Čínsky jüan na najnižších úrovniach do finančnej krízy. RBNZ znížila úrokovú sadzbu o 50 bp

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 9.08.2019

Cinsky juan na najnizsich urovniach do financnej krizy. RBNZ znizila urokovu sadzbu o 50 bp

Pondelok

Nový menovaný japonský minister financií Yoshiki Takeuchi v pondelok konštatoval, že po nedávnom posilnení japonskej meny, kvôli risk-off módov (averzia k riziku), ktorý na trhoch teraz panuje, bude pozorne sledovať budúce pohyby na jenu.

Japonsko totiž dlhodobo bojuje s nízkou infláciou a posilnenie tamojšej meny, nepomáha inflácii, aby sa dostala na vyššie úrovne, preto ak bude aj na ďalej len posilňovať, nie sú vylúčené intervencie či rozšírenie nekonvenčných nástrojov zo strany BoJ.

Čínsky jüan sa prepadol na najslabšiu úroveň od finančnej krízy 2008. Za prepadom predovšetkým stoja eskalácie obchodnej vojny medzi Spojenými štátmi a Čínou. Spojené štáty v reakcii na oslabenie čínskej meny prvýkrát od roku 1994 oficiálne označili Čínu za manipulátora meny.

Situáciu na svetových trhoch ešte zhoršila správa od agentúry Bloomberg, v ktorej bolo uvedené, že čínska vláda požiadala štátne podniky, aby prestali dovážať poľnohospodárske výrobky zo Spojených štátov.

Utorok

Utorková obchodná seansa priniesla zasadnutie RBA, ktoré nijako neprekvapilo. Banka podľa očakávania ponechala základnú úrokovú sadzbu bez zmeny na 1%. Opäť tiež zopakovala, že je pripravená v prípade potreby upraviť monetárnu politiku, tak aby udržala hospodársky rast v Austrálii. Vo vyhlásení tiež stálo, že pracovný trh bude pozorne monitorovaný a že bude trvať dlhšiu dobu, než inflácia dosiahne 2% cieľ, a preto bude potrebné udržať dlhšie úrokovú sadzbu na nízkych úrovniach.

Miera nezamestnanosti sa znížila na Novom Zélande v druhom štvrťroku z 4,2% na 3,9%.

Streda

V stredu RBNZ znížila úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov, pritom sa očakával cut o 25 bp. To viedlo k okamžitému poklesu novozélandského dolára, keď voči americkému náprotivku v stredajšej seansy odpísal 1,21%.

Štvrtok

Po prepade ceny ropy od začiatku týždňa, nemenovaný saudský úradník oznámil vo štvrtok agentúre Bloomberg, že Saudovia konajú s ostatnými producentmi, o tom ako zastaviť prepad cien čierneho zlata.

Taliansky vicepremiér Matteo Salvini oznámil, že chce, aby kvôli koaličným sporom došlo čo najskôr k hlasovaniu o dôvere vláde. Séria sporov vo vládnej koalícii Ligy a protestného Hnutia piatich hviezd (M5S) vyvrcholila v stredu, kedy sa M5S neúspešne pokúsilo v parlamente zaraziť výstavbu vysokorýchlostnej dráhy medzi Turínom a Lyonom, ktorú pokladá za zbytočnú a príliš nákladnu.

Podľa spolkového štatistického úradu produkcia nemeckého priemyslu v júni klesla o 1,5%, keď sa očakával prepad len o 0,4%. Analytici predikujú, že recesia v nemeckom výrobnom sektore bude pravdepodobne aj naďalej pokračovať.

Piatok

Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) v piatok reportovala, že sa celosvetový dopyt po rope rástol najpomalším tempom od finančnej krízy v roku 2008.

Čínska inflácia v júli medziročne zrýchlila z 2,7% na 2,8%, pritom sa očakávalo, že zostane nezmenená.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.