ČNB zvýšila úrokovú sadzbu na 5%. V USA rastú obavy z recesie

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 01.04.2022

Výnosy 5-ročných a 30-ročných amerických štátnych dlhopisov sa v piatok ráno opäť preklopili do inverzie. To vyvolalo obavy, že by mohla nastať recesia. Inverzná výnosová krivka totiž býva označovaná za jeden z najspoľahlivejších predstihových indikátorov blížiacej sa recesie. Výnos 5-ročného štátneho dlhopisu vzrástol o 11 bázických bodov na 2,5318 %. Výnos 30-ročného štátneho dlhopisu spevnil o 6 bázických bodov na 2,5144 %.

Česká národná banka zvýšila základnú úrokovú sadzbu o 50 bps na 5,0 %, čo predstavuje najvyššiu úroveň od roku 2001. ČNB si súčasne ponechala otvorené dvere pre ďalší výraznejší rast sadzieb v najbližších mesiacoch. Invázia Ruska na Ukrajinu je pre ČNB novým výrazným stagflačným šokom a zdrojom neistoty. Zatiaľ ČNB odhaduje, že konflikt na Ukrajine minimálne krátkodobo povedie k výrazne vyššej inflácii ak slabšiemu rastu ekonomiky. Ten sa podľa guvernéra Rusnoka môže znížiť až o polovicu.

Situácia na trhu s energiami je stále napätá. Ruský prezident Vladimír Putin podpísal dekrét, podľa ktorého od piatku odberatelia z tzv. „nie priateľských krajín“ musia za ruský plyn platiť v rubľoch. Zahraniční kupci majú podľa dekrétu zamieňať zahraničné meny na ruble pomocou špeciálnych účtov v ruskej banke. Putin tiež vyhlásil, že pokiaľ sa tieto platby neuskutočnia, budú dodávky plynu pozastavené. Podľa agentúry DPA však odborníci nepredpokladajú, že by Putinov dekrét mal na odberateľov ruského plynu vážnejšie dopady.

Americká spoločnosť Intel oznámila investíciu vo výške 33 mld. EUR do posilnenia výroby čipov v Európe. Rozsiahla továreň tak napríklad vznikne v meste Magdeburg vo východnom Nemecku. Investícia vyjde Intel na približne 17 miliárd EUR. Intel tiež kúpil za 17 miliárd EUR firmu Altera, ktorá je priekopníkom v oblasti programovateľných logistických riešení. Spoločnosť AMD tiež nelení a dokončuje akvizíciu firmy Xilinx za 49 miliárd USD.

Americký dolár najprv tento týždeň klesol, aby svoje straty neskôr korigoval. Americká mena, ktorá býva považovaná za bezpečný prístav, dosiahla takmer dvojtýždňové minimum. Naproti tomu euro posilnilo. Ide o reakciu na mierové rozhovory medzi Ruskom a Ukrajinou. Dolárový index zaznamenal v stredu pokles o 0,56 % na 97,85. Daný index meria aktuálnu hodnotu dolára voči košu šiestich popredných svetových mien. Euro voči doláru posilnilo o 0,60% na 1,1152 a dosiahlo najvyššiu hodnotu od začiatku marca.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.