Najhorší pokles globálnej ekonomiky za 100 rokov. Sadzby na nule do 2022

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 12.06.2020

DomovSprávyNajhorší pokles globálnej ekonomiky za 100 rokov. Sadzby na nule do 2022

Nezamestnanosť v USA v týždni do 6. júna v súlade s očakávaním. 1,5 mil. nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti spĺňa klesajúci trend, avšak ide stále o dvojnásobný počet oproti kríze z rokov 2008/2009. Pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti sa držia pod 21 mil.

FED oznámil ponechanie úrokovej sadzby na nule až do konca roka 2022. Očakáva nezamestnanosť koncom roka v USA na hodnote 9,3%, pokles HDP o 6,5%, infláciu pod 2%.

Analytici z OECD novo-očakávajú tohtoročný pokles globálnej ekonomiky o 6 až 7,6%. Jednalo by sa, mimo vojny, o najhorší pokles za posledných 100 rokov. Pre porovnanie MMF očakáva pokles o 3%, u eurozóny o 7,5%.

Český priemysel sa v apríli takmer vypol. Výroba motorových vozidiel zaznamenala medziročný pokles o 80,1%, výroba gumy a plastu o 48% a ťažba čierneho uhlia o 34,2%. Celková priemyselná výroba klesla medziročne o 33,7%.

Optimizmus medzi menšími podnikmi v USA sa v máji zlepšil a prekonal očakávania trhu. Nárast o 3,5 bodov sa zastavil na hodnote 94,4. Táto hodnota však stále má ďaleko k tej predkoronakrízovej, ktorá sa pohybovala nad 104 bodmi.

Revízia HDP eurozóny za Q1 2020 mierne zlepšila výsledok na – 3,1%. Pokles HDP bol spôsobený predovšetkým menšou spotrebou domácností a hodnotou exportu. Sily proti poklesu pôsobili zo strany vládnych výdavkov a tvorby hrubého fixného kapitálu.

Exportne silné Nemecko v apríli zaznamenalo silný prepad vývozu o historických 31,1%. Už pred príchodom pandémie Nemecko zápasilo s oslabeným zahraničným dopytom z dôvodov obchodných vojen a klesajúcej dynamiky čínskej ekonomiky. Medziročne nemecký priemysel klesol o 25,3%, medzimesačne o 17,9% oproti poklesu 8,9% v marci. Produkcia v automobilovom sektore zaznamenala prepad o 74,6%.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

DISCLAIMER
Aj keď bolo vynaložené maximálne úsilie na overenie presnosti týchto informácií, neberieme zodpovednosť a ani nezodpovedáme za spoliehanie sa akejkoľvek osoby na túto publikáciu alebo akékoľvek informácie, názory alebo závery obsiahnuté v tejto publikácii. Akékoľvek kroky podniknuté na základe informácií obsiahnutých v tejto publikácii sú výhradne na vaše vlastné riziko. Nezodpovedáme za žiadnu stratu alebo škodu v súvislosti s touto publikáciou. Tento článok je poskytnutý len na informačné účely a nemal by sa považovať za ponuku alebo žiadosť o ponuku na kúpu alebo predaj akýchkoľvek investícií alebo súvisiacich služieb, na ktoré sa môže obsah odkazovať.

spot_img

Najnovšie správy

spot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Obchodovanie na burze a psychika

Obchodníci dávajú veľký význam stratégii, money managementu, risk managementu, vstupom či výstupom. Najdôležitejším aspektom obchodovania je avšak psychika. Viete ktoré emócie potrebujete zvládnuť?

Stavebné sporenie – dá sa veriť online kalkulačkám?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Ako investovať do ETF fondov

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť