Slovník investoraDaňové raje

Daňové raje

Daňový raj (prípadne daňová oáza) je štát alebo oblasť s nízkym zdanením, ktorý umožňuje podnikateľom a osobám možnosti vyhýbať sa daňovej povinnosti. Daňové raje sú zvyčajne malé štáty, avšak bohatšie ako okolité štáty. Populácia štátov, ktoré považujeme za daňové raje predstavuje približne 1 milión obyvateľov. Ide o politicky stabilné štáty s efektívnou vládou, s dobrou vymožiteľnosťou práva a nízkou korupciou. Státy s vyšším zdanením považujú daňové raje za hrozbu, pretože tie môžu odlákať z nich ekonomické aktivity.

Ako ukazujú štatistiky z roku 2005, daňové raje obýva 0,8% svetovej populácie, ale je v nich sústredených 2,3% svetového príjmu.
Medzi ďalšie znaky patria: prísne dodržiavané bankové a obchodné tajomstvo, značný rozsah finančného sektora, žiadna menová kontrola zahraničných vkladov v cudzích menách, absencia dohôd o výmenách daňových informácií s inými štátmi.

Medzi európske daňové raje patria štáty ako Andora, Írsko, Luxembursko, Monako, či Normanské ostrovy. V Ázii sú to Hongkong a Singapur. Kajmanie ostrovy, Holandské Antily
a Panama zasa v Amerike.

 

 

spot_img

Najčítanejšie články

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť