Najhorší pokles globálnej ekonomiky za 100 rokov. Sadzby na nule do 2022

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 12.06.2020

DomovSprávyNajhorší pokles globálnej ekonomiky za 100 rokov. Sadzby na nule do 2022

Nezamestnanosť v USA v týždni do 6. júna v súlade s očakávaním. 1,5 mil. nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti spĺňa klesajúci trend, avšak ide stále o dvojnásobný počet oproti kríze z rokov 2008/2009. Pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti sa držia pod 21 mil.

FED oznámil ponechanie úrokovej sadzby na nule až do konca roka 2022. Očakáva nezamestnanosť koncom roka v USA na hodnote 9,3%, pokles HDP o 6,5%, infláciu pod 2%.

Analytici z OECD novo-očakávajú tohtoročný pokles globálnej ekonomiky o 6 až 7,6%. Jednalo by sa, mimo vojny, o najhorší pokles za posledných 100 rokov. Pre porovnanie MMF očakáva pokles o 3%, u eurozóny o 7,5%.

Český priemysel sa v apríli takmer vypol. Výroba motorových vozidiel zaznamenala medziročný pokles o 80,1%, výroba gumy a plastu o 48% a ťažba čierneho uhlia o 34,2%. Celková priemyselná výroba klesla medziročne o 33,7%.

Optimizmus medzi menšími podnikmi v USA sa v máji zlepšil a prekonal očakávania trhu. Nárast o 3,5 bodov sa zastavil na hodnote 94,4. Táto hodnota však stále má ďaleko k tej predkoronakrízovej, ktorá sa pohybovala nad 104 bodmi.

Revízia HDP eurozóny za Q1 2020 mierne zlepšila výsledok na – 3,1%. Pokles HDP bol spôsobený predovšetkým menšou spotrebou domácností a hodnotou exportu. Sily proti poklesu pôsobili zo strany vládnych výdavkov a tvorby hrubého fixného kapitálu.

Exportne silné Nemecko v apríli zaznamenalo silný prepad vývozu o historických 31,1%. Už pred príchodom pandémie Nemecko zápasilo s oslabeným zahraničným dopytom z dôvodov obchodných vojen a klesajúcej dynamiky čínskej ekonomiky. Medziročne nemecký priemysel klesol o 25,3%, medzimesačne o 17,9% oproti poklesu 8,9% v marci. Produkcia v automobilovom sektore zaznamenala prepad o 74,6%.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Základy technickej analýzy

Technická analýza predstavuje spôsob analýzy ceny podkladového aktíva s cieľom predikcie jej budúceho vývoja ceny. Technická analýza sa zameriava čisto na cenu (graf) a historické dáta a ukazovatele.

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Oplatí sa venovať tradingu / obchodovaniu na burze alebo radšej investovať? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí a preto vám prinášame článok, ktorý vám objasní, čo sa vám vo vašej situácii oplatí viac.

Dá sa veriť online kalkulačkám stavebného sporenia?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Ako investovať do ETF fondov

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Výhody a nevýhody investovania prostredníctvom ETF fondov

Investovanie prostredníctvom ETF prináša so sebou množstvo výhod, ale aj zopár nevýhod, presnejšie rizík, o ktorých by ste určite mali vedieť pred tým, ako sa rozhodnete tento investičný nástroj využiť.

Základné rozdiely medzi investovaním do akcií a ETF fondov

ETF fondy predstavuje nástroj, prostredníctvom ktorého sa dá investovať do rôznych finančných inštrumentov, akými sú napríklad aj akcie. Viete aké sú výhody a nevýhody ETF fondov oproti akciám?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť