Fed ponechal úrokové sadzby bez zmeny. Rusnok naopak vidí dvojnásobné zvýšenie už tento rok

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 30.01.2021

DomovSprávyFed ponechal úrokové sadzby bez zmeny. Rusnok naopak vidí dvojnásobné zvýšenie už...

Menový výbor americkej centrálnej banky na svojom stredajšom podľa očakávania ponechal základnú úrokovú sadzbu v rozpätí 0-0,25%. Nákup aktív (kvantitatívne uvoľňovanie) tiež zostanú nezmenené. Banka ako pri predchádzajúcich zasadnutiach zopakovala, že je odhodlaná využiť všetky dostupné nástroje na dosiahnutie svojich monetárnych cieľov.

Banka teda očakáva, že sadzby zostanú na rovnakých či nižších úrovniach po dlhšiu dobu, teda dokiaľ Fed nebude presvedčený, že ekonomika dokáže eliminovať následky spôsobené pandémiou.

Fed si tiež posťažoval, že ekonomické oživenie kvôli slabému výkonu niektorých zasiahnutých sektorov spomaľuje a že situácia by sa mala zlepšiť po zrušení reštrikcií spojených s obmedzením šírenia koronavírusu.

Senát schválil návrh na vymenovanie bývalej šéfky Fedu Janet Yellenovej do funkcie ministerky financií. Yellenová sa tak stane prvou ženou v histórii, ktorá bude riadiť tento rezort. Očakáva sa, že nová ministerka financií podporí Bidenov stimulačný balík vo výške necelých dvoch biliónov dolárov, proti ktorému sa vyhradzujú republikánski predstavitelia.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok konštatoval, že by centrálna banka mohla v tomto roku pristúpiť k dvojitému zvýšeniu úrokových sadzieb. “Tempo normalizácie sadzieb by mohlo byť zhruba v súlade s našou prognózou, ale celý proces bude mierne oneskorený”, dodal Rusnok.

Spotrebiteľská dôvera v Nemecku už klesá štyri mesiace v rade, keď index spotrebiteľskej dôvery pre február zostavený inštitútom GfK zostúpil z -7,3 bodu na -15,6 bodu. Podľa GfK je hlavnou príčinou obava zo straty zamestnania a zhoršujúca sa epidemiologická situácia.

Inflácia v Nemecku v januári podľa predbežných údajov vzrástla o 1% v porovnaní s decembrovým poklesom o 0,3%. Analytici pritom predpovedali rast spotrebiteľských cien iba o 0,7%.

Naopak miera nezamestnanosti v najväčšej európskej ekonomike v januári prekvapivo zostala na úrovni 6%, keď sa očakávalo, že mierne vzrastie na 6,1%. Počet nezamestnaných dokonca klesol o 41 tisíc na 2,7 milióna ľudí bez práce.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Investičné životné poistenie – najdrahší investičný produktov vôbec?

Investičné životné poistenie predstavuje kombináciu poistenia a investovania do podielových fondov. Takáto kombinácia sporenia s poistením vás avšak vie výjsť na poplatkoch oveľa viac, ako by ste si mysleli...

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Základy investovania do dlhopisov

Dlhopisy spolu s akciami patria najdôležitejšie investičné inštrumenty. Zatiaľ čo pri investovaní do akcií sa stávate akcionárom danej spoločnosti, pri dlhopisoch je vaše postavenie voči spoločnosti výrazne odlišné.

Základné rozdiely medzi investovaním do akcií a ETF fondov

ETF fondy predstavuje nástroj, prostredníctvom ktorého sa dá investovať do rôznych finančných inštrumentov, akými sú napríklad aj akcie. Viete aké sú výhody a nevýhody ETF fondov oproti akciám?

Obchodovanie na burze a psychika

Obchodníci dávajú veľký význam stratégii, money managementu, risk managementu, vstupom či výstupom. Najdôležitejším aspektom obchodovania je avšak psychika. Viete ktoré emócie potrebujete zvládnuť?

Hlavné rozdiely medzi obchodovaním na burze a investovaním

Obchodovanie na burze a investovanie sú dve veľmi rozdielne činnosti. Rozdiely nájdeme ako vo využívaných nástrojoch, tak aj v dobe ich držby, páke, časovej náročnosti, či danení. Čo sa kedy oplatí viac?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť