Nemecko očakáva návrat ekonomiky na úroveň pred krízou už v Q3. Rusko zdvihlo sadzbu na rekordných 6,5%, bojí sa inflácie

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 23.07.2021

Podľa Deutsche Bundesbank sa najväčšia európska ekonomika čoskoro vráti na úroveň pred koronakrízou. Nemecká centrálna banka teda očakáva, že sa tak stane najskôr v treťom štvrťroku tohto roka, avšak jedným dychom dodáva, že nesmie dôjsť k žiadnym významným komplikáciám v spracovateľskom priemysle.

Ruská centrálna banka sa odhodlala k razantnému kroku, keď razantne zvýšila základnú úrokovú sadzbu na 6,5%. Ide tak o najvýraznejší hike od roku 2014. Centrálna banka k tomuto kroku pristúpila kvôli dlhodobej vysokej inflácii, ktorá sa usadila v ruskej ekonomike.

Na júlovom zasadnutí ECB nedošlo k žiadnym významným zmenám. Ohľadom úrokových sadzieb sa banka rozhodla byť on hold. Lagardová na tlačovej konferencii potom oznámila, že aby mohlo dôjsť k zvýšeniu sadzieb, tak je potrebné, aby sa inflácia držala nad 2%. Program Peppy tiež bol zachová, avšak centrálna banka nevylúčila v prípade potreby jeho navýšenie. ECB naďalej teda počíta, že daný program bude ukončený najskôr v marci 2022.

Vývoz v Japonsku zaznamenal v prvom štvrťroku nárast o 23,2%, čo bolo najviac za 11 rokov. Dovoz zaznamenal hodnotu 39,86 bilióna JPY, čo predstavovalo nárast oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 4,2%

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.