Stimulačná politika zo strany ECB a FEDu pokračuje. Rusko očakáva návrat ekonomiky na predkrízovú úroveň koncom 2021

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 19.02.2021

DomovSprávyStimulačná politika zo strany ECB a FEDu pokračuje. Rusko očakáva návrat ekonomiky...

Izraelská ekonomika prvýkrát od roku 2002 poklesla, keď sa HDP v tomto roku znížilo o 2,4%. O rok skôr pritom izraelské hospodárstvo vzrástlo o 3,4%. Tamojšia centrálna banka však predikovala oveľa väčší pokles o 3,7%.

Inštitút pre fiškálne štúdie (IFS) konštatoval, že by Británia musela zdvihnú dane o 60 miliárd libier ročne, ak by sa rozhodol súčasný minister financií Rishi Sunak kompenzovať straty spôsobené pandémiu. Sunak má 3. marca načrtnúť, akým spôsobom bude riešiť dopady pandémie.

Viceguvernér ČNB Marek Mora oznámil, že ak sa ekonomika bude v tomto roku zotavovať, tak ČNB môže zdvihnúť úrokové sadzby už počas júnového zasadnutia. Dá sa ale očakávať, že sprísňovanie menovej politiky bude zo strany centrálnej banky veľmi opatrné.

Podľa ZEW inštitútu sa dôvera investorov v nemeckú ekonomiku rapídne zvýšila. Investori totiž už netrpezlivo očakávajú zmiernenie opatrení kvôli zabráneniu šírenia koronavírusu. Index ZEW sa vo februári teda vyšvihol z 61,8 bodu na 71,2 bodu.

Zo zápisnice z posledného zasadnutia ECB vyplynulo, že centrálni bankári sa zhodli na potrebe pokračovať v stimulačnej politike. Ak by sa situácia v eurozóne zhoršovala, tak sú aj naďalej odhodlaní použiť všetky dostupné nástroje, vrátane depozitnej sadzby.

Zápisnica z posledného zasadnutia tiež zverejnil Fed. Americká centrálna banka aj naďalej bude pokračovať v podpore ekonomiky. Tiež kalkuluje s podporou od vlády. Akonáhle obmedzenia spojené s epidemiologickou krízou budú odznievať, tak Fed očakáva výrazné zníženie nezamestnanosti.

Maloobchodné tržby v Spojených štátoch zaznamenali v januári medzimesačný nárast o úctyhodných 5,3%, keď sa očakávalo, že vzrastú iba o 1,1%. Medziročne maloobchodné tržby vzrástli z 2,53% na 7,43%.

Podľa viceguvernéra ruskej centrálnej banky Alexeja Zabotkina sa ruské hospodárstvo vráti na úroveň pred koronavírusovou krízou koncom tohto roka. Až k tomu dôjde, tak tamojšia centrálna banka začne s postupným návratom k neutrálnej monetárnej politike, dodal Zabotkin.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Základné rozdiely medzi investovaním do akcií a ETF fondov

ETF fondy predstavuje nástroj, prostredníctvom ktorého sa dá investovať do rôznych finančných inštrumentov, akými sú napríklad aj akcie. Viete aké sú výhody a nevýhody ETF fondov oproti akciám?

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Podielové fondy vs. indexové ETF fondy – aké sú najnovšie trendy?

Vedeli ste, že pokiaľ máte záujem investovať prostredníctvom podielových fondov, tak máte na výber z viac ako 119 tisíc otvorených podielových fondov? Áno, tak populárne je investovanie prostredníctvom podielových fondov vo svete.

Najčastejšie využívané indikátory pri technickej analýze

Väčšina obchodníkov na burze využíva pri tradingu stratégie vytvorené na základe technickej analýzy a analýzy ceny /grafu. Veľké množstvo traderov takúto analýzu dopĺňa taktiež o indikátory a oscilátory.

Hlavné rozdiely medzi obchodovaním na burze a investovaním

Obchodovanie na burze a investovanie sú dve veľmi rozdielne činnosti. Rozdiely nájdeme ako vo využívaných nástrojoch, tak aj v dobe ich držby, páke, časovej náročnosti, či danení. Čo sa kedy oplatí viac?

Dá sa veriť online kalkulačkám stavebného sporenia?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť