Fed ponechal úrokové sadzby bez zmeny. Rusnok naopak vidí dvojnásobné zvýšenie už tento rok

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 30.01.2021

DomovSprávyFed ponechal úrokové sadzby bez zmeny. Rusnok naopak vidí dvojnásobné zvýšenie už...

Menový výbor americkej centrálnej banky na svojom stredajšom podľa očakávania ponechal základnú úrokovú sadzbu v rozpätí 0-0,25%. Nákup aktív (kvantitatívne uvoľňovanie) tiež zostanú nezmenené. Banka ako pri predchádzajúcich zasadnutiach zopakovala, že je odhodlaná využiť všetky dostupné nástroje na dosiahnutie svojich monetárnych cieľov.

Banka teda očakáva, že sadzby zostanú na rovnakých či nižších úrovniach po dlhšiu dobu, teda dokiaľ Fed nebude presvedčený, že ekonomika dokáže eliminovať následky spôsobené pandémiou.

Fed si tiež posťažoval, že ekonomické oživenie kvôli slabému výkonu niektorých zasiahnutých sektorov spomaľuje a že situácia by sa mala zlepšiť po zrušení reštrikcií spojených s obmedzením šírenia koronavírusu.

Senát schválil návrh na vymenovanie bývalej šéfky Fedu Janet Yellenovej do funkcie ministerky financií. Yellenová sa tak stane prvou ženou v histórii, ktorá bude riadiť tento rezort. Očakáva sa, že nová ministerka financií podporí Bidenov stimulačný balík vo výške necelých dvoch biliónov dolárov, proti ktorému sa vyhradzujú republikánski predstavitelia.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok konštatoval, že by centrálna banka mohla v tomto roku pristúpiť k dvojitému zvýšeniu úrokových sadzieb. “Tempo normalizácie sadzieb by mohlo byť zhruba v súlade s našou prognózou, ale celý proces bude mierne oneskorený”, dodal Rusnok.

Spotrebiteľská dôvera v Nemecku už klesá štyri mesiace v rade, keď index spotrebiteľskej dôvery pre február zostavený inštitútom GfK zostúpil z -7,3 bodu na -15,6 bodu. Podľa GfK je hlavnou príčinou obava zo straty zamestnania a zhoršujúca sa epidemiologická situácia.

Inflácia v Nemecku v januári podľa predbežných údajov vzrástla o 1% v porovnaní s decembrovým poklesom o 0,3%. Analytici pritom predpovedali rast spotrebiteľských cien iba o 0,7%.

Naopak miera nezamestnanosti v najväčšej európskej ekonomike v januári prekvapivo zostala na úrovni 6%, keď sa očakávalo, že mierne vzrastie na 6,1%. Počet nezamestnaných dokonca klesol o 41 tisíc na 2,7 milióna ľudí bez práce.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

DISCLAIMER
Aj keď bolo vynaložené maximálne úsilie na overenie presnosti týchto informácií, neberieme zodpovednosť a ani nezodpovedáme za spoliehanie sa akejkoľvek osoby na túto publikáciu alebo akékoľvek informácie, názory alebo závery obsiahnuté v tejto publikácii. Akékoľvek kroky podniknuté na základe informácií obsiahnutých v tejto publikácii sú výhradne na vaše vlastné riziko. Nezodpovedáme za žiadnu stratu alebo škodu v súvislosti s touto publikáciou. Tento článok je poskytnutý len na informačné účely a nemal by sa považovať za ponuku alebo žiadosť o ponuku na kúpu alebo predaj akýchkoľvek investícií alebo súvisiacich služieb, na ktoré sa môže obsah odkazovať.

spot_img

Najnovšie správy

spot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Čo by ste mali vedieť o investovaní do podielových fondov

Investovanie do podielových fondov predstavuje populárny a rozšírený spôsob zhodnocovania prostriedkov, ktorý je využívaný predovšetkým bežným retailovým obyvateľstvom po celom svete.

Podielové fondy vs. indexové ETF fondy – aké sú najnovšie trendy?

Vedeli ste, že pokiaľ máte záujem investovať prostredníctvom podielových fondov, tak máte na výber z viac ako 119 tisíc otvorených podielových fondov? Áno, tak populárne je investovanie prostredníctvom podielových fondov vo svete.

Obchodovanie na burze a psychika

Obchodníci dávajú veľký význam stratégii, money managementu, risk managementu, vstupom či výstupom. Najdôležitejším aspektom obchodovania je avšak psychika. Viete ktoré emócie potrebujete zvládnuť?

Stavebné sporenie – dá sa veriť online kalkulačkám?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť