HomeInvestovanieObchodovanieObchodovanie na burze a psychika

Obchodovanie na burze a psychika

Obchodovanie na burze a psychika

Z rozhovorov s aktívnymi obchodníkmi vyplýva jedna veľmi zaujímavá vec – väčšina traderov podceňuje psychologický aspekt obchodovania. Dávajú veľký význam stratégii, money managementu, risk managementu, vstupom či výstupom, ale ten najdôležitejší aspekt obchodovania je práve v psychika.

Vraví sa, že až 70% je „o hlave“ a ostatných 30% je money management, stratégia a vstupy s výstupmi. Obchodovanie je v podstate veľmi jednoduchá činnosť. Stačí si preštudovať a otestovať rôzne stratégie a vybrať si to, čo funguje. Vedieť avšak držať zisky a zatvárať straty nie je jednoduché.

Obchodovať by zvládol takmer každý, no podmienkou je nájsť obchodný štýl, ktorý vyhovuje jeho psychike a pri ktorom bude schopný ovládať svoje emócie. Toto je bohužiaľ kameň úrazu väčšiny obchodníkov a ide o jeden z hlavných dôvodov, prečo je väčšina obchodníkov stratová.

To platí hlavne pre skalperov a intradenných obchodníkov, pretože realizujú každý deň veľa obchodov, čo je psychicky veľmi náročné. Swingoví a poziční obchodníci to majú v tomto ľahšie, pretože nie sú tak pod tlakom a majú čas niekoľko minút či dokonca aj hodín na to aby sa rozhodli. Bohužiaľ, aj im vie hlava skomplikovať situáciu.

Schopnosť vyrovnať sa so stratami

Zväčša ak sa dostane nejaký nováčik k tradingu, tak je kvôli marketingu a povesti trhov plný očakávaní (internet je plný úspešných príbehov). Už vidí ako bude o rok jazdiť na Ferrari, obchodovať z pláže a bude žiť život plný luxusu a prepychu. Je presvedčený, že bude zarábať, pretože sa sústredí na zisky, nie na straty. Čo sa ale často stáva je to, že straty skôr či neskôr prídu a väčšinou ich ľudia nevedia zvládnuť. Počítali so ziskami, tak prečo by mali prijímať straty?

Samozrejme, prijať straty nie je jednoduché, no je to tvrdá realita. Pokiaľ chce mať obchodník vždy pravdu a je tvrdohlavý, môže ho to stáť nemalé peniaze. Oveľa správnejší prístup je taký, kedy obchodník pozerá na svoje pozície práve z opačného pohľadu a kladie si otázku – v čom sa môžem mýliť? Čo môže spôsobiť, že tento obchod bude v strate? Prečo by som do danej spoločnosti nemal investovať?

Behaviorálna ekonómia nás v tomto smere varuje, že najväčším nepriateľom sme práve my sami. A má pravdu. Toto je presne dôvod, prečo dokážu pasívne spravované ETF fondy prekonať z dlhodobého hľadiska dokonca aj svetových top správcov.

Dôležitosť disciplíny pri obchodovaní na burze

Vráťme sa ale späť k spôsobom, ako ovládnuť svoju hlavu a emócie. Najlepším overeným spôsobom k eliminovaniu vplyvu psychiky na obchodovanie je stanovenie si pravidiel, ktorých sa obchodník drží v každej situácii. Niekedy to môže až pôsobiť, že obchodník zo seba urobí len „robota na obchodovanie“, avšak treba si uvedomiť, že z dlhodobého hľadiska vám stačí pri vyrovnaných ziskoch a stratách „mať pravdu“ vo viac ako 50% prípadov. Toto sa avšak veľmi ľahko povie, horšie to je už s praxou.

Podobne ako z krátkodobého hľadiska môže pri hode mincou padnúť 10-krát za sebou hlava aj napriek tomu, že šance sú 50% pre obe možnosti, tak aj pri obchodovaní môže z krátkodobého hľadiska byť štatistika veľmi skresľujúca. Práve z tohto dôvodu je kľúčové držať sa pravidiel – skutočnosť, že pri hode padla za sebou 10-krát hlava nemení nič na skutočnosti, že pri ďalšom hode sú percentá stále nezmenené a teda 50:50.

Podobne by sa mal obchodník správať pred vstupom do obchodu. Vždy by si mal určiť presný risk s ktorým bude psychicky vyrovnaný a mal by si dať dostatočný čas a priestor na to, aby sa mohla ukázať dlhodobá štatistika. Väčšina úspešných traderov odporúča risk na obchod na úrovni 0.5% – 2%, pretože to nie je veľký nátlak na psychiku aj v prípadne niekoľkých strát po sebe. Ak však má trader otvorené priveľké pozície a riskuje napríklad až 10% na obchod, tak v prípade, že mu iba pár obchodov po sebe nevýjde, môže stratiť aj polovicu účtu.

Ďalšia vec na ktorú si musí obchodník dávať pozor, je optimizmus. Ak je optimistický a do budúcna ráta s určitými výsledkami a tie neprídu, logicky nasleduje sklamanie a emočná bolesť. Preto sa pred vstupom do obchodu odporúča vždy rátať s tým, že je presne stanovený risk a obchod nemusí vyjsť a môže byť stratový.

Najsilnejšie emócie, ktoré musí trader ovládnuť

Medzi najčastejšie a najnebezpečnejšie emócie ktoré môže obchodník prežívať je nádej, strach a chamtivosť.

