Nemecko znárodní Uniper. Fed zas a znovu zvyšuje úrokové sadzby

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 23.09.2022

DomovSprávyNemecko znárodní Uniper. Fed zas a znovu zvyšuje úrokové sadzby

Fed v boji s infláciou zvyšuje úrokové sadzby o 0,75 bodu. To môže znamenať recesiu, stratu pracovných miest, vyššie úverové náklady a ďalšie dôsledky. Jerome Powell potom ďalej uviedol, že nechať pokračovať infláciu by bolo horšie a že „oneskorenie pravdepodobne povedie len k väčšej bolesti“. Projekcie ukazujú, že sadzby v budúcom roku mierne porastú. K zníženiu by malo dôjsť v roku 2024. Predseda Fedu však poznamenal, že centrálna banka prijíma rozhodnutie v každom zasadnutí osobitne.

„Musíme dostať infláciu pod kontrolu. Prial by som si, aby existoval bezbolestný spôsob, ako to urobiť. Nie je.” Jerome Powell, predseda Federálneho rezervného systému

Zástupcovia spoločnosti Volkswagen tvrdia, že nedostatok čipov potrvá aj po roku 2023. Spoločnosť sa tak pripravuje na „nové podmienky“ v kríze dodávateľského reťazca. Od konca roku 2020 dopyt po polovodičových čipoch výrazne prevyšuje ponuku základných súčiastok používaných na výrobu elektronických zariadení. Nedostatok donútil výrobcov automobilov, vývojárov telefónov a ďalších, aby znižovali svoj výrobný výkon, zatiaľ čo čakanie na materiály pokračuje.

„Do konca roku 2023 bude pravdepodobne stále existovať štrukturálny nedostatok v oblasti polovodičov.“ Murat Aksel, šéf nákupu Volkswagen

Akcie v Hongkongu dosiahli vo štvrtok najnižšiu úroveň za viac ako desať rokov. Ďalšie ázijské trhy tiež klesli po tom, čo americká centrálna banka zvýšila sadzby o 75 bázických bodov a predpovedala ďalšie zvýšenie. To vyvolalo obavy z recesie. Hongkong nadviazal hodnotu svojej meny k americkému doláru. V záujme udržania tohto nadviazania centrálna banka tiež zvýšila vo štvrtok svoju základnú sadzbu o 75 bázických bodov.

Nemecká vláda v stredu súhlasila so znárodnením energetickej spoločnosti Uniper. Týmto krokom sa snaží udržať priemysel nad vodou v dôsledku celosvetovej energetickej krízy. Nemecko už v júli schválilo odkúpenie hlavného dovozcu plynu v rámci záchranného balíčka vo výške 15 miliárd eur (14,95 miliardy dolárov). Teraz tiež kúpi 56% podiel vo fínskej energetickej spoločnosti Fortum za 0,5 miliardy eur. Nemecký štát by mal vlastniť zhruba 98,5 % Uniperu.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

DISCLAIMER
Aj keď bolo vynaložené maximálne úsilie na overenie presnosti týchto informácií, neberieme zodpovednosť a ani nezodpovedáme za spoliehanie sa akejkoľvek osoby na túto publikáciu alebo akékoľvek informácie, názory alebo závery obsiahnuté v tejto publikácii. Akékoľvek kroky podniknuté na základe informácií obsiahnutých v tejto publikácii sú výhradne na vaše vlastné riziko. Nezodpovedáme za žiadnu stratu alebo škodu v súvislosti s touto publikáciou. Tento článok je poskytnutý len na informačné účely a nemal by sa považovať za ponuku alebo žiadosť o ponuku na kúpu alebo predaj akýchkoľvek investícií alebo súvisiacich služieb, na ktoré sa môže obsah odkazovať.

spot_img

Najnovšie správy

spot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Výhody a nevýhody investovania prostredníctvom ETF fondov

Investovanie prostredníctvom ETF prináša so sebou množstvo výhod, ale aj zopár nevýhod, presnejšie rizík, o ktorých by ste určite mali vedieť pred tým, ako sa rozhodnete tento investičný nástroj využiť.

ETF fondy – všetko čo potrebujete vedieť pred investovaním

ETF fondy patria medzi najpopulárnejšie nástroje moderného investora. Prečítajte si čo sú ETF a prečo sa oplatí investovať do ETF fondov

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Oplatí sa venovať tradingu / obchodovaniu na burze alebo radšej investovať? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí a preto vám prinášame článok, ktorý vám objasní, čo sa vám vo vašej situácii oplatí viac.

Najčastejšie využívané indikátory pri technickej analýze

Väčšina obchodníkov na burze využíva pri tradingu stratégie vytvorené na základe technickej analýzy a analýzy ceny /grafu. Veľké množstvo traderov takúto analýzu dopĺňa taktiež o indikátory a oscilátory.

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť