Inflácia v Poľsku je prvýkrát po 20 rokoch nad 5%. ČR má nezamestnanosť 2,8%, najnižšia v EÚ

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 03.09.2021

Turecká ekonomika zaznamenala v druhom kvartáli medzikvartálny rast o 0,9%. V medziročnom porovnaní sa však HDP zvýšilo o úctyhodných 21,7%. Tamojšia ekonomika bola jedná z mála svetových ekonomík, ktorá dokázala rásť aj v minulom roku, keď dochádzalo k lockdownom.

Index aktivity v priemysle (ISM Manufacturing PMI) v Spojených štátoch sa v auguste zvýšil z 59,5 bodu v júni na 59,9 bodu, čím prekonal konsenzus trhu, ktorý očakával pokles na 58,6 bodu. Za rastom stojí zvýšený dopyt a zmiernenie cenových tlakov.

Miera nezamestnanosti v júli v Európskej únii klesla z júnových 7,1% na 6,9% a jednalo sa o zníženie nezamestnanosti už tretí mesiac za sebou. Najnižšia nezamestnanosť stále zotrváva v Českej republike (2,8%), Holandsku (3,1%) a Nemecku (3,6%). V Španielsku klesá počet nezamestnaných už šesť mesiacov v rade a aktuálne je 3,3 milióna ľudí bez práce, čo predstavuje najnižší počet od vypuknutia pandémie.

Austrálska ekonomika v druhom štvrťroku v medziročnom porovnaní spevnila o rekordných 9,6%. Rast bol kvôli pandémii spôsobený nízkym porovnávacím základom z minulého roka, pretože sa HDP medzikvartálne znížilo o 0,9% z rastu 1,9%. Ekonómovia varujú, že prísne opatrenia v najväčších austrálskych mestách by mohli v tomto štvrťroku spôsobiť pokles ekonomiky.

Spresnený údaj ohľadom rastu HDP za druhý štvrťrok v Českej republike poukázal, že ekonomika posilnila o celé 1%, keď predbežné dáta z Českého štatistického úradu naznačovali, že rast bude činiť len 0,6%. ČNB pritom odhadovala zrýchlenie ekonomiky o 1,7%.

Inflácia v Poľsku sa v auguste po prvýkrát za dvadsať rokov vyšplhala nad 5%, keď tamojší štatistický úrad oznámil rast spotrebiteľských cien o 5,4%. Vzhľadom na pomerne vysokú infláciu sa začali medzi ekonómami objavovať hlasy, že by poľská centrálna banka mala v najbližšej dobe začať postupne zvyšovať sadzby, ale členovia menovej rady samotné banky sa zatiaľ nedokážu zhodnúť na načasovanie začiatku uťahovania menovej politiky.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.