ECB varuje pred korekciou na trhu s nehnuteľnosťami. Rast cien realít presiahol 7 %, jedná sa o najvyšší nárast od roku 2005

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 19.11.2021

DomovSprávyECB varuje pred korekciou na trhu s nehnuteľnosťami. Rast cien realít presiahol...

Európska centrálna banka varuje, že na trhu s nehnuteľnosťami začína dochádzať k prehriatiu, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť cenovej korekcie u rezidenčných i komerčných realít. Rast cien nehnuteľností totiž dosiahol viac ako 7 %, čo je najvyšší nárast o roku 2005.

„Riziká cenových korekcií v strednodobom horizonte sa výrazne zvýšili v súvislosti s rastúcimi odhadmi nadhodnotenia cien nehnuteľností,“ konštatovala ECB vo svojej správe.

Podľa predbežných údajov ruského štatistického úradu hrubý domáci produkt v treťom štvrťroku medziročne vzrástol o 4,3 %. Ruská ekonomika tak pokračuje v oživovaní po kríze spôsobenej koronavírusovou krízou, a dokonca sa už dostala na úroveň pred vypuknutím pandémie. Tamojšie hospodárstvo však aj naďalej zápasí s vysokou infláciou na úrovni 8,14 %, ktorá sa nachádza vysoko nad inflačným cieľom (4 %) centrálnej banky.

Agentúra Kjódó oznámila, že japonská vláda plánuje vydať rekordných 55,7 bilióna jenov na podporu ekonomiky, ktorá stále zápasí s problémami spojenými s pandémiou. Podpora ekonomiky teda nakoniec bude väčšia, než sa pôvodne očakávalo. Vláda kvôli týmto výdavkom chce zvolať mimoriadne zasadnutie v parlamente, na ktorom sa bude snažiť presadiť dodatočný rozpočet.

Miera nezamestnanosti sa v Británii aj naďalej znižuje, keď v októbri dosiahla 4,3 %. Analytici oslovení agentúrou Reuters sa pritom domnievali, že nezamestnanosť bude vyššia o jednu desatinu percentuálneho bodu. Vývoj nezamestnanosti pozorne sleduje aj Bank of England, ktorá stále váha so zvýšením základnej úrokovej sadzby.

Nemecké regulačné orgány pozastavili schvaľovací proces plynovodu Nord Stream 2 kvôli obchodnej štruktúre prevádzkovateľa, ktorá nie je v súlade s nemeckým právom. Cena plynu neprekvapivo po tejto kurzotvornej správe “vyskočila” nahor, keď termínovaný kontrakt na plyn s dodaním v decembri sa dostal na 88,20 eura za megawatthodinu, čo predstavovalo nárast ceny o viac ako 10 %. Analytici očakávajú, že vyriešenie situácie potrvá ešte niekoľko mesiacov a plyn cez Nord Stream 2 začne prúdiť až v druhej polovici nasledujúceho roka.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Oplatí sa venovať tradingu / obchodovaniu na burze alebo radšej investovať? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí a preto vám prinášame článok, ktorý vám objasní, čo sa vám vo vašej situácii oplatí viac.

Základy investovania do dlhopisov

Dlhopisy spolu s akciami patria najdôležitejšie investičné inštrumenty. Zatiaľ čo pri investovaní do akcií sa stávate akcionárom danej spoločnosti, pri dlhopisoch je vaše postavenie voči spoločnosti výrazne odlišné.

Výhody a nevýhody investovania prostredníctvom ETF fondov

Investovanie prostredníctvom ETF prináša so sebou množstvo výhod, ale aj zopár nevýhod, presnejšie rizík, o ktorých by ste určite mali vedieť pred tým, ako sa rozhodnete tento investičný nástroj využiť.

Ako investuje miliardár Warren Buffett?

Warren Buffett je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias a zároveň jedným z najbohatších ľudí na svete. Svoje prvé akcie nakúpil už keď mal 11 rokov. Viete akým spôsobom investujte táto legenda?

Podielové fondy vs. indexové ETF fondy – aké sú najnovšie trendy?

Vedeli ste, že pokiaľ máte záujem investovať prostredníctvom podielových fondov, tak máte na výber z viac ako 119 tisíc otvorených podielových fondov? Áno, tak populárne je investovanie prostredníctvom podielových fondov vo svete.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť