Najhlbší prepad HDP od finančnej krízy. Nezamestnanosť opäť trhá rekordy

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 01.05.2020

Japonská centrálna banka (BoJ) tento týždeň zhoršila výhľad ekonomiky a rozhodla o najrozsiahlejších opatreniach, ktoré kedy vykonala. Na podporu ekonomiky bude nakupovať firemné dlhopisy a to v neobmedzených objemoch. Cieľom je udržať nízke úrokové sadzby a tým aj náklady na úvery.

V pondelok z nákazy vyliečený premiér Boris Johnson oznámil, že Británia úspešne bojuje proti nekontrolovateľnému šíreniu koronavírusu vo svojej krajine. Nariadené obmedzenia však stále platia, Briti majú zachovať doterajšie “odhodlanie a odvahu”.

Zasadnutie Fedu tento týždeň neprinieslo žiadne prekvapenie. Úrokové sadzby zostávajú na technickej nule, nákup vládnych a hypotekárnych dlhopisov pokračuje podľa potreby. V prípade zhoršenia situácie je Fed pripravený robiť viac. Limitov svojich možností si je však vedomý, preto Powell vyzval Kongres, aby bol fiškálne ešte agresívnejší. Očakávané oživenie ekonomiky tiež nebude zďaleka tak rýchle, Powell ale zostáva optimistický.

Zažívame najhlbší prepad HDP od globálnej finančnej krízy z roku 2009. Americká ekonomika sa podľa amerického ministerstva obchodu v prvom štvrťroku prepadla o 4,8%. Pokles HDP v eurozóne dosiahol 3,8%. MMF očakáva ďalší pokles ekonomiky eurozóny o 7,5%.

Vyzerá to, že ČNB bude pravdepodobne mať väčšie možnosti pri obchodovaní na trhoch. Poslanecká snemovňa Parlamentu Českej republiky v stredu schválila novelu zákona, ktorá dáva ČNB možnosť obchodovať s cennými papiermi s dlhšou splatnosťou alebo viac nakupovať vládne dlhopisy.

Nezamestnanosť trhá opäť rekordy. V eurozóne v marci stúpla na 7,4%, v USA žiadosti o podporu v nezamestnanosti tento týždeň rástli o 3,84 miliónov, miera nezamestnanosti vzrástla z 11,5% minulý týždeň na 12,4%.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.