Inflácia v ČR rastie o 1% mesačne. Európska komisia predikuje rast HDP len o 4,3 % v 2022

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 12.11.2021

DomovSprávyInflácia v ČR rastie o 1% mesačne. Európska komisia predikuje rast HDP...

Európska komisia predikuje rýchlejšie zotavenie ekonomiky z covid krízy, keď tento rok odhaduje rast HDP na 5 % z pôvodne očakávaných 4,8 %. V budúcom roku kvôli rastúcim cenám energií a nedostatku niektorých komponentov sa Európska komisia domnieva, že ekonomika posilní len o 4,3 %.

Ubytovacie zariadenia slúžiace cestovnému ruchu podľa Českého štatistického úradu ubytovali v treťom štvrťroku 6 707 895 hostí, čo predstavovalo medziročný nárast o 12,5 %. U zahraničných návštevníkov dokonca došlo k rastu o 22,3 %. Neprekvapivo sa najlepšie darilo Prahe, kde nárast hostí narástol o 41,7 %. V štvrtom štvrťroku však ekonómovia kvôli epidemickej situácii opäť očakávajú pokles aktivity v cestovnom ruchu.

Index dôvery investorov v Nemecku zostavovaný inštitútom ZEW sa prekvapivo zvýšil na 31,7 bodu z októbrových 22,3 bodu. Analytici pritom predpokladali, že dôjde k jeho poklesu na 20 bodov. Investori sa domnievajú, že v prvom štvrťroku ekonomická aktivita v najväčšej európskej ekonomike ožije. Naopak pri inflácii investori predikujú jej pokles.

Spotrebiteľské ceny v Českej republike v októbri medziročne vzrástli o 5,8 %, keď sa očakával rast 5,5 %. Medzimesačne potom inflácia oproti žiaru vzrástla celé jedno percento. K prudkému zvyšovaniu inflácie prispeli predovšetkým rast cien energií a taktiež bývanie. Všeobecne sa tak očakáva, že Česká národná banka bude aj naďalej uťahovať monetárnu politiku.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Ako investuje miliardár Warren Buffett?

Warren Buffett je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias a zároveň jedným z najbohatších ľudí na svete. Svoje prvé akcie nakúpil už keď mal 11 rokov. Viete akým spôsobom investujte táto legenda?

Výhody a nevýhody investovania prostredníctvom ETF fondov

Investovanie prostredníctvom ETF prináša so sebou množstvo výhod, ale aj zopár nevýhod, presnejšie rizík, o ktorých by ste určite mali vedieť pred tým, ako sa rozhodnete tento investičný nástroj využiť.

Najčastejšie využívané indikátory pri technickej analýze

Väčšina obchodníkov na burze využíva pri tradingu stratégie vytvorené na základe technickej analýzy a analýzy ceny /grafu. Veľké množstvo traderov takúto analýzu dopĺňa taktiež o indikátory a oscilátory.

Základy technickej analýzy

Technická analýza predstavuje spôsob analýzy ceny podkladového aktíva s cieľom predikcie jej budúceho vývoja ceny. Technická analýza sa zameriava čisto na cenu (graf) a historické dáta a ukazovatele.

Podielové fondy – jediná možnosť ako pravidelne investovať?

Na Slovensku využíva väčšina ľudí na pravidelné investovanie sporiace účty v bankách alebo podielové fondy. Existujú avšak aj iné možnosti ako výhodne pravidelne investovať?

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť