Nečakaný rast zamestnanosti. USA vytvorilo 2,5 mil. pracovných miest

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 5.06.2020

DomovSprávyNečakaný rast zamestnanosti. USA vytvorilo 2,5 mil. pracovných miest

Podľa štatistík americká ekonomika v máji vytvorila 2,5 mil. nových pracovných miest. Miera nezamestnanosti sa tak dostala na 13,3%. Trh očakával naopak stratu až 8,3 mil. pracovných miest a mieru nezamestnanosti 19,5%. Rast zamestnanosti v máji bol najvyšší v americkej histórii od roku 1939.

Schodok českého štátneho rozpočtu v máji stúpol na 157,4 miliárd korún, čo predstavuje najhorší májový schodok od založenia ČR.

Agentúra Bloomberg prišla s informáciou, že Čína plánuje zastaviť nákupy sójových bôbov z USA. To však poprel čínsky minister zahraničia.

Index nákupných manažérov v spracovateľskom sektore v Číne v máji vzrástol na 50,7 bodu z aprílových 49,4 bodu. Hodnota indexu nad 50 bodov značí expanziu.

Podľa dát zverejnených organizáciou ADP prišlo v apríli o prácu v Spojených štátoch okolo 2,76 miliónov ľudí. Analytici predpovedali, že o prácu príde až 9 miliónov ľudí.

Hrubý domáci produkt v Austrálii zaznamenal v prvom štvrťroku v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom pokles o 0,3%. Jednalo sa o prvý štvrťročný pokles ekonomiky za deväť rokov.

Podľa ruského premiéra Michaila Mišustina sa vyšplhá dvojročný plán obnovy ruskej ekonomiky na 5 biliónov rubľov. Tento plán je rozdelený do troch fáz. V prvej fáze sa musí stabilizovať situácia. Druhá fáza bude zameraná na oživenie ekonomiky a v tretej fáze má dosiahnuť ruská ekonomika prinajmenšom rast 2,5%.

Švajčiarska ekonomika klesla v prvom štvrťroku medzikvartálne o 2,6%, čo je najhlbší prepad od roku 1980. Konsenzus očakával, že ekonomika klesne len o 2,1%. Švajčiarsky štatistický úrad predpokladá za celý tento rok pokles ekonomiky o 6,7%. V budúcom roku by však malo dôjsť k pomalému rastu hospodárstva.

Európska centrálna banka na svojom zasadnutí ponechala základnú úrokovú sadzbu na 0%. Aj depozitná sadzba zostala nezmenená (-0,5%). Centrálna banka sa však rozhodla pre navýšenie objemu nákupu cenných papierov zo 750 miliárd eur na 1,35 bilióna eur. Núdzový program nákupu cenných papierov (Peppy) má “bežať” minimálne do konca júna 2021. Úrokové sadzby zostanú na rovnakých či nižších úrovniach do doby, než ECB bude presvedčená, že sa inflácia blíži ku 2%.

Nezamestnanosť v eurozóne v apríli dosiahla 7,3% z marcových 7,1%. Analytici oslovení agentúrou Bloomberg očakávali nárast nezamestnanosti na 8,3%.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

DISCLAIMER
Aj keď bolo vynaložené maximálne úsilie na overenie presnosti týchto informácií, neberieme zodpovednosť a ani nezodpovedáme za spoliehanie sa akejkoľvek osoby na túto publikáciu alebo akékoľvek informácie, názory alebo závery obsiahnuté v tejto publikácii. Akékoľvek kroky podniknuté na základe informácií obsiahnutých v tejto publikácii sú výhradne na vaše vlastné riziko. Nezodpovedáme za žiadnu stratu alebo škodu v súvislosti s touto publikáciou. Tento článok je poskytnutý len na informačné účely a nemal by sa považovať za ponuku alebo žiadosť o ponuku na kúpu alebo predaj akýchkoľvek investícií alebo súvisiacich služieb, na ktoré sa môže obsah odkazovať.

spot_img

Najnovšie správy

spot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Základné rozdiely medzi investovaním do akcií a ETF fondov

ETF fondy predstavuje nástroj, prostredníctvom ktorého sa dá investovať do rôznych finančných inštrumentov, akými sú napríklad aj akcie. Viete aké sú výhody a nevýhody ETF fondov oproti akciám?

Výhody a nevýhody investovania prostredníctvom ETF fondov

Investovanie prostredníctvom ETF prináša so sebou množstvo výhod, ale aj zopár nevýhod, presnejšie rizík, o ktorých by ste určite mali vedieť pred tým, ako sa rozhodnete tento investičný nástroj využiť.

Obchodovanie na burze a psychika

Obchodníci dávajú veľký význam stratégii, money managementu, risk managementu, vstupom či výstupom. Najdôležitejším aspektom obchodovania je avšak psychika. Viete ktoré emócie potrebujete zvládnuť?

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť