HDP Číny vzrostlo o 4,9% za Q3. Rusko odmítá zaviesť tvrdú koronavirovú akciu

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 23.10.2020

Z pondelňajších zverejnených údajov Eurostatom vyplýva, že sú Česi v rámci EÚ najmenej ohrození chudobou alebo sociálnym vylúčením. V roku 2019 bolo chudobou alebo sociálnym vylúčením ohrozených 12,5% obyvateľov Českej republiky, čo je hlboko pod priemerom EÚ, ktorý predstavuje okolo 21%.

Hrubý domáci produkt v Číne zaznamenal v treťom štvrťroku medziročný rast o 4,9%. Čínska ekonomika tak aj naďalej pokračuje v oživenie, aj keď rast bol miernejší ako očakávania analytikov (5,2%). Medzinárodný menový fond predikuje, že čínske hospodárstvo v tomto roku porastie o 1,9%.

RBA na svojom utorkovom zasadnutí pripustila, že je ochotná viac uvoľniť svoju monetárnu politiku. Člen bankovej rady RBA Christopher Kent na tlačovej konferencii oznámil, že stimulačné politika centrálnej banky bude potrebné po dlhšie obdobie.

Ruský prezident Vladimír Putin v stredu uistil podnikateľov, že ruská vláda nepristúpi kvôli koronavírusu k tvrdým reštriktívnym opatreniam. Ďalej vyzval podnikateľov, aby sa zapojili do výskumu a výroby vakcíny, ktorú označil za dobrý biznis.

Štvrtkové dáta ohľadom predaja starších domov v USA dopadli veľmi pozitívne, keď v septembri bolo predaných 6,54 milióna domov, čo bolo najviac za 14 rokov.

Kvôli druhej vlne koronavírusu klesla spotrebiteľská dôvera v Nemecku, keďže sa Nemci obávajú nákazy či zníženia životnej úrovne. Podľa inštitútu GfK sa znížila spotrebiteľská nálada v novembri na mínus 3,1 bodu, konsenzus pritom očakával miernejší pokles na 2,8 bodu.

Podľa údajov zverejnených v piatok britským štatistickým úradom, maloobchodné tržby vo Veľkej Británii sa v septembri zaznamenali medziročný rast z 2,7% na 4,7%, čo bolo vysoko na odhady analytikov oslovených agentúrou Reuters, ktorí predpovedali navýšenie o 3,7%.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.