Nádej

Je dôležité veriť vo svoj vlastný systém a bez váhania vstupovať do obchodov, ak prídu obchodné signály. Avšak ak obchodník stratí kontrolu, môže sa dostať štádia, kedy viac dúfa, ako robí racionálne kroky a rozhodnutia. V takomto prípade je otázkou času, kedy trader príde o celý svoj účet. Ako sme spomínali vyššie, je dôležité mať dopredu stanovené pravidlá a riziko na obchod, čím jednoducho limitujete emócie.

Ak ale obchodujete bez stop-lossu alebo ho posúvate ďalej ak ide trh proti vám, máte problém. Ak ide trh stále proti Vám a vy argumentujete a podvedome hľadáte dôvody, prečo by mal ísť vaším smerom, je čas ísť z obchodu von. Veľa obchodníkov si neuvedomuje, že ak zavrú obchod v menšej strate, tak stále doňho môžu naskočiť neskôr ak vznikne lepšia príležitosť, lepší signál. Ak nie, tak môže prísť signál na inom inštrumente, treba byť trpezlivý.

Najčastejšia chyba, ktorú traderi robia je, že dúfajú, keď by mali mať obavy a majú obavy a boja sa, keď by mali dúfať. Ak obchodník drží veľkú stratu ktorej by sa chcel zbaviť, tak dúfa. Ak drží zisk, tak sa bojí že oňho príde. Z tohto dôvodu väčšina stratových traderov zatvára malé zisky a veľké straty.

Strach

Strach je jednou z najsilnejších emócií a ak prevláda na akciových trhoch, tak vzniká panika a sme svedkami veľkých výpredajov. Strach je prítomný počas každého burzového krachu, pretože ľudia sa boja, že ich aktíva stratia svoju hodnotu a radšej ich predajú a nechajú si hotovosť (cash). Existuje známy citát od Rothschilda, v ktorom tvrdí, že kľúčom k bohatstvu je nakupovať, keď v uliciach tečie krv.

To znamená, že ak sa v bulvároch píše „koniec je blízko“, akciový trh je v poklese už niekoľko mesiacov a akcie vymazali veľkú časť ziskov, tak sa blíži ideálny čas na nákup. Nedovoľte strachu ovplyvniť vaše obchodné výsledky. Tí čo sa ním nechajú ovládať nielenže sú neúspešní na burze, ale častokrát aj v živote. Ak nečelíme strachu, tak sa v živote neposúvame, stojíme na mieste, no úspešný život aj obchodovanie je práve o napredovaní.

Chamtivosť

Chamtivosť je častokrát emóciou, ktorou prevládajú hlavne bohatší. Veľa ľudí si pod touto emóciou predstaví Gordona Gekka z filmu Wall Street. Chamtivosť je maskovaný optimizmus, kde obchodník chce neustále viac a viac. Podobne ako dieťa v obchode so sladkosťami.

V lepšom prípade chamtivosť vedie k vymazaniu časti ziskov, no v horšom prípade môže viesť aj k prehlbovaniu strát a to až do úrovne, kedy si obchodník nielen že vymaže svoje zisky, ale s nimi aj väčšinu účtu či dokonca celý účet.

Takáto situácia nastáva častokrát v prípade, kedy sa trader z chamtivosti dostal do štádia overtradingu (preobchodovania), kedy je už unavený a nie je schopný objektívne zadávať obchody. Jednoducho povedané, stráca kontrolu nad samým sebou. Bohužiaľ si obchodníci všimnú takéto štádium, až keď je neskoro. Z tohto dôvodu je kľúčové poznať samého seba a vedieť, kedy na človeka prichádza únava a hlava takpovediac nejde už na sto percent. K tomuto môže veľmi dobre poslúžiť demo účet, kde si človek môže vyskúšať svoje limity bez toho, aby prišiel o peniaze. Kľúčové je vedieť spozorovať moment, kedy je potrebné dať si pauzu a stopnúť obchodovanie.

Záver

Je známe, že psychická stránka obchodovania je tá najdôležitejšia. Dokonca dôležitejšia, než samotná stratégia alebo money management. Vraví sa, že psychika je až 70% úspechu obchodníka. Tento fakt krásne podporuje skutočnosť, že na demo účtoch je väčšina traderov v zelených číslach, zatiaľ čo na tých reálnych je tomu presne naopak.

Spôsobov ako obísť vlastnú hlavu existuje viacero, najzákladnejším je striktné dodržiavanie pravidiel, ktoré si obchodník stanoví. Dôležitým faktorom je taktiež dodržiavanie rozumnej veľkosti pozície, ktorá vie taktiež pomôcť k tomu, aby bol trader viac uvoľnený a robil menej chýb.

Pri obchodovaní je veľmi dôležitá taktiež schopnosť vyrovnať sa so stratami a učiť sa ako z chýb iných, tak aj tých vlastných. Dobrý trader nikdy nemôže mať prehnané ego a sebavedomie, lebo takýto postoj vie trh veľmi rýchlo a kruto potrestať. Treba byť realista a treba sa na veci pozerať triezvo. Najsilnejšie emócie, ktoré musí trader ovládnuť sú nádej, strach a chamtivosť.

Treba im rozumieť, podobne aj iracionalite ľudského správania. V súvislosti s ňou odporúčame prečítať si minimálne jednu knihu zaoberajúcu sa behaviorálnou ekonómiou. Budete až prekvapený, ako iracionálne sa ako ľudia vieme správať. Správny trader by mal byť avšak presným opakom – „robotom“ bez emócii, ktorý sa drží svojho obchodného plánu a je zameraný na long-run..

spot_img

Dohodnite si bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

spot_img

Prečítajte si ďalšie z našich článkov

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.