Nečakaný rast zamestnanosti. USA vytvorilo 2,5 mil. pracovných miest

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 5.06.2020

DomovSprávyNečakaný rast zamestnanosti. USA vytvorilo 2,5 mil. pracovných miest

Podľa štatistík americká ekonomika v máji vytvorila 2,5 mil. nových pracovných miest. Miera nezamestnanosti sa tak dostala na 13,3%. Trh očakával naopak stratu až 8,3 mil. pracovných miest a mieru nezamestnanosti 19,5%. Rast zamestnanosti v máji bol najvyšší v americkej histórii od roku 1939.

Schodok českého štátneho rozpočtu v máji stúpol na 157,4 miliárd korún, čo predstavuje najhorší májový schodok od založenia ČR.

Agentúra Bloomberg prišla s informáciou, že Čína plánuje zastaviť nákupy sójových bôbov z USA. To však poprel čínsky minister zahraničia.

Index nákupných manažérov v spracovateľskom sektore v Číne v máji vzrástol na 50,7 bodu z aprílových 49,4 bodu. Hodnota indexu nad 50 bodov značí expanziu.

Podľa dát zverejnených organizáciou ADP prišlo v apríli o prácu v Spojených štátoch okolo 2,76 miliónov ľudí. Analytici predpovedali, že o prácu príde až 9 miliónov ľudí.

Hrubý domáci produkt v Austrálii zaznamenal v prvom štvrťroku v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom pokles o 0,3%. Jednalo sa o prvý štvrťročný pokles ekonomiky za deväť rokov.

Podľa ruského premiéra Michaila Mišustina sa vyšplhá dvojročný plán obnovy ruskej ekonomiky na 5 biliónov rubľov. Tento plán je rozdelený do troch fáz. V prvej fáze sa musí stabilizovať situácia. Druhá fáza bude zameraná na oživenie ekonomiky a v tretej fáze má dosiahnuť ruská ekonomika prinajmenšom rast 2,5%.

Švajčiarska ekonomika klesla v prvom štvrťroku medzikvartálne o 2,6%, čo je najhlbší prepad od roku 1980. Konsenzus očakával, že ekonomika klesne len o 2,1%. Švajčiarsky štatistický úrad predpokladá za celý tento rok pokles ekonomiky o 6,7%. V budúcom roku by však malo dôjsť k pomalému rastu hospodárstva.

Európska centrálna banka na svojom zasadnutí ponechala základnú úrokovú sadzbu na 0%. Aj depozitná sadzba zostala nezmenená (-0,5%). Centrálna banka sa však rozhodla pre navýšenie objemu nákupu cenných papierov zo 750 miliárd eur na 1,35 bilióna eur. Núdzový program nákupu cenných papierov (Peppy) má “bežať” minimálne do konca júna 2021. Úrokové sadzby zostanú na rovnakých či nižších úrovniach do doby, než ECB bude presvedčená, že sa inflácia blíži ku 2%.

Nezamestnanosť v eurozóne v apríli dosiahla 7,3% z marcových 7,1%. Analytici oslovení agentúrou Bloomberg očakávali nárast nezamestnanosti na 8,3%.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Výhody a nevýhody investovania prostredníctvom ETF fondov

Investovanie prostredníctvom ETF prináša so sebou množstvo výhod, ale aj zopár nevýhod, presnejšie rizík, o ktorých by ste určite mali vedieť pred tým, ako sa rozhodnete tento investičný nástroj využiť.

Základy technickej analýzy

Technická analýza predstavuje spôsob analýzy ceny podkladového aktíva s cieľom predikcie jej budúceho vývoja ceny. Technická analýza sa zameriava čisto na cenu (graf) a historické dáta a ukazovatele.

Ako investuje miliardár Warren Buffett?

Warren Buffett je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias a zároveň jedným z najbohatších ľudí na svete. Svoje prvé akcie nakúpil už keď mal 11 rokov. Viete akým spôsobom investujte táto legenda?

Čo by ste mali vedieť o investovaní do podielových fondov

Investovanie do podielových fondov predstavuje populárny a rozšírený spôsob zhodnocovania prostriedkov, ktorý je využívaný predovšetkým bežným retailovým obyvateľstvom po celom svete.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť