Slovník investoraCredit default swap

Credit default swap

Credit default swap je druh finančného produktu, zmluvy, ktorá umožňuje „poistenie“ pred neschopnosťou dlžníka splácať úver. Nazýva sa aj swap úverového zlyhania.

Vysvetlíme si princíp CDS kontraktu na príklade: Investor (banka, investičný alebo dôchodkový fond) kúpi CDS kontrakt od AlfaBanky, chrániaci proti kreditnej udalosti (platobná neschopnosť, oneskorené splácanie a podobne), zo strany BetaBanky. Investor bude platiť pravidelné poplatky za „ochranu“ AlfaBanke. Napríklad 5% z investorovho vkladu ročne. V prípade, že BetaBanka zbankrotuje, AlfaBanka zaplatí investorovi jednorazovú platbu za vzniknutú udalosť a CDS kontrakt je ukončený.
CDS je pre investora výhodný vtedy, keď daná inštitúcia zbankrotuje a investor dovtedy zaplatí za úroky na poistenie sumu menšiu ako jeho počiatočný vklad. Pri 10% úroku sa investorovi CDS poistenie oplatí vtedy, pokiaľ daná inštitúcia zbankrotuje skôr než za 20 rokov. Ak sa tak nestane, investor platil úroky na poistenie zbytočne.

CDS slúži tiež ako finančný nástroj, podľa ktorého sa dá zistiť aká veľká je pravdepodobnosť, že daná spoločnosť/podnik zbankrotuje. Ak je CDS na hodnote 50%, znamená to že existuje až 50% šanca že daná spoločnosť v najbližšej dobe zbankrotuje.

spot_img

Najčítanejšie články

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť