Inflácia v USA vzrástla v januári o 7,5 %. Aká bude reakcia Fedu?

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 11.02.2022

DomovSprávyInflácia v USA vzrástla v januári o 7,5 %. Aká bude reakcia...

Americké ministerstvo práce vo štvrtok uviedlo, že v porovnaní s predchádzajúcim rokom index spotrebiteľských cien (CPI) za január vzrástol o 7,5 %. Ide tak o najvyšší údaj od februára 1982. Príčinou nárastu je najmä zvýšenie cien potravín, energií a nákladov na bývanie. Jadrová inflácia rástla najrýchlejšie od augusta 1982. Za január vzrástla o 6 %.

Náklady na potraviny za mesiac vyskočili o 0,9 % a za posledný rok vzrástli o 7 %. Náklady na bývanie, ktoré tvoria približne tretinu celkového CPI, sa medzimesačne zvýšili o 0,3 %, čo je najmenší prírastok od augusta 2021 a mierne pod decembrovým nárastom.

„Táto kombinácia vyšších cien potravín a bývania podčiarkuje náš názor, že dochádza k rýchlemu cyklickému zrýchľovaniu inflácie, ktoré vzhľadom na mimoriadne napäté podmienky na trhu práce pravdepodobne v dohľadnej dobe nepoľaví,“ napísal Andrew Hunter, hlavný ekonóm Capital Economics.

Nelichotivé údaje prichádzajú v čase, keď sa americká ekonomika ocitá na križovatke. Očakáva sa, že rýchle tempo rastu v roku 2021 tento rok spomalí, pretože fiškálne a menové stimuly slabnú.

V nadväznosti na najnovšie údaje o inflácii banka Goldman Sachs poupravila svoju prognózu, ktorá počíta so siedmimi po sebe idúcimi zvyšovaniami sadzieb o 25 bazických bodov na každom zo zostávajúcich zasadnutí Fedu. Banka predtým predpovedala na tento rok päť zvýšení.

Ekonómovia Citi očakávajú, že Federálny rezervný systém v marci pristúpi k agresívnejšiemu zvýšeniu sadzby o 50 bázických bodov.

„Myslím si, že budeme tiež svedkami stále agresívnejšieho postupu Federálneho rezervného systému. A myslím, že po dnešných inflačných údajoch musí byť jasne na stole 50 bázických bodov za marec.“ Nathan Sheets, hlavný ekonóm Citi Research

Medziročný rast čínskej ekonomiky v 4. štvrťroku spomalil na 4 %. Za celý rok vzrástla o 8,1 %. Nízke spotrebiteľské výdavky ťahali rast nadol, zatiaľ čo mnoho regulačných zmien popri pandémii koronavírusu zvyšovalo neistotu podnikov. Vláda by sa naďalej chcela vyvarovať krokom, ktoré majú negatívny vplyv na hospodársky rast.

Novou prioritou čínskych predstaviteľov na rok 2022 je obhájiť 5% rast. Hlavný ekonóm Macquarie Larry Hu ďalej spomenul, že najvyšší predstavitelia už v decembri odstránili zo zoznamu ekonomických úloh na rok 2022 zmienky o protimonopolnej a majetkovej politike, rovnako ako zmienky o uhlíkovej neutralite.

„Regulačná vlna v rokoch 2020 a 2021 priniesla mnoho nezamýšľaných dôsledkov a došlo k oslabeniu podnikateľskej dôvery, prepadu v sektore nehnuteľností a prudkému nárastu cien komodít.“ Larry Hu

Vláda ČR jednomyseľne schválila rozpočet na tento rok so schodkom 280 miliárd Kč. Celkové príjmy rozpočtu budú 1613,2 miliardy Kč a výdavky 1893,2 miliardy Kč. Teraz musí rozpočet schváliť Poslanecká snemovňa, ktorá by ho mala v prvom čítaní prerokovať 18. februára.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Základné rozdiely medzi investovaním do akcií a ETF fondov

ETF fondy predstavuje nástroj, prostredníctvom ktorého sa dá investovať do rôznych finančných inštrumentov, akými sú napríklad aj akcie. Viete aké sú výhody a nevýhody ETF fondov oproti akciám?

Dá sa veriť online kalkulačkám stavebného sporenia?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Oplatí sa venovať tradingu / obchodovaniu na burze alebo radšej investovať? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí a preto vám prinášame článok, ktorý vám objasní, čo sa vám vo vašej situácii oplatí viac.

Základy investovania do dlhopisov

Dlhopisy spolu s akciami patria najdôležitejšie investičné inštrumenty. Zatiaľ čo pri investovaní do akcií sa stávate akcionárom danej spoločnosti, pri dlhopisoch je vaše postavenie voči spoločnosti výrazne odlišné.

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Oplatí sa investovať prostredníctvom termínovaných vkladov?

Konzervatívni investori častokrát investujú prostredníctvom termínovaných vkladov a obdobných konzervatívnych produktov. Má takéto investovanie ale zmysel?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť