EÚ zakázala import 90 % ruskej ropy. Fúzia Monety a Air Bank zrušená

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 03.06.2022

DomovSprávyEÚ zakázala import 90 % ruskej ropy. Fúzia Monety a Air Bank...

Plánovaná fúzia Monety a Air Bank iniciovaná spoločnosťou PPF nebude dokončená. Hlavnými dôvodmi tohto rozhodnutia boli nepriaznivý ekonomický vývoj, personálne zmeny vo vedení PPF a tiež zmena požiadaviek ČNB pre kapitálovú vybavenosť bankových subjektov. Predbežná dohoda tejto fúzie bola uzavretá v máji 2021. Vtedy bola aj stanovená kúpna cena Air Bank na 25,9 miliardy korún.

Vedúci predstavitelia EÚ sa v pondelok dohodli na zákaze importu 90 % ruskej ropy do konca roka. A to v rámci šiesteho sankčného balíčka voči Rusku od invázie na Ukrajinu. Cena ropy na to spočiatku zareagovala rastom. Potom však došlo k poklesu. Saudská Arábia totiž oznámila, že je pripravená zvýšiť ťažbu ropy, ak ruská ťažba po sankciách EÚ výrazne poklesne. Podľa Financial Times si je Saudská Arábia vedomá rizík nedostatku dodávok. A vraj nie je v jej záujme stratiť kontrolu nad cenami ropy. OPEC+ zvýši v júli a auguste ťažbu o 648 000 barelov denne. Tým dôjde k ukončeniu zníženej produkcie, ktorú OPEC+ zaviedol počas pandémie korona vírusu.

Podľa prieskumu agentúry Reuters sa počet nových pracovných miest mimo poľnohospodárstva v USA minulý mesiac zvýšil približne o 325 000. V apríli vzrástol o 428 000. To by bol najnižší nárast za rok. Ukončilo by to sériu 12 po sebe nasledujúcich mesiacov, kedy navýšenie presiahlo 400 000. Čo je najdlhšia séria v histórii. Zamestnanosť bude vo výsledku približne o 865 000 pracovných miest nižšia, než pred vypuknutím korona-vírusovej pandémie.

„Hoci súhlasíme s tým, že rast počtu pracovných miest sa zmierňuje, trh práce je stále silný.“
Kevin Cummins, hlavný ekonóm z NatWest Markets v Stamforde

Ukrajinská centrálna banka vo štvrtok zvýšila základnú úrokovú sadzbu z10% na 25%. Ide teda o skokové navýšenie o 15 percentuálnych bodov. Momentálne je to najvyššie stanovená úroková sadzba v Európe. Sprísnenie menovej politiky prišlo prvýkrát od ruskej invázie. Cieľom je vysporiadať sa s dvojcifernou infláciou a ochrániť príjmy a úspory počas vojny.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

DISCLAIMER
Aj keď bolo vynaložené maximálne úsilie na overenie presnosti týchto informácií, neberieme zodpovednosť a ani nezodpovedáme za spoliehanie sa akejkoľvek osoby na túto publikáciu alebo akékoľvek informácie, názory alebo závery obsiahnuté v tejto publikácii. Akékoľvek kroky podniknuté na základe informácií obsiahnutých v tejto publikácii sú výhradne na vaše vlastné riziko. Nezodpovedáme za žiadnu stratu alebo škodu v súvislosti s touto publikáciou. Tento článok je poskytnutý len na informačné účely a nemal by sa považovať za ponuku alebo žiadosť o ponuku na kúpu alebo predaj akýchkoľvek investícií alebo súvisiacich služieb, na ktoré sa môže obsah odkazovať.

spot_img

Najnovšie správy

spot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Stavebné sporenie – dá sa veriť online kalkulačkám?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Ako investovať do ETF fondov

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Hlavné rozdiely medzi obchodovaním na burze a investovaním

Obchodovanie na burze a investovanie sú dve veľmi rozdielne činnosti. Rozdiely nájdeme ako vo využívaných nástrojoch, tak aj v dobe ich držby, páke, časovej náročnosti, či danení. Čo sa kedy oplatí viac?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť