Nemecko znárodní Uniper. Fed zas a znovu zvyšuje úrokové sadzby

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 23.09.2022

DomovSprávyNemecko znárodní Uniper. Fed zas a znovu zvyšuje úrokové sadzby

Fed v boji s infláciou zvyšuje úrokové sadzby o 0,75 bodu. To môže znamenať recesiu, stratu pracovných miest, vyššie úverové náklady a ďalšie dôsledky. Jerome Powell potom ďalej uviedol, že nechať pokračovať infláciu by bolo horšie a že „oneskorenie pravdepodobne povedie len k väčšej bolesti“. Projekcie ukazujú, že sadzby v budúcom roku mierne porastú. K zníženiu by malo dôjsť v roku 2024. Predseda Fedu však poznamenal, že centrálna banka prijíma rozhodnutie v každom zasadnutí osobitne.

„Musíme dostať infláciu pod kontrolu. Prial by som si, aby existoval bezbolestný spôsob, ako to urobiť. Nie je.” Jerome Powell, predseda Federálneho rezervného systému

Zástupcovia spoločnosti Volkswagen tvrdia, že nedostatok čipov potrvá aj po roku 2023. Spoločnosť sa tak pripravuje na „nové podmienky“ v kríze dodávateľského reťazca. Od konca roku 2020 dopyt po polovodičových čipoch výrazne prevyšuje ponuku základných súčiastok používaných na výrobu elektronických zariadení. Nedostatok donútil výrobcov automobilov, vývojárov telefónov a ďalších, aby znižovali svoj výrobný výkon, zatiaľ čo čakanie na materiály pokračuje.

„Do konca roku 2023 bude pravdepodobne stále existovať štrukturálny nedostatok v oblasti polovodičov.“ Murat Aksel, šéf nákupu Volkswagen

Akcie v Hongkongu dosiahli vo štvrtok najnižšiu úroveň za viac ako desať rokov. Ďalšie ázijské trhy tiež klesli po tom, čo americká centrálna banka zvýšila sadzby o 75 bázických bodov a predpovedala ďalšie zvýšenie. To vyvolalo obavy z recesie. Hongkong nadviazal hodnotu svojej meny k americkému doláru. V záujme udržania tohto nadviazania centrálna banka tiež zvýšila vo štvrtok svoju základnú sadzbu o 75 bázických bodov.

Nemecká vláda v stredu súhlasila so znárodnením energetickej spoločnosti Uniper. Týmto krokom sa snaží udržať priemysel nad vodou v dôsledku celosvetovej energetickej krízy. Nemecko už v júli schválilo odkúpenie hlavného dovozcu plynu v rámci záchranného balíčka vo výške 15 miliárd eur (14,95 miliardy dolárov). Teraz tiež kúpi 56% podiel vo fínskej energetickej spoločnosti Fortum za 0,5 miliardy eur. Nemecký štát by mal vlastniť zhruba 98,5 % Uniperu.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Podielové fondy – jediná možnosť ako pravidelne investovať?

Na Slovensku využíva väčšina ľudí na pravidelné investovanie sporiace účty v bankách alebo podielové fondy. Existujú avšak aj iné možnosti ako výhodne pravidelne investovať?

Základy investovania prostredníctvom ETF fondov

ETF fondy patria medzi najpopulárnejšie nástroje moderného investora, ale aj veľkých inštitúcii. Za popularitu ETF fondov môže predovšetkým množstvo výhod, ktoré investorom priniesli. Vie aké výhody sú to?

Investičné životné poistenie – najdrahší investičný produktov vôbec?

Investičné životné poistenie predstavuje kombináciu poistenia a investovania do podielových fondov. Takáto kombinácia sporenia s poistením vás avšak vie výjsť na poplatkoch oveľa viac, ako by ste si mysleli...

Ako investuje miliardár Warren Buffett?

Warren Buffett je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias a zároveň jedným z najbohatších ľudí na svete. Svoje prvé akcie nakúpil už keď mal 11 rokov. Viete akým spôsobom investujte táto legenda?

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť