Zasadnutia RBA a BoC bez prekvapení. Obchodná dohoda medzi USA a Čínou bude možno až po prezidentských voľbách

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 6.12.2019

DomovZasadnutia RBA a BoC bez prekvapení. Obchodná dohoda medzi USA a Čínou...

Pondelok

Guvernér čínskej centrálnej banky PBOC Yi Gang v pondelok uviedol, že ekonomický pokles v Číne bude trvať dlhú dobu.

Nemeckú Sociálnodemokratickú stranu (SPD) novo povedú kritici súčasnej veľkej koalície Saskia Eskenová a Norbert Walter-Borjans. Obaja politici požadujú po kancelárke Angely Merkelovej zmeny v koaličnej zmluve, inak hrozí koniec vlády.

Index nákupných manažérov v spracovateľskom sektore v Číne pozitívne prekvapil, keď v novembri zaznamenal rast na 51,8 bodu z 51,7 bodu v októbri. Analytici naopak očakávali jeho pokles na 51,4 bodu. Jednalo sa tak o štvrtý rast tohto indexu v rade.

V eurozóne v novembri tiež vzrástol Index nákupných manažérov v spracovateľskom sektore z 46,6 bodu na 46,9 bodu.

Utorok

Guvernér BoJ Haruhiko Kuroda v utorok konštatoval, že je veľmi dôležité nájsť správnu rovnováhu medzi rastom a fiškálnou disciplínou.

RBA na svojom zasadnutí ponechala úrokovú sadzbu na 0,75% podľa očakávania. Celkovo zasadnutie neprinieslo žiadne prekvapenie. Banka vyhlásila, že inflácia by sa mala v roku 2020 a 2021 priblížiť k 2%. Ďalej tiež zopakovala, že ak si to situácia bude vyžadovať, je pripravená viac uvoľniť monetárnu politiku. Podľa centrálnej banky sa riziká pre globálnu ekonomiku v poslednej dobe znížili.

Pablo Hernández de Cos z ECB sa domnieva, že dlhšie obdobie nízkych úrokových sadzieb by mohlo ohroziť finančnú stabilitu v eurozóne.

Americký prezident Donald Trump uviedol, že obchodná dohoda medzi USA a Čínou by mohla byť uzavretá až po amerických prezidentských voľbách, ktoré sa budú konať v novembri budúceho roka.

Americký minister obchodu Wilbur Ross k tomu dodal, že sa domnieva, že z niektorých hľadísk bude lepšie počkať na čas po voľbách.

Streda

V stredu zasadala BOC, ktorá rovnako ako RBA ponechala sadzby bez zmeny. Banka informovala, že zaznamenala viac dôkazov, že globálna ekonomika expanduje. Najväčšie riziko podľa BOC predstavujú pretrvávajúce obchodné konflikty. Banku tiež pozitívne prekvapil nečakane silný rast výdavkov na investície v treťom štvrťroku. Vyzerá to, že teda v januári nedôjde ku cute , ako trh donedávna predpokladal.

Hrubý domáci produkt v Austrálii sa v treťom štvrťroku zvýšil medziročne podľa očakávaní z 1,4% na 1,7%.

Štvrtok

Zástupca guvernéra Timothy Lane z Bank of Canada vo štvrtok konštatoval, že neistota ohľadne rastu globálnej ekonomiky zrejme pretrvá, aj keď USA s Čínou dosiahnu nejaké dohody. Ak inflácia bude permanentne pod cieľom, tak dôjde ku cute . Riziká sú teraz vyváženejšíe než v minulosti.

Kanadský premiér Justin Trudeau sľúbil, že chce znížiť daň z príjmu. Ďalej tiež požiadal o politickú jednotu, pretože k schvaľovaniu zákonov potrebuje podporu opozície.

Japonský premiér Šinzó Abe oznámil, že japonská vláda sa chystá podporiť ekonomiku balíkom opatrení v hodnote približne 13 biliónov jenov. Bude sa tak jednať o prvý japonský balík rozpočtových stimulov od roku 2016. Peniaze by mali predovšetkým smerovať na odstránenie škôd spôsobených tajfúnom, zlepšenie infraštruktúry či investície do nových technológií.

Maloobchodné tržby v Austrálii v októbri medzimesačne stagnovali, keď analytici očakávali rast o 0,3%.

HDP v eurozóne v treťom štvrťroku zaznamenal medziročný rast podľa očakávania na 1,2%.

Naopak maloobchodné tržby v eurozóne rástli v októbri 1,4% tempom, keď trh predikoval rast o 2,2%.

Piatok

Niekoľko médií v piatok informovalo, že OPEC + sa dohodol na znížené kvóty produkcie ropy o 500 tisíc barelov denne.

Tvorba pracovných miest mimo sektora poľnohospodárstva v USA v októbri dosiahla hodnotu 266 tisíc pracovných miest, keď analytici očakávali, že nárast pracovných miest bude činiť 186 tisíc.

Priemyselná výroba v Nemecku v októbri nečakane klesla a proti žiaru zaznamenala zníženie o 1,7%.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Akým spôsobom sa dá investovať do ETF fondov

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Výhody a nevýhody investovania prostredníctvom ETF fondov

Investovanie prostredníctvom ETF prináša so sebou množstvo výhod, ale aj zopár nevýhod, presnejšie rizík, o ktorých by ste určite mali vedieť pred tým, ako sa rozhodnete tento investičný nástroj využiť.

Podielové fondy – jediná možnosť ako pravidelne investovať?

Na Slovensku využíva väčšina ľudí na pravidelné investovanie sporiace účty v bankách alebo podielové fondy. Existujú avšak aj iné možnosti ako výhodne pravidelne investovať?

Najčastejšie využívané indikátory pri technickej analýze

Väčšina obchodníkov na burze využíva pri tradingu stratégie vytvorené na základe technickej analýzy a analýzy ceny /grafu. Veľké množstvo traderov takúto analýzu dopĺňa taktiež o indikátory a oscilátory.

Dá sa veriť online kalkulačkám stavebného sporenia?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť