Investor

Investor je osoba, ktorá sa rozhodne časť svojich financií investovať na finančnom trhu. Na rozdiel od krátkodobých obchodníkov (traderov), investori držia svoje obchodné pozície otvorené po dlhšiu dobu, spravidla niekoľko mesiacov, až rokov. Investori sa rozhodujú hlavne podľa fundamentálnej analýzy, teda analýzy podľa hodnoty ekonomických dát, ekonomických očakávaní, či vnútornej hodnoty daného podkladového aktíva (akcie). Cieľom investora nie je iba zarobiť na krátkodobom pohybe podkladového aktíva, ale dlhodobé participovanie na náraste hodnoty daného cenného papiera.

Dlhodobé investovanie má v porovnaní s krátkodobým obchodovaním niekoľko výhod. Predovšetkým je to značná úspora nákladov. Pod celkovými nákladmi, ktoré s aktívnym obchodovaním súvisia, môžeme chápať nielen poplatky u brokera, ale aj nepriame náklady ako poplatky za informácie (napr. predplatné informačných zdrojov ako je napríklad Bloomberg Terminal), množstvo času, ktoré musí daný trader obchodovaniu venovať a taktiež väčšie riziko chýb.

Ďalšou výhodou dlhodobého investovania je, že investor nemusí sledovať dianie na trhoch každý deň. Stačí ak sa pozrie na cenový vývoj dotyčného inštrumentu raz za týždeň – dva, zatiaľ čo krátkodobý obchodník je odkázaný na dennodenné sledovanie trhu, čo je samozrejme časovo a psychicky veľmi náročné.

Paradoxom je, že drvivá väčšina obchodníkov nedokáže aj napriek množstvu času, ktorý venujú finančným trhom naviac, prekonať výnosy dlhodobých investorov, či samotných akciových indexov. Príčinou je práve psychická stránka obchodovania a emócie, ktoré sú najväčším nepriateľom obchodníkov.

 

spot_img

Najčítanejšie články

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť