Najhlbší prepad HDP od finančnej krízy. Nezamestnanosť opäť trhá rekordy

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 01.05.2020

DomovSprávyNajhlbší prepad HDP od finančnej krízy. Nezamestnanosť opäť trhá rekordy

Japonská centrálna banka (BoJ) tento týždeň zhoršila výhľad ekonomiky a rozhodla o najrozsiahlejších opatreniach, ktoré kedy vykonala. Na podporu ekonomiky bude nakupovať firemné dlhopisy a to v neobmedzených objemoch. Cieľom je udržať nízke úrokové sadzby a tým aj náklady na úvery.

V pondelok z nákazy vyliečený premiér Boris Johnson oznámil, že Británia úspešne bojuje proti nekontrolovateľnému šíreniu koronavírusu vo svojej krajine. Nariadené obmedzenia však stále platia, Briti majú zachovať doterajšie “odhodlanie a odvahu”.

Zasadnutie Fedu tento týždeň neprinieslo žiadne prekvapenie. Úrokové sadzby zostávajú na technickej nule, nákup vládnych a hypotekárnych dlhopisov pokračuje podľa potreby. V prípade zhoršenia situácie je Fed pripravený robiť viac. Limitov svojich možností si je však vedomý, preto Powell vyzval Kongres, aby bol fiškálne ešte agresívnejší. Očakávané oživenie ekonomiky tiež nebude zďaleka tak rýchle, Powell ale zostáva optimistický.

Zažívame najhlbší prepad HDP od globálnej finančnej krízy z roku 2009. Americká ekonomika sa podľa amerického ministerstva obchodu v prvom štvrťroku prepadla o 4,8%. Pokles HDP v eurozóne dosiahol 3,8%. MMF očakáva ďalší pokles ekonomiky eurozóny o 7,5%.

Vyzerá to, že ČNB bude pravdepodobne mať väčšie možnosti pri obchodovaní na trhoch. Poslanecká snemovňa Parlamentu Českej republiky v stredu schválila novelu zákona, ktorá dáva ČNB možnosť obchodovať s cennými papiermi s dlhšou splatnosťou alebo viac nakupovať vládne dlhopisy.

Nezamestnanosť trhá opäť rekordy. V eurozóne v marci stúpla na 7,4%, v USA žiadosti o podporu v nezamestnanosti tento týždeň rástli o 3,84 miliónov, miera nezamestnanosti vzrástla z 11,5% minulý týždeň na 12,4%.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Základy investovania prostredníctvom ETF fondov

ETF fondy patria medzi najpopulárnejšie nástroje moderného investora, ale aj veľkých inštitúcii. Za popularitu ETF fondov môže predovšetkým množstvo výhod, ktoré investorom priniesli. Vie aké výhody sú to?

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Dá sa veriť online kalkulačkám stavebného sporenia?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Podielové fondy – jediná možnosť ako pravidelne investovať?

Na Slovensku využíva väčšina ľudí na pravidelné investovanie sporiace účty v bankách alebo podielové fondy. Existujú avšak aj iné možnosti ako výhodne pravidelne investovať?

Základy technickej analýzy

Technická analýza predstavuje spôsob analýzy ceny podkladového aktíva s cieľom predikcie jej budúceho vývoja ceny. Technická analýza sa zameriava čisto na cenu (graf) a historické dáta a ukazovatele.

Ako investuje miliardár Warren Buffett?

Warren Buffett je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias a zároveň jedným z najbohatších ľudí na svete. Svoje prvé akcie nakúpil už keď mal 11 rokov. Viete akým spôsobom investujte táto legenda?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť