala sadzby bez zmeny v pomere 0-0-9. Z vyhlásenia možno vyčítať, že rast ekonomiky bol silnejší, než sa očakávalo vo februári. Banka tiež poznamenala, že k udržaniu inflácie u inflačného cieľa 2% je do budúcnosti potrebné viac ako jeden hike. Bankári naďalej predpokladajú, že nakoniec dôjde k hladkému brexitu.

Piatok

V piatok boli reportované dáta ohľadom nezamestnanosti v USA, ktorá klesla na 49 ročné minimum. Miera nezamestnanosti teda poklesla z 3,8% na 3,6%. Americká ekonomika v apríli vytvorila 263 nových pracovných miest. Trh očakával, že bude vytvorené 190 tisíc. miest. Medziročný rast miezd v apríli pokračoval v raste 3,2%.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.