Inflácia v ČR rastie o 1% mesačne. Európska komisia predikuje rast HDP len o 4,3 % v 2022

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 12.11.2021

DomovSprávyInflácia v ČR rastie o 1% mesačne. Európska komisia predikuje rast HDP...

Európska komisia predikuje rýchlejšie zotavenie ekonomiky z covid krízy, keď tento rok odhaduje rast HDP na 5 % z pôvodne očakávaných 4,8 %. V budúcom roku kvôli rastúcim cenám energií a nedostatku niektorých komponentov sa Európska komisia domnieva, že ekonomika posilní len o 4,3 %.

Ubytovacie zariadenia slúžiace cestovnému ruchu podľa Českého štatistického úradu ubytovali v treťom štvrťroku 6 707 895 hostí, čo predstavovalo medziročný nárast o 12,5 %. U zahraničných návštevníkov dokonca došlo k rastu o 22,3 %. Neprekvapivo sa najlepšie darilo Prahe, kde nárast hostí narástol o 41,7 %. V štvrtom štvrťroku však ekonómovia kvôli epidemickej situácii opäť očakávajú pokles aktivity v cestovnom ruchu.

Index dôvery investorov v Nemecku zostavovaný inštitútom ZEW sa prekvapivo zvýšil na 31,7 bodu z októbrových 22,3 bodu. Analytici pritom predpokladali, že dôjde k jeho poklesu na 20 bodov. Investori sa domnievajú, že v prvom štvrťroku ekonomická aktivita v najväčšej európskej ekonomike ožije. Naopak pri inflácii investori predikujú jej pokles.

Spotrebiteľské ceny v Českej republike v októbri medziročne vzrástli o 5,8 %, keď sa očakával rast 5,5 %. Medzimesačne potom inflácia oproti žiaru vzrástla celé jedno percento. K prudkému zvyšovaniu inflácie prispeli predovšetkým rast cien energií a taktiež bývanie. Všeobecne sa tak očakáva, že Česká národná banka bude aj naďalej uťahovať monetárnu politiku.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Obchodovanie na burze a psychika

Obchodníci dávajú veľký význam stratégii, money managementu, risk managementu, vstupom či výstupom. Najdôležitejším aspektom obchodovania je avšak psychika. Viete ktoré emócie potrebujete zvládnuť?

Základné rozdiely medzi investovaním do akcií a ETF fondov

ETF fondy predstavuje nástroj, prostredníctvom ktorého sa dá investovať do rôznych finančných inštrumentov, akými sú napríklad aj akcie. Viete aké sú výhody a nevýhody ETF fondov oproti akciám?

Dá sa veriť online kalkulačkám stavebného sporenia?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Základy investovania do dlhopisov

Dlhopisy spolu s akciami patria najdôležitejšie investičné inštrumenty. Zatiaľ čo pri investovaní do akcií sa stávate akcionárom danej spoločnosti, pri dlhopisoch je vaše postavenie voči spoločnosti výrazne odlišné.

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Oplatí sa venovať tradingu / obchodovaniu na burze alebo radšej investovať? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí a preto vám prinášame článok, ktorý vám objasní, čo sa vám vo vašej situácii oplatí viac.

Najčastejšie využívané indikátory pri technickej analýze

Väčšina obchodníkov na burze využíva pri tradingu stratégie vytvorené na základe technickej analýzy a analýzy ceny /grafu. Veľké množstvo traderov takúto analýzu dopĺňa taktiež o indikátory a oscilátory.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť