Najhlbší prepad HDP od finančnej krízy. Nezamestnanosť opäť trhá rekordy

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 01.05.2020

DomovSprávyNajhlbší prepad HDP od finančnej krízy. Nezamestnanosť opäť trhá rekordy

Japonská centrálna banka (BoJ) tento týždeň zhoršila výhľad ekonomiky a rozhodla o najrozsiahlejších opatreniach, ktoré kedy vykonala. Na podporu ekonomiky bude nakupovať firemné dlhopisy a to v neobmedzených objemoch. Cieľom je udržať nízke úrokové sadzby a tým aj náklady na úvery.

V pondelok z nákazy vyliečený premiér Boris Johnson oznámil, že Británia úspešne bojuje proti nekontrolovateľnému šíreniu koronavírusu vo svojej krajine. Nariadené obmedzenia však stále platia, Briti majú zachovať doterajšie “odhodlanie a odvahu”.

Zasadnutie Fedu tento týždeň neprinieslo žiadne prekvapenie. Úrokové sadzby zostávajú na technickej nule, nákup vládnych a hypotekárnych dlhopisov pokračuje podľa potreby. V prípade zhoršenia situácie je Fed pripravený robiť viac. Limitov svojich možností si je však vedomý, preto Powell vyzval Kongres, aby bol fiškálne ešte agresívnejší. Očakávané oživenie ekonomiky tiež nebude zďaleka tak rýchle, Powell ale zostáva optimistický.

Zažívame najhlbší prepad HDP od globálnej finančnej krízy z roku 2009. Americká ekonomika sa podľa amerického ministerstva obchodu v prvom štvrťroku prepadla o 4,8%. Pokles HDP v eurozóne dosiahol 3,8%. MMF očakáva ďalší pokles ekonomiky eurozóny o 7,5%.

Vyzerá to, že ČNB bude pravdepodobne mať väčšie možnosti pri obchodovaní na trhoch. Poslanecká snemovňa Parlamentu Českej republiky v stredu schválila novelu zákona, ktorá dáva ČNB možnosť obchodovať s cennými papiermi s dlhšou splatnosťou alebo viac nakupovať vládne dlhopisy.

Nezamestnanosť trhá opäť rekordy. V eurozóne v marci stúpla na 7,4%, v USA žiadosti o podporu v nezamestnanosti tento týždeň rástli o 3,84 miliónov, miera nezamestnanosti vzrástla z 11,5% minulý týždeň na 12,4%.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Dá sa veriť online kalkulačkám stavebného sporenia?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Čo by ste mali vedieť o investovaní do podielových fondov

Investovanie do podielových fondov predstavuje populárny a rozšírený spôsob zhodnocovania prostriedkov, ktorý je využívaný predovšetkým bežným retailovým obyvateľstvom po celom svete.

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Oplatí sa venovať tradingu / obchodovaniu na burze alebo radšej investovať? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí a preto vám prinášame článok, ktorý vám objasní, čo sa vám vo vašej situácii oplatí viac.

Podielové fondy vs. indexové ETF fondy – aké sú najnovšie trendy?

Vedeli ste, že pokiaľ máte záujem investovať prostredníctvom podielových fondov, tak máte na výber z viac ako 119 tisíc otvorených podielových fondov? Áno, tak populárne je investovanie prostredníctvom podielových fondov vo svete.

Obchodovanie na burze a psychika

Obchodníci dávajú veľký význam stratégii, money managementu, risk managementu, vstupom či výstupom. Najdôležitejším aspektom obchodovania je avšak psychika. Viete ktoré emócie potrebujete zvládnuť?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť