Svetová banka a MMF pomáhajú v boji proti koronavírusu. Fed znížil úrokovú sadzbu o 50 bodov

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 06.03.2020

DomovSprávySvetová banka a MMF pomáhajú v boji proti koronavírusu. Fed znížil úrokovú...

Guvernér japonskej centrálnej banky Haruhiko Kuroda v pondelok uviedol, že jeho inštitúcia je pripravená plne využiť všetky dostupné nástroje na podporu ekonomiky.

Talianska ekonomika v minulom roku vzrástla o 0,3%, čo je o niečo viac, než predikovala vláda v poslednej prognóze, ktorá počítala len s 0,1% rastom.

Rozpočtový deficit sa v Taliansku za uplynulý rok znížil na 1,6% HDP a bol najnižší za posledných 12 rokov, čo bolo značným prekvapením.

Svetová banka a Medzinárodný menový fond prisľúbili členským štátom pomoc v boji s novým koronavírusom. Dané globálne inštitúcie sú ochotné zriadiť pohotovostné fond a poskytnúť krátkodobé finančné balíčky.

RBA na svojom zasadnutí, ktoré sa konalo v utorok, znížila svoju základnú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na 0,5%. Trh tento cut očakával a teda austrálsky dolár nezaznamenal výrazný pokles (naopak po zasadnutí voči americkému doláru posilnil). RBA vo svojom sprievodnom vyhlásení ďalej dodala, že počíta so spomalením rastu inflácie a vytváraním pracovných miest. Tiež zvyšovanie miezd zostáva utlmené a neočakáva sa, že by malo dôjsť v blízkej dobe k obratu, dodala banka.

Austrálsky premiér Morrison informoval, že kvôli novému vírusu bude potrebných viac fiškálnych stimulov, než pôvodne austrálska vláda plánovala.

Americká centrálna banka (FED) mimoriadne znížila základnú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov do rozpätia 1 – 1,5% kvôli koronavírusu. Stalo sa tak krátko po telekonferencii ministrov financií a guvernérov centrálnych bánk krajín G7. Americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi to však nestačilo a preto na Twitteri vyzval Fed k ďalšiemu znižovaniu sadzieb. Americká centrálna banka takto núdzovo znížila úrokové sadzby naposledy v roku 2008, kedy naplno prepukla finančná kríza.

Po Fede tiež znížila úrokovú sadzbu o 0,5 percentuálnych bodov BOC, keď analytici očakávali cut iba o 25 bps. Výhľad ekonomiky upozorňuje na spomalenie a rast kanadskej ekonomiky bude v prvom štvrťroku slabší, než sa pôvodne očakávalo.

Medzinárodná ratingová agentúra S&P vo štvrtok znížila odhad tohtoročného rastu hospodárstva eurozóny na 0,5% z 1%. V Taliansku agentúra dokonca predikuje pokles ekonomiky o 0,3% a v Nemecku stagnáciu.

Z piatkových údajov zverejnených americkým ministerstvom práce vyplynulo, že v ekonomike mimo poľnohospodárstva bolo vo februári vytvorených približne 273 tisíc pracovných miest, keď konsenzus očakával prírastok o 175 tisíc pracovných miest. Miera nezamestnanosti klesla v danom mesiaci z 3,6% na 3,5%.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Akým spôsobom sa dá investovať do ETF fondov

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Dá sa veriť online kalkulačkám stavebného sporenia?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Ako investuje miliardár Warren Buffett?

Warren Buffett je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias a zároveň jedným z najbohatších ľudí na svete. Svoje prvé akcie nakúpil už keď mal 11 rokov. Viete akým spôsobom investujte táto legenda?

Investičné životné poistenie – najdrahší investičný produktov vôbec?

Investičné životné poistenie predstavuje kombináciu poistenia a investovania do podielových fondov. Takáto kombinácia sporenia s poistením vás avšak vie výjsť na poplatkoch oveľa viac, ako by ste si mysleli...

Základy investovania do dlhopisov

Dlhopisy spolu s akciami patria najdôležitejšie investičné inštrumenty. Zatiaľ čo pri investovaní do akcií sa stávate akcionárom danej spoločnosti, pri dlhopisoch je vaše postavenie voči spoločnosti výrazne odlišné.

Základné rozdiely medzi investovaním do akcií a ETF fondov

ETF fondy predstavuje nástroj, prostredníctvom ktorého sa dá investovať do rôznych finančných inštrumentov, akými sú napríklad aj akcie. Viete aké sú výhody a nevýhody ETF fondov oproti akciám?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť