ECB varuje pred korekciou na trhu s nehnuteľnosťami. Rast cien realít presiahol 7 %, jedná sa o najvyšší nárast od roku 2005

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 19.11.2021

DomovSprávyECB varuje pred korekciou na trhu s nehnuteľnosťami. Rast cien realít presiahol...

Európska centrálna banka varuje, že na trhu s nehnuteľnosťami začína dochádzať k prehriatiu, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť cenovej korekcie u rezidenčných i komerčných realít. Rast cien nehnuteľností totiž dosiahol viac ako 7 %, čo je najvyšší nárast o roku 2005.

„Riziká cenových korekcií v strednodobom horizonte sa výrazne zvýšili v súvislosti s rastúcimi odhadmi nadhodnotenia cien nehnuteľností,“ konštatovala ECB vo svojej správe.

Podľa predbežných údajov ruského štatistického úradu hrubý domáci produkt v treťom štvrťroku medziročne vzrástol o 4,3 %. Ruská ekonomika tak pokračuje v oživovaní po kríze spôsobenej koronavírusovou krízou, a dokonca sa už dostala na úroveň pred vypuknutím pandémie. Tamojšie hospodárstvo však aj naďalej zápasí s vysokou infláciou na úrovni 8,14 %, ktorá sa nachádza vysoko nad inflačným cieľom (4 %) centrálnej banky.

Agentúra Kjódó oznámila, že japonská vláda plánuje vydať rekordných 55,7 bilióna jenov na podporu ekonomiky, ktorá stále zápasí s problémami spojenými s pandémiou. Podpora ekonomiky teda nakoniec bude väčšia, než sa pôvodne očakávalo. Vláda kvôli týmto výdavkom chce zvolať mimoriadne zasadnutie v parlamente, na ktorom sa bude snažiť presadiť dodatočný rozpočet.

Miera nezamestnanosti sa v Británii aj naďalej znižuje, keď v októbri dosiahla 4,3 %. Analytici oslovení agentúrou Reuters sa pritom domnievali, že nezamestnanosť bude vyššia o jednu desatinu percentuálneho bodu. Vývoj nezamestnanosti pozorne sleduje aj Bank of England, ktorá stále váha so zvýšením základnej úrokovej sadzby.

Nemecké regulačné orgány pozastavili schvaľovací proces plynovodu Nord Stream 2 kvôli obchodnej štruktúre prevádzkovateľa, ktorá nie je v súlade s nemeckým právom. Cena plynu neprekvapivo po tejto kurzotvornej správe “vyskočila” nahor, keď termínovaný kontrakt na plyn s dodaním v decembri sa dostal na 88,20 eura za megawatthodinu, čo predstavovalo nárast ceny o viac ako 10 %. Analytici očakávajú, že vyriešenie situácie potrvá ešte niekoľko mesiacov a plyn cez Nord Stream 2 začne prúdiť až v druhej polovici nasledujúceho roka.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Investičné životné poistenie – najdrahší investičný produktov vôbec?

Investičné životné poistenie predstavuje kombináciu poistenia a investovania do podielových fondov. Takáto kombinácia sporenia s poistením vás avšak vie výjsť na poplatkoch oveľa viac, ako by ste si mysleli...

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Základy investovania do dlhopisov

Dlhopisy spolu s akciami patria najdôležitejšie investičné inštrumenty. Zatiaľ čo pri investovaní do akcií sa stávate akcionárom danej spoločnosti, pri dlhopisoch je vaše postavenie voči spoločnosti výrazne odlišné.

Hlavné rozdiely medzi obchodovaním na burze a investovaním

Obchodovanie na burze a investovanie sú dve veľmi rozdielne činnosti. Rozdiely nájdeme ako vo využívaných nástrojoch, tak aj v dobe ich držby, páke, časovej náročnosti, či danení. Čo sa kedy oplatí viac?

Čo by ste mali vedieť o investovaní do podielových fondov

Investovanie do podielových fondov predstavuje populárny a rozšírený spôsob zhodnocovania prostriedkov, ktorý je využívaný predovšetkým bežným retailovým obyvateľstvom po celom svete.

Výhody a nevýhody investovania prostredníctvom ETF fondov

Investovanie prostredníctvom ETF prináša so sebou množstvo výhod, ale aj zopár nevýhod, presnejšie rizík, o ktorých by ste určite mali vedieť pred tým, ako sa rozhodnete tento investičný nástroj využiť.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť