J. Powell (Fed) svojimi komentármi nakopol americký akciový trh. USD po jeho slovách oslabil.

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 30.11.2018

J. Powell (Fed) svojimi komentarmi nakopol americky akciovy trh. USD po jeho slovach oslabil.

Nedeľa

V nedeľu Európska únia podporila návrh dohody o odchode Veľkej Británie z EÚ. Návrh dohody ešte musí schváliť britský parlament. K hlasovaniu by malo dôjsť 11. decembra 2018.

Pondelok

V pondelok americký prezident Donald Trump oznámil, že odloženie zavedenia ciel voči Číne je veľmi nepravdepodobné. Z Nemecka bol zverejnený Ifo index podnikateľského prostredia, ktorý tretíkrát za sebou klesol. Aktuálne sa index nachádza na hodnote 102,0.

Utorok

V utorok člen Fedu, James Bullard v rozhovore prezradil, že v najbližších dvoch rokoch očakáva slabší rast americkej ekonomiky, a preto podľa neho bude ťažšie pre Fed aj naďalej zvyšovať sadzby rovnakým tempom. Mario Draghi zopakoval, že nedávne dáta poukazujú na spomalenie ekonomiky, ale podľa jeho názoru by sa malo jednať o prechodný faktor. Stále tiež verí, že inflácia v strednodobom období dosiahne 2% inflačného cieľa ECB. Pre dosiahnutie tohto cieľa je však stále potrebná monetárna stimulácia zo strany ECB.

Streda

Hlavnou udalosťou v stredu bol prejav guvernéra Fedu –  Jeromeho Powella. Predchádzal mu však ešte jeden dôležitý moment, a to vyjadrenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý nešetril kritikou na súčasného šéfa Fedu. Trump zopakoval, že s jeho prácou nie je spokojný, a že súčasná monetárna politika (postupné zvyšovanie sadzieb) Fedu, má nepriaznivý vplyv na hospodárstvo Spojených štátov.

Jerome Powell si jeho slová pravdepodobne vzal k srdcu, keď prekvapil trhy holubičími komentármi. Powell signalizoval, že terajší cyklus zvyšovania úrokových sadzieb v Spojených štátoch by mohol skončiť skôr, než sa pôvodne predpokladalo. Americké akcie reagovali na jeho slová silnou rally. S&P 500 zakončil stredajšiu obchodnú seansu rastom o 2,30%.

Nasdaq 100 zaznamenal dokonca nárast o 3,17%. Americký dolár (DXY) sa vydal opačným smerom a oslabil o 0,60%. Ropa Brent klesla pod 60 USD za barel. Tento mesiac zažila ropa najväčší mesačný pokles od roku 2014. Za výpredajom čierneho zlata stojí silný rast zásob predovšetkým v Spojených štátoch a tiež neistota ohľadom dohody o znížení produkcie zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a Ruska.

Štvrtok

Vo štvrtok sme sa dočkali zápisnice z posledného zasadnutia FOMC. Zo zápisov vyplýva, že sa takmer všetci členovia FOMC zhodli na tom, že ďalšie zvýšenie sadzieb príde pomerne skoro. Niekoľko členov vyjadrilo obavy o správnosti načasovania ďalšieho zvyšovania sadzieb.

Piatok

V piatok bolo zverejnené HDP z Kanady, ktoré sa medzimesačne prepadlo o 0,1%. Trh očakával, že HDP vyrastie o 0,1%. Budúci týždeň, sa v utorok dočkáme zasadania RBA. Analytici neočakávajú zmeny ako v komunikácii RBA, tak i ohľadom sadzieb. Tiež vystúpi guvernér Bank of England – Mark Carney.

Čo nás čaká budúci týždeň?

V stredu bude zverejnené HDP z Austrálie a tiež nás neminie zasadnutie Bank of Canada, u ktorého trh nepredpokladá, že by malo dôjsť k zmene hlavnej úrokovej sadzby. Vo štvrtok budú zverejnené maloobchodné tržby z Austrálie. Na konci pracovného týždňa nás čakajú Nonfarm Payrolls zo Spojených štátov, HDP z eurozóny a dáta o nezamestnanosti Kanady.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.