Ekonomika USA rastie najrýchlejšie od roku 1984. Fed plánuje v marci zvýšiť úrokové sadzby

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 28.01.2022

DomovSprávyEkonomika USA rastie najrýchlejšie od roku 1984. Fed plánuje v marci zvýšiť...

Americká ekonomika vlani vzrástla o 5,7 %. Ide o najväčší ročný nárast od roku 1984. Ministerstvo obchodu vo štvrtok oznámilo, že hrubý domáci produkt v posledných troch mesiacoch roku 2021 po očistení o inflácii vzrástol v USA o 1,7 %. Bývalá ekonómka Fedu Julia Coronado poukazuje na to, že rok 2021 bol v znamení silnej vládnej podpory, s ktorou v roku 2022 ale už zrejme nemožno počítať.

Federálny rezervný systém (Fed) v marci pravdepodobne zvýši úrokové sadzby a plánuje ukončiť nákupy aktív. Po dvojdňovom zasadnutí to v stredu na tlačovej konferencii oznámil šéf americkej centrálnej banky Jerome Powell. Podľa Powella sú tieto kroky súčasťou dlhodobého plánu boja proti rastúcej inflácii.

Ďalej potvrdil, že rýchlo sa uzdravujúca americká ekonomika podľa Fedu už nepotrebuje takú veľkú pomoc. K zvýšeniu sadzieb teda pravdepodobne dôjde na ďalšom zasadnutí. Fed sa tento rok chystá postupne obmedzovať úvery a ukončiť mimoriadnu podporu, ktorú poskytoval americkej ekonomike počas pandémie koronavírusu.

„Výbor zastáva názor, že na marcovom zasadnutí zvýšia sadzby za predpokladu, že na to budú vhodné podmienky,“ povedal Powell. Ďalej dodal, že existuje pomerne veľký priestor na zvyšovanie úrokových sadzieb bez toho, aby to ohrozilo trh práce alebo hospodárske oživenie.

Od posledného zasadnutia Fedu v decembri sa podľa Powella situácia okolo rastúcej inflácie nezlepšila, skôr naopak. Spotrebiteľské ceny rastú o 7 % ročne, čo je najrýchlejšie tempo od roku 1982.

Hoci sa očakáva, že úrokové sadzby v nadchádzajúcich rokoch porastú, väčšina ekonómov a investorov sa nedomnieva, že sa vráti na úroveň dvojciferných čísel zo začiatku 80. rokov. Fed predpokladá, že dlhodobejšia úroková sadzba by sa mohla pohybovať okolo 2,5 %.

Medzinárodný menový fond s odkazom na prísnejšiu politiku Fedu a očakávané zastavenie ďalších stimulačných výdavkov zo strany Kongresu znížil tento týždeň svoju prognózu rastu USA pre rok 2022 o 1,2 percentného bodu na 4 %. Tento rast by však stále prekonal ročný priemer z rokov 2010 až 2019.

Nemecký štatistický úrad dnes uviedol, že podľa predbežných údajov nemecká ekonomika v poslednom štvrťroku 2021 klesla o 0,7 %. Za celý rok potom vzrástla o 2,8 %. To je mierne nad predbežným odhadom, ktorý úrad zverejnil na začiatku tohto mesiaca a ktorý predstavoval 2,7 %.

Hospodársky výkon Nemecka zostáva 1,5 % pod úrovňou pred pandémiou po tom, čo sa v roku 2020 prepadol o 4,6 %. Pozitívnou správou je, že ekonomická výkonnosť sa v minulom roku zvýšila takmer vo všetkých odvetviach.

Dlhodobejšie prognózy očakávajú zlepšenie situácie. V decembri nemecká Bundesbank predpokladala, že hospodárska aktivita na jar posilní a celoročný rast pre rok 2022 dosiahne 4,2 %.

Európa sa naďalej obáva, že hroziaci konflikt na Ukrajine by mohol znamenať, že Rusko obmedzí dodávky plynu. Ruskí politici pohrozili, že ak bude ich krajina odpojená od medzinárodného systému bankového spracovania známeho ako SWIFT, nebudú schopní zabezpečiť dodávky plynu.

„Ako veľmi je Európa závislá od ruského plynu? Krátka odpoveď znie: veľmi,“ povedal James Huckstepp, manažér analytického oddelenia pre európsky plyn spoločnosti S&P Global Platts.

Vysoko postavený predstaviteľ Bidenovej administratívy v utorok uviedol, že Spojené štáty rokovali s hlavnými producentmi zemného plynu v severnej Afrike, na Blízkom východe, v Ázii aj na domácom trhu o ich možnostiach a ochote „dočasne zvýšiť“ produkciu zemného plynu pre európskych odberateľov.

Hoci sú zásoby plynu nízke, Európa by pravdepodobne úplné odrezanie od dodávok z Ruska tohtoročnú zimu vydržala. To uviedol Georg Zachmann, energetický expert bruselského politického think tanku Bruegel. Ak by však dodávky plynu boli zastavené na oveľa dlhší čas, znamenalo by to vážny problém. „Pre Európu je to znepokojujúca hrozba,“ povedal Zachmann. Spomínaný nepriaznivý scenár by znamenal obrovský rast ceny energií.

Ku koncu februára dôjde k stiahnutiu akcií O2 z pražskej burzy. Do konca apríla potom bude prebiehať výplata protiplnenia. Toto oznámenie dnes priniesla skupina PPF na svojich webových stránkach.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

DISCLAIMER
Aj keď bolo vynaložené maximálne úsilie na overenie presnosti týchto informácií, neberieme zodpovednosť a ani nezodpovedáme za spoliehanie sa akejkoľvek osoby na túto publikáciu alebo akékoľvek informácie, názory alebo závery obsiahnuté v tejto publikácii. Akékoľvek kroky podniknuté na základe informácií obsiahnutých v tejto publikácii sú výhradne na vaše vlastné riziko. Nezodpovedáme za žiadnu stratu alebo škodu v súvislosti s touto publikáciou. Tento článok je poskytnutý len na informačné účely a nemal by sa považovať za ponuku alebo žiadosť o ponuku na kúpu alebo predaj akýchkoľvek investícií alebo súvisiacich služieb, na ktoré sa môže obsah odkazovať.

spot_img

Najnovšie správy

spot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Ako investuje miliardár Warren Buffett?

Warren Buffett je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias a zároveň jedným z najbohatších ľudí na svete. Svoje prvé akcie nakúpil už keď mal 11 rokov. Viete akým spôsobom investujte táto legenda?

Výhody a nevýhody investovania prostredníctvom ETF fondov

Investovanie prostredníctvom ETF prináša so sebou množstvo výhod, ale aj zopár nevýhod, presnejšie rizík, o ktorých by ste určite mali vedieť pred tým, ako sa rozhodnete tento investičný nástroj využiť.

Základy investovania do dlhopisov

Dlhopisy spolu s akciami patria najdôležitejšie investičné inštrumenty. Zatiaľ čo pri investovaní do akcií sa stávate akcionárom danej spoločnosti, pri dlhopisoch je vaše postavenie voči spoločnosti výrazne odlišné.

Podielové fondy vs. indexové ETF fondy – aké sú najnovšie trendy?

Vedeli ste, že pokiaľ máte záujem investovať prostredníctvom podielových fondov, tak máte na výber z viac ako 119 tisíc otvorených podielových fondov? Áno, tak populárne je investovanie prostredníctvom podielových fondov vo svete.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť