Fed začína zvažovať redukciu nákupu aktív. Maďarská CB chce pristúpiť k prísnejšie menovej politike už v júni

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 21.05.2021

DomovSprávyFed začína zvažovať redukciu nákupu aktív. Maďarská CB chce pristúpiť k prísnejšie...

Európsky štatistický úrad Eurostat oznámil, že priemyselná výroba v eurozóne tento rok stúpla oproti predchádzajúcemu o 0,1%, v celej EÚ potom o 0,6%. Za rovnaké obdobie priemysel v SR rástol o 3,3%. V medziročnom porovnaní priemyselná výroba stúpla o 11% v celej EÚ.

Počet Američanov, ktorí požiadali o dávky v nezamestnanosti, bol v týždni končiacom 15. mája 444 tisíc, v porovnaní s nárastom o 473 tisíc zaznamenaných v predošlým týždni.

Fed zverejnil záznam z menovopolitického rokovania z konca apríla. Najväčšiu pozornosť vzbudila pasáž, podľa ktorej niekoľko členov výboru FOMC navrhlo, že ak ekonomika aj naďalej bude pokračovať v rýchlom posune k naplneniu cieľov Fedu, teda plnej zamestnanosti a inflácii 2%, mohla by na niektorom z nasledujúcich rokovaní začať diskusia o pláne na úpravu tempa nákupu aktív, tj. redukcia objemu kvantitatívneho uvoľňovania.

Aleš Michl, člen bankovej rady ČNB, povedal v rozhovore, že kým covidová situácia nebude pod kontrolou, repo sadzbu by v júni nezvyšoval. Nutné je podotknúť, že ČNB možno už nebude prvou centrálnou bankou v regióne, poťažmo v celej EÚ, ktorá od začiatku pandémie zvýši sadzby. O prvenstvo ju môže pripraviť Maďarsko, ktoré aktuálne bojuje s narastajúcou infláciou. Tamojší viceguvernér národnej banky oznámil prísnejšiu menovú politiku už v júni. Forint v reakcii na toto silne spevnil.

Podľa čínskeho štatistického úradu rástli medziročne maloobchodné tržby v Číne v apríli o 17,7%. Trh však počítal s rastom až 24,9%, v marci rast dosahoval tempa 34,2%. Tržby súvisiace so stravovacími službami sa medziročne zvýšili o 46,4% oproti rastu 91,6% z marca. Tržby z online predaja sa tiež zdvihli počas prvých 4 mesiacov medziročne o 23,1%. Miera nezamestnanosti v mestských aglomeráciách v apríli klesla na 5,1%.

Bitcoin čelí útokom od samotného Elona Muska a tiež Číny, kde tamojší regulátori zakazujú spoločnostiam poskytovať všetky transakčné služby spojené s touto kryptomenou. Reakciou Bitcoinu bola výrazná korekcia jeho ceny, ktorá dosahovala poklesu až k 28 000 USD. Rýchlo sa však vrátila k úrovni 40 000 USD.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Ako investuje miliardár Warren Buffett?

Warren Buffett je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias a zároveň jedným z najbohatších ľudí na svete. Svoje prvé akcie nakúpil už keď mal 11 rokov. Viete akým spôsobom investujte táto legenda?

Dá sa veriť online kalkulačkám stavebného sporenia?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Základy technickej analýzy

Technická analýza predstavuje spôsob analýzy ceny podkladového aktíva s cieľom predikcie jej budúceho vývoja ceny. Technická analýza sa zameriava čisto na cenu (graf) a historické dáta a ukazovatele.

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Základy investovania do dlhopisov

Dlhopisy spolu s akciami patria najdôležitejšie investičné inštrumenty. Zatiaľ čo pri investovaní do akcií sa stávate akcionárom danej spoločnosti, pri dlhopisoch je vaše postavenie voči spoločnosti výrazne odlišné.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť