EÚ zakázala import 90 % ruskej ropy. Fúzia Monety a Air Bank zrušená

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 03.06.2022

DomovSprávyEÚ zakázala import 90 % ruskej ropy. Fúzia Monety a Air Bank...

Plánovaná fúzia Monety a Air Bank iniciovaná spoločnosťou PPF nebude dokončená. Hlavnými dôvodmi tohto rozhodnutia boli nepriaznivý ekonomický vývoj, personálne zmeny vo vedení PPF a tiež zmena požiadaviek ČNB pre kapitálovú vybavenosť bankových subjektov. Predbežná dohoda tejto fúzie bola uzavretá v máji 2021. Vtedy bola aj stanovená kúpna cena Air Bank na 25,9 miliardy korún.

Vedúci predstavitelia EÚ sa v pondelok dohodli na zákaze importu 90 % ruskej ropy do konca roka. A to v rámci šiesteho sankčného balíčka voči Rusku od invázie na Ukrajinu. Cena ropy na to spočiatku zareagovala rastom. Potom však došlo k poklesu. Saudská Arábia totiž oznámila, že je pripravená zvýšiť ťažbu ropy, ak ruská ťažba po sankciách EÚ výrazne poklesne. Podľa Financial Times si je Saudská Arábia vedomá rizík nedostatku dodávok. A vraj nie je v jej záujme stratiť kontrolu nad cenami ropy. OPEC+ zvýši v júli a auguste ťažbu o 648 000 barelov denne. Tým dôjde k ukončeniu zníženej produkcie, ktorú OPEC+ zaviedol počas pandémie korona vírusu.

Podľa prieskumu agentúry Reuters sa počet nových pracovných miest mimo poľnohospodárstva v USA minulý mesiac zvýšil približne o 325 000. V apríli vzrástol o 428 000. To by bol najnižší nárast za rok. Ukončilo by to sériu 12 po sebe nasledujúcich mesiacov, kedy navýšenie presiahlo 400 000. Čo je najdlhšia séria v histórii. Zamestnanosť bude vo výsledku približne o 865 000 pracovných miest nižšia, než pred vypuknutím korona-vírusovej pandémie.

„Hoci súhlasíme s tým, že rast počtu pracovných miest sa zmierňuje, trh práce je stále silný.“
Kevin Cummins, hlavný ekonóm z NatWest Markets v Stamforde

Ukrajinská centrálna banka vo štvrtok zvýšila základnú úrokovú sadzbu z10% na 25%. Ide teda o skokové navýšenie o 15 percentuálnych bodov. Momentálne je to najvyššie stanovená úroková sadzba v Európe. Sprísnenie menovej politiky prišlo prvýkrát od ruskej invázie. Cieľom je vysporiadať sa s dvojcifernou infláciou a ochrániť príjmy a úspory počas vojny.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Podielové fondy vs. indexové ETF fondy – aké sú najnovšie trendy?

Vedeli ste, že pokiaľ máte záujem investovať prostredníctvom podielových fondov, tak máte na výber z viac ako 119 tisíc otvorených podielových fondov? Áno, tak populárne je investovanie prostredníctvom podielových fondov vo svete.

Investičné životné poistenie – najdrahší investičný produktov vôbec?

Investičné životné poistenie predstavuje kombináciu poistenia a investovania do podielových fondov. Takáto kombinácia sporenia s poistením vás avšak vie výjsť na poplatkoch oveľa viac, ako by ste si mysleli...

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Ako investuje miliardár Warren Buffett?

Warren Buffett je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias a zároveň jedným z najbohatších ľudí na svete. Svoje prvé akcie nakúpil už keď mal 11 rokov. Viete akým spôsobom investujte táto legenda?

Dá sa veriť online kalkulačkám stavebného sporenia?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Čo by ste mali vedieť o investovaní do podielových fondov

Investovanie do podielových fondov predstavuje populárny a rozšírený spôsob zhodnocovania prostriedkov, ktorý je využívaný predovšetkým bežným retailovým obyvateľstvom po celom svete.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť