Najhorší pokles globálnej ekonomiky za 100 rokov. Sadzby na nule do 2022

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 12.06.2020

DomovSprávyNajhorší pokles globálnej ekonomiky za 100 rokov. Sadzby na nule do 2022

Nezamestnanosť v USA v týždni do 6. júna v súlade s očakávaním. 1,5 mil. nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti spĺňa klesajúci trend, avšak ide stále o dvojnásobný počet oproti kríze z rokov 2008/2009. Pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti sa držia pod 21 mil.

FED oznámil ponechanie úrokovej sadzby na nule až do konca roka 2022. Očakáva nezamestnanosť koncom roka v USA na hodnote 9,3%, pokles HDP o 6,5%, infláciu pod 2%.

Analytici z OECD novo-očakávajú tohtoročný pokles globálnej ekonomiky o 6 až 7,6%. Jednalo by sa, mimo vojny, o najhorší pokles za posledných 100 rokov. Pre porovnanie MMF očakáva pokles o 3%, u eurozóny o 7,5%.

Český priemysel sa v apríli takmer vypol. Výroba motorových vozidiel zaznamenala medziročný pokles o 80,1%, výroba gumy a plastu o 48% a ťažba čierneho uhlia o 34,2%. Celková priemyselná výroba klesla medziročne o 33,7%.

Optimizmus medzi menšími podnikmi v USA sa v máji zlepšil a prekonal očakávania trhu. Nárast o 3,5 bodov sa zastavil na hodnote 94,4. Táto hodnota však stále má ďaleko k tej predkoronakrízovej, ktorá sa pohybovala nad 104 bodmi.

Revízia HDP eurozóny za Q1 2020 mierne zlepšila výsledok na – 3,1%. Pokles HDP bol spôsobený predovšetkým menšou spotrebou domácností a hodnotou exportu. Sily proti poklesu pôsobili zo strany vládnych výdavkov a tvorby hrubého fixného kapitálu.

Exportne silné Nemecko v apríli zaznamenalo silný prepad vývozu o historických 31,1%. Už pred príchodom pandémie Nemecko zápasilo s oslabeným zahraničným dopytom z dôvodov obchodných vojen a klesajúcej dynamiky čínskej ekonomiky. Medziročne nemecký priemysel klesol o 25,3%, medzimesačne o 17,9% oproti poklesu 8,9% v marci. Produkcia v automobilovom sektore zaznamenala prepad o 74,6%.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Podielové fondy vs. indexové ETF fondy – aké sú najnovšie trendy?

Vedeli ste, že pokiaľ máte záujem investovať prostredníctvom podielových fondov, tak máte na výber z viac ako 119 tisíc otvorených podielových fondov? Áno, tak populárne je investovanie prostredníctvom podielových fondov vo svete.

Čo by ste mali vedieť o investovaní do podielových fondov

Investovanie do podielových fondov predstavuje populárny a rozšírený spôsob zhodnocovania prostriedkov, ktorý je využívaný predovšetkým bežným retailovým obyvateľstvom po celom svete.

Základy technickej analýzy

Technická analýza predstavuje spôsob analýzy ceny podkladového aktíva s cieľom predikcie jej budúceho vývoja ceny. Technická analýza sa zameriava čisto na cenu (graf) a historické dáta a ukazovatele.

Ako investuje miliardár Warren Buffett?

Warren Buffett je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias a zároveň jedným z najbohatších ľudí na svete. Svoje prvé akcie nakúpil už keď mal 11 rokov. Viete akým spôsobom investujte táto legenda?

Hlavné rozdiely medzi obchodovaním na burze a investovaním

Obchodovanie na burze a investovanie sú dve veľmi rozdielne činnosti. Rozdiely nájdeme ako vo využívaných nástrojoch, tak aj v dobe ich držby, páke, časovej náročnosti, či danení. Čo sa kedy oplatí viac?

Základy investovania do dlhopisov

Dlhopisy spolu s akciami patria najdôležitejšie investičné inštrumenty. Zatiaľ čo pri investovaní do akcií sa stávate akcionárom danej spoločnosti, pri dlhopisoch je vaše postavenie voči spoločnosti výrazne odlišné.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť