Holubica Draghi opäť zrazil euro smerom nadol, PBOC sa snažia nakopnúť upadajúcu čínsku ekonomiku

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 25.1.2019

Holubica Draghi opat zrazil euro smerom nadol, PBOC sa snazia nakopnut upadajucu cinsku ekonomiku

Pondelok

Člen FOMC Patrik Harker v pondelok v rozhovore povedal, že americká ekonomické dáta vyzerajú naozaj dobre a že v najbližšej dobe neočakávajú recesiu.

Čínske HDP vo štvrtom štvrťroku minulého roka rástlo najpomalšie od roku 1990. Makroekonomické dáta, ktoré prichádzajú v poslednej dobe z Číny, naozaj nevyzerajú dobre a je stále viac zrejmé, že dochádza k spomaleniu čínskej ekonomiky, aj napriek zvýšenej snahy čínskej vlády o stimuláciu ekonomiky.

Britská premiérka Theresa Mayová zdôraznila poslancom, že bude chcieť objasnenie ich postoja ohľadom spornej írskej poistky. Nový návrh potom predloží Bruselu. Podľa vyjadrenia niektorých vrcholných predstaviteľov z Európskej únie to moc nevyzerá, že by chceli dohodnúť novú dohodu.

Zurbruegg z SNB sa vyjadril, že sa švajčiarska ekonomika vyvíja priaznivo. Inflačné tlaky sú však stále mierne, preto je podľa neho súčasná monetárna politika SNB vhodná. Ďalej sa tiež zmienil, že je švajčiarsky frank z pohľadu fundamentov nadhodnotený.

Utorok

V utorok boli zverejnené veľmi pozitívne dáta z britského trhu práce, kedy priemerné mzdy za november vzrástli o 3,4%. Navyše miera nezamestnanosti v novembri klesla z 4,1% na 4%. Z Nového Zélandu bol zverejnený index spotrebiteľských cien (CPI), ktorý dopadol o niečo lepšie než trh očakával (1,8%). Medziročne sa teda CPI v štvrtom štvrťroku zvýšilo na hodnotu 1,9%.

Streda

V stredu zasadala BoJ, ktorá ponechala sadzby bez zmeny, ale revidovala svoju prognózu inflácie do roku 2019 smerom dolu. Banka aj naďalej mieni udržiavať výnosy 10-ročných vládnych dlhopisov okolo 0%. Z vyhlásenia banky vyplýva, že výhľad ekonomiky je naklonený smerom nadol.

Guvernér Kuroda na tlačovej konferencii konštatoval, že klesajúce ceny ropy sú hlavným dôvodom zníženia prognózy inflácie. Klesajúce ceny ropy však budú pôsobiť na infláciu dočasne. Ekonomika Japonska je podľa Kuroda stabilná a v poslednej dobe nedošlo k nejakým veľkým fundamentálnym zmenám. Kuroda sa na záver konferencie zmienil, že je potrebné dosiahnuť inflačný cieľ, a potom môže dôjsť k normalizácii politiky.

Člen bankovej rady ČNB Holub sa v rozhovore pre Hospodárske noviny vyjadril, že by pokojne počkal dve, tri zasadnutia v rade, než dôjde k ďalšiemu zvýšeniu dvojtýždňovej repo sadzby. PBOC oznámila, že plánuje napumpovať do ekonomiky 257 mld. CNY prostredníctvom operácie TMLF, ktorá slúži na podporu malých a stredných podnikov.

Guvernér BOC Poloz v Davose pre stanicu Bloomberg povedal, že pokles cien ropy ukrojí z kanadského HDP približne 0,4%. Z Kanady boli tiež zverejnené maloobchodné tržby za november, ktoré medzimesačne poklesli z 0,2% na – 0,9%.

Štvrtok

Vo štvrtok zasadala Európska centrálna banka, ktorá podľa očakávania ponechala svoju hlavnú úrokovú sadzbu bez zmeny. Vo vyhlásení sa uvádzalo, že chce ponechať sadzby bez zmeny minimálne do konca roka. K hlavným rizikám momentálne ECB zaradila protekcionizmus, fiškálnu situáciu v Taliansku, spomalenie čínskej ekonomiky.

Holubica Draghi opat zrazil euro smerom nadol PBOC sa snazia nakopnut upadajucu cinsku ekonomiku Holubica Draghi opäť zrazil euro smerom nadol, PBOC sa snažia nakopnúť upadajúcu čínsku ekonomiku

Draghi však na tlačovke zdôraznil, že si nemyslí, že dôjde k nejakej kríze. Ďalej tiež spomenul, že nedávne dáta boli slabšie, než sa očakávalo. V krátkom termíne by rast mal byť slabší. V strednodobom období by podľa Draghiho mala inflácia vzrásť. Ako snáď na každom svojom zasadnutí Draghi zopakoval, že eurozóna potrebuje štrukturálne reformy. Obchodníci vyhodnotili vyhlásenia ECB a tlačovku Draghiho ako mierne holubičiu a EUR / USD zakončil štvrtkovú seansu poklesom o 0,58%.

Piatok

Piatkové dáta ohľadom nemeckej podnikateľskej dôvery, ktoré zverejňuje inštitút Ifo, klesli v januári piatykrát v rade. Dôvera vedúcich manažérov nemeckých firiem tak klesla na najnižšiu úroveň od februára 2016.

Čo nás čaká na budúci týždeň?

V Japonsku bude v budúcom týždni v pondelok zverejnený zápis z posledného zasadnutia BoJ. Z Nového Zélandu sa dočkáme Obchodnej bilancie za december. V utorok bude zverejnená spotrebiteľská dôvera v USA a tiež bude hlasovať britský parlament ohľadom brexitnej dohody. Z Austrálie sa v stredu dočkáme CPI za štvrtý štvrťrok. Fed zverejní svoj zápis z posledného zasadnutia FOMC. Vo štvrtok budú publikované dáta o HDP z Kanady a eurozóny. V piatok nás neminú Nonfarm Payrolls a miera nezamestnanosti z USA.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.