Japonská ekonomika stúpla rekordne o 21,4%. Joe Biden plánuje vládnu pomoc USA

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 20.11.2020

DomovSprávyJaponská ekonomika stúpla rekordne o 21,4%. Joe Biden plánuje vládnu pomoc USA

Pri pondelkovom rokovaní zástupcov krajín Európskej únie ohľadom prijatia rozpočtov na roky 2021 – 2027 sa maďarskí a poľskí zástupcovia rozhodli zablokovať schválenie toho rozpočtu. Obom krajinám vadí, že vyplácanie peňazí z európskych fondov bude podmienené dodržiavaním princípov právneho demokratického štátu.

Japonská ekonomika v treťom štvrťroku medziročne stúpla o 21,4%, čo predstavuje najväčší nárast od roku 1980. Analytici sa domnievali, že japonská ekonomika pridá iba 18,9%. Tretia najväčšia ekonomika na svete sa tak dostala z recesie.

Novozvolený americký prezident Joe Biden na utorkovej virtuálnej schôdzi so zástupcami odborov a vedenia technologických či automobilových spoločností oznámil, že dopady pandémie na americkú ekonomiku je potrebné naliehavo riešiť vládne pomocou. Medzi jeho hlavné ekonomické ciele zaradil vytvorenie dobre platených pracovných mať a zvýšenie minimálnej hodinovej mzdy na 15 USD.

Index spotrebiteľských cien v eurozóne v októbri medziročne poklesol o 0,3%, vyplynulo zo stredajších dát, ktoré zverejnil Eurostat. Analytici oslabenie inflácie na túto úroveň očakávali.

Naopak vo Veľkej Británii sa inflácia zvýšila v októbri v medziročnom porovnaní o 0,7%, čo bolo mierne nad odhadmi trhu (0,6%).

Turecká centrálna banka (TCMB) sa vo štvrtok rozhodla radikálne zvýšiť základnú úrokovú sadzbu z 10,25% na 15%. Týmto krokom banka očakáva zníženie inflácie a zamedzenie ďalšieho prepadu tureckej líry.

Lira sa od začiatku roka prepadla voči americkému doláru približne o 30%. Miera inflácie sa teraz v Turecku nachádza okolo 12%.

Z piatkových dát britského štatistického úradu vyplynulo, že si britská vláda v októbri požičala 22,3 miliárd libier, čo predstavuje rekord za akýkoľvek doterajšie október. Jedná sa o 94% vyššiu sumu v porovnaní s vlaňajším októbrom. Od začiatku roka si tak britská vláda už vypožičala 214,9 miliárd libier.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

DISCLAIMER
Aj keď bolo vynaložené maximálne úsilie na overenie presnosti týchto informácií, neberieme zodpovednosť a ani nezodpovedáme za spoliehanie sa akejkoľvek osoby na túto publikáciu alebo akékoľvek informácie, názory alebo závery obsiahnuté v tejto publikácii. Akékoľvek kroky podniknuté na základe informácií obsiahnutých v tejto publikácii sú výhradne na vaše vlastné riziko. Nezodpovedáme za žiadnu stratu alebo škodu v súvislosti s touto publikáciou. Tento článok je poskytnutý len na informačné účely a nemal by sa považovať za ponuku alebo žiadosť o ponuku na kúpu alebo predaj akýchkoľvek investícií alebo súvisiacich služieb, na ktoré sa môže obsah odkazovať.

spot_img

Najnovšie správy

spot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Ako investuje miliardár Warren Buffett?

Warren Buffett je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias a zároveň jedným z najbohatších ľudí na svete. Svoje prvé akcie nakúpil už keď mal 11 rokov. Viete akým spôsobom investujte táto legenda?

Investičné životné poistenie – najdrahší investičný produktov vôbec?

Investičné životné poistenie predstavuje kombináciu poistenia a investovania do podielových fondov. Takáto kombinácia sporenia s poistením vás avšak vie výjsť na poplatkoch oveľa viac, ako by ste si mysleli...

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Oplatí sa venovať tradingu / obchodovaniu na burze alebo radšej investovať? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí a preto vám prinášame článok, ktorý vám objasní, čo sa vám vo vašej situácii oplatí viac.

Hlavné rozdiely medzi obchodovaním na burze a investovaním

Obchodovanie na burze a investovanie sú dve veľmi rozdielne činnosti. Rozdiely nájdeme ako vo využívaných nástrojoch, tak aj v dobe ich držby, páke, časovej náročnosti, či danení. Čo sa kedy oplatí viac?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť