Bailing out je snahou investora zbaviť sa (uzavrieť) finančného inštrumentu, ktorého cena prudko padá. V prípade prudkého pádu sa ale investorovi nie vždy podarí svoju obchodnú pozíciu uzatvoriť a predať protistrane. Je to z dôvodu nízkej likvidity na trhu. Na trhu sa v prípade trhovej paniky nachádza veľmi veľa predajcov, ale veľmi málo tých, ktorí by chceli daný finančný inštrument nakúpiť. A ak neexistuje protistrana ktorá by od nás daný finančný inštrument odkúpila, potom sa našej obchodnej pozície ani nemôžeme zbaviť.
Takáto situácia nastala v roku 2015 pri zrušení garantovaného fixného kurzu v pásme 1,2 zo strany Švajčiarskej národnej banky (SNB) na EUR/CHF. SNB sa doslova zo dňa na deň rozhodla tento fixný kurz zrušiť, keď vydala prehlásenie o začiatku voľného pohybu kurzu bez fixácie na EUR/CHF. EUR/CHF na to zareagoval prudkým oslabením až o 30% v priebehu pár minút z hodnoty 1,2 na 0,85. Volatilita prudko vzrástla a na finančnom trhu chýbali investori, ktorí by boli ochotní EUR/CHF longovať. Preto ani obchodníci ktorí mali otvorené shortové pozície nemohli nájsť protistranu pomocou, ktorej by mohli uzavrieť svoje obchodné pozície. Výsledok bol taký, že veľa obchodníkov ešte hodinu po prehlásení nemohlo uzatvoriť svoje obchodné pozície. Svoje obchodné pozície sa im podarilo uzatvoriť až po vyše hodine od prehlásenia SNB, keď sa SNB rozhodla pre upokojenie situácie tým že dodala na trh likviditu a umožnila tak obchodníkom uzatvoriť svoje shortove pozície. Obrovským stratám na obchodných účtoch investorov to však nezabránilo. Tí, ktorí pred prehlásením SNB longovali EUR/CHF a neobchodovali na finančnú páku utrpeli stratu okolo 30%. Tí čo obchodovali s finančnou pákou utrpeli ešte oveľa väčšie straty.
Bailing out predstavuje záchranu finančnej inštitúcie či štátu pred rizikom bankrotu. Poskytuje sa predovšetkým finančným inšitúciám ktoré sú pre finančný systém príliš dôležité na to, aby sa dopustilo aby zbankrotovali. Príkladom môže byť záchrana Grécka v roku 2015, alebo záchrana niektorých veľkých amerických bánk (Morgan Stanley, CitiGroup) počas začiatku finančnej krízy v roku 2008.