Fed pravdepodobne do konca roka ponechá úrokovú sadzbu bez zmeny. U RBA analytici očakávajú cut vo februári budúceho roka

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 22.11.2019

Fed pravdepodobne do konca roka ponecha urokovu sadzbu bez zmeny. U RBA analytici ocakavaju cut vo februari buduceho roka

Pondelok

Bundesbanka v pondelok informovala, že spomalenie nemeckej ekonomiky bude trvať aj v 4Q. Podľa nemeckej centrálnej banky však nie je dôvod sa domnievať, že ekonomika upadne do recesie.

Utorok

Christian Hawkesby z RBNZ v utorok konštatoval, že úrokové sadzby na Novom Zélande by mali zostať po nejakú dobu na nízkych úrovniach. Ak si to ekonomická situácia vyžiada, tak nebude váhať hlasovať pre zníženie sadzieb.

Zo zverejnenej zápisnice z posledného zasadnutia RBA vyplynulo, že austrálska centrálna banka bude v prípade potreby znižovať sadzby. Podľa bankovej rady aj naďalej pretrváva neistota ohľadom spotreby domácností. Analytici vyhodnotili zápis ako dovish a väčšina z nich očakáva cut vo februári budúceho roka.

Streda

V stredu znížila PBoC svoju základnú úrokovú sadzbu z 4,20% na 4,15%, čo bolo pre trh prekvapením, keďže konsenzus očakával, že sadzby zostanú bez zmeny.

Agentúra Fitch ponechala rating Číny na A + so stabilným výhľadom. Podľa agentúry by rast čínskej ekonomiky mal v roku 2019 spomaliť na 5,7%.

K ďalšiemu tohtoročnému zníženiu úrokových sadzieb zo strany Fedu pravdepodobne nedôjde, vyplynulo zo zápisnice z posledného zasadnutia FOMC. Väčšina členov je totiž presvedčená, že súčasné nastavenie úrokov zodpovedá situácii v americkej ekonomike. Zo zápisu tiež bola odstránená formulácia, že Fed bude “postupovať podľa potreby”. Práve táto formulácia bola niektorými analytikmi považovaná za signál budúceho zníženia sadzieb.

Agentúra Reuters informovala, že k uzavretiu prvej fázy obchodnej dohody medzi USA a Čínou pravdepodobne tento rok nedôjde. Podľa zdroja oboznámeného so situáciou sa rozhovory stále komplikujú. Situáciu tiež zhoršuje schválenie zákona americkým Senátom, ktorého cieľom je chrániť ľudské práva v Hongkongu.

Štvrtok

Vo štvrtok však čínske ministerstvo obchodu poprelo, že by malo dôjsť k nezhodám v obchodných rokovaniach. Hlavný čínsky obchodný vyjednávač Liu neskôr novinárom povedal, že je “opatrne optimistický” ohľadom dosiahnutia obchodnej dohody.

Zo zápisu ECB vyplynulo, že sa členovia Výkonnej rady ECB zhodli na tom, že je pre prehodnotenie výhľadu inflácie a vplyvu nekonvenčných opatrení ECB potrebných viac informácií.

Piatok

Podľa piatkových zverejnených dát sa nemecká ekonomika v treťom štvrťroku tesne vyhla recesii, keď sa HDP medzikvartálne zvýšilo o 0,1%. Medziročne potom HDP v Nemecku vzrástlo v treťom štvrťroku o 1%.

Nová šéfka ECB Lagardeová konštatovala, že hospodársky rast v eurozóne by sa mal viac opierať o domáci dopyt, aby mohol lepšie čeliť ekonomickému útlmu v zahraničí.

Maloobchodné tržby sa v Kanade v októbri znížili medzimesačne o 0,1%, podľa odhadov analytikov.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.