Čínsky jüan na najnižších úrovniach do finančnej krízy. RBNZ znížila úrokovú sadzbu o 50 bp

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 9.08.2019

DomovČínsky jüan na najnižších úrovniach do finančnej krízy. RBNZ znížila úrokovú sadzbu...

Pondelok

Nový menovaný japonský minister financií Yoshiki Takeuchi v pondelok konštatoval, že po nedávnom posilnení japonskej meny, kvôli risk-off módov (averzia k riziku), ktorý na trhoch teraz panuje, bude pozorne sledovať budúce pohyby na jenu.

Japonsko totiž dlhodobo bojuje s nízkou infláciou a posilnenie tamojšej meny, nepomáha inflácii, aby sa dostala na vyššie úrovne, preto ak bude aj na ďalej len posilňovať, nie sú vylúčené intervencie či rozšírenie nekonvenčných nástrojov zo strany BoJ.

Čínsky jüan sa prepadol na najslabšiu úroveň od finančnej krízy 2008. Za prepadom predovšetkým stoja eskalácie obchodnej vojny medzi Spojenými štátmi a Čínou. Spojené štáty v reakcii na oslabenie čínskej meny prvýkrát od roku 1994 oficiálne označili Čínu za manipulátora meny.

Situáciu na svetových trhoch ešte zhoršila správa od agentúry Bloomberg, v ktorej bolo uvedené, že čínska vláda požiadala štátne podniky, aby prestali dovážať poľnohospodárske výrobky zo Spojených štátov.

Utorok

Utorková obchodná seansa priniesla zasadnutie RBA, ktoré nijako neprekvapilo. Banka podľa očakávania ponechala základnú úrokovú sadzbu bez zmeny na 1%. Opäť tiež zopakovala, že je pripravená v prípade potreby upraviť monetárnu politiku, tak aby udržala hospodársky rast v Austrálii. Vo vyhlásení tiež stálo, že pracovný trh bude pozorne monitorovaný a že bude trvať dlhšiu dobu, než inflácia dosiahne 2% cieľ, a preto bude potrebné udržať dlhšie úrokovú sadzbu na nízkych úrovniach.

Miera nezamestnanosti sa znížila na Novom Zélande v druhom štvrťroku z 4,2% na 3,9%.

Streda

V stredu RBNZ znížila úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov, pritom sa očakával cut o 25 bp. To viedlo k okamžitému poklesu novozélandského dolára, keď voči americkému náprotivku v stredajšej seansy odpísal 1,21%.

Štvrtok

Po prepade ceny ropy od začiatku týždňa, nemenovaný saudský úradník oznámil vo štvrtok agentúre Bloomberg, že Saudovia konajú s ostatnými producentmi, o tom ako zastaviť prepad cien čierneho zlata.

Taliansky vicepremiér Matteo Salvini oznámil, že chce, aby kvôli koaličným sporom došlo čo najskôr k hlasovaniu o dôvere vláde. Séria sporov vo vládnej koalícii Ligy a protestného Hnutia piatich hviezd (M5S) vyvrcholila v stredu, kedy sa M5S neúspešne pokúsilo v parlamente zaraziť výstavbu vysokorýchlostnej dráhy medzi Turínom a Lyonom, ktorú pokladá za zbytočnú a príliš nákladnu.

Podľa spolkového štatistického úradu produkcia nemeckého priemyslu v júni klesla o 1,5%, keď sa očakával prepad len o 0,4%. Analytici predikujú, že recesia v nemeckom výrobnom sektore bude pravdepodobne aj naďalej pokračovať.

Piatok

Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) v piatok reportovala, že sa celosvetový dopyt po rope rástol najpomalším tempom od finančnej krízy v roku 2008.

Čínska inflácia v júli medziročne zrýchlila z 2,7% na 2,8%, pritom sa očakávalo, že zostane nezmenená.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Dá sa veriť online kalkulačkám stavebného sporenia?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Základy investovania do dlhopisov

Dlhopisy spolu s akciami patria najdôležitejšie investičné inštrumenty. Zatiaľ čo pri investovaní do akcií sa stávate akcionárom danej spoločnosti, pri dlhopisoch je vaše postavenie voči spoločnosti výrazne odlišné.

Ako investovať do ETF fondov

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Hlavné rozdiely medzi obchodovaním na burze a investovaním

Obchodovanie na burze a investovanie sú dve veľmi rozdielne činnosti. Rozdiely nájdeme ako vo využívaných nástrojoch, tak aj v dobe ich držby, páke, časovej náročnosti, či danení. Čo sa kedy oplatí viac?

Podielové fondy – jediná možnosť ako pravidelne investovať?

Na Slovensku využíva väčšina ľudí na pravidelné investovanie sporiace účty v bankách alebo podielové fondy. Existujú avšak aj iné možnosti ako výhodne pravidelne investovať?

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť