Chicago Mercantile Exchange (CME)

Obchodovanie s komoditami v Spojených štátoch sa spája s Chicagskou burzou – Chicago Mercantile Exchange (CME).

História CME sa dátuje do roku 1898 a spája sa s vajciami a maslom. Pôvodný názov bol Chicago Butter and Egg Board. Po reorganizácii v roku 1919 došlo k zmene názvu na Chicago Mercantil Exchange (CME).

Pred dvomi rokmi spolu s Chicago Board of Trade (CBOT) bola vytvorená najväčšia komoditná burza sveta. V Chicagu tak vznikla najväčšia a najdiverzifikovanejšia finančná burza na svete. Spoločnosť dnes ponúka termínované obchody (futures) nielen pre obchodovanie s komoditami, ale aj s akciovými indexmi, úrokovými sadzbami či devízovými kurzmi.

Obchody sú uskutočňované prostredníctvom jednej obchodnej platformy na jednom mieste. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 19,7 miliardy amerických dolárov a počas minulého roka dosiahli príjmy spoločnosti 2,6 miliardy. Na burze sa denne zobchoduje v priemere viac ako 10,2 milióna kontraktov a prostredníctvom elektronického obchodného systému využívajú služby CME Group zákazníci vo viac ako 80 krajinách sveta.

CME Group v súčasnosti kontroluje väčšinu termínovaných obchodov v Spojených štátoch. Od januára 2004 šéfuje CME Craig S. Donohue. Na CME pracoval už od roku 1995 a zastával v nej viacero pozícií. Na najvyššiu stoličku nastúpil z pozície výkonného viceprezidenta.

 

 

 

« « Návrat na Slovník investora