Fed ukončí nákup aktív do polroka 2022. Plánuje zvyšovať sadzby skôr, než sa očakávalo

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 24.09.2021

Zo zasadnutia menového výboru Fedu vyplynulo, že americká centrálna banka plánuje začať so zvyšovaním úrokových sadzieb už v budúcom roku, čo je skôr, než sa pôvodne predpokladalo. Ak sa bude americká ekonomika vyvíjať podľa predikcií Fedu, tak k taperingu (spomaľovanie tempa nákupov aktív) by malo dôjsť už v tomto roku. Úplné ukončenie nákupov aktív je potom naplánované do polroka budúceho roka.

Guvernér Jerome Powell na tlačovej konferencii oznámil, že sa situácia na trhu práce zlepšila. Inflácia je síce vyššia, než cieľov Fed, ale Powell očakáva, že bude postupne dochádzať k znižovaniu tempa rastu spotrebiteľských cien.

Nórska centrálna banka sa rozhodla kvôli vysokej inflácii zvýšiť úrokovú sadzbu z technickej nuly na 0,25%. Banka ďalej oznámila, že v budúcnosti plánuje so zvyšovaním sadzieb pokračovať. Guvernér banky Oeystein Olsen informoval, že by k ďalšiemu “hiku” malo dôjsť už v decembri.

Podnikateľská nálada v najväčšej európskej ekonomike sa už tretí mesiac za sebou zhoršuje, keď v septembri index podnikateľskej klímy zaznamenal pokles z augustových 99,6 bodu na 98,8 bodu. Za poklesom stoja predovšetkým problémy v dodávateľských reťazcoch.

Turecká centrálna banka sa rozhodla prekvapivo znížiť základnú úrokovú sadzbu o jeden percentuálny bod, aj keď sa tamojšia ekonomika dlhodobo zápasí s vysokou infláciou, ktorá momentálne dosahuje 19,25%. Podľa mnohých analytikov banka opäť podľahla tlakom zo strany prezidenta Erdogana.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.