Európske akcie zaznamenali najhorší štvrťrok od vypuknutia čovidu. Investori sa stresujú kvôli inflácii a zvyšovaniu sadzieb. Stoxx 600 index, reprezentujúci spoločnosti zo 17 európskych krajín, zakončil druhý štvrťrok poklesom o 9 % – najhoršie trojmesačné obdobie od vypuknutia pandémie koronaviru v roku 2020. Medziročne index klesol o 16,6 %. Pokles v Európe prichádza s tým, ako nálada na globálnom trhu zostáva pochmúrna plus nie je vyhliadka, že by vojna na Ukrajine v dohľadnej dobe skončila a inflačné tlaky budú pravdepodobne naďalej narastať. S centrálnymi bankami , ktoré sa snažia agresívne bojovať proti rastúcim cenám zvyšovaním úrokových sadzieb, rastú aj obavy z globálneho spomalenia.

Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell v stredu na konferencii Európskej centrálnej banky v Portugalsku varoval, že neexistuje “žiadna záruka”, že centrálna banka bude schopná priviesť infláciu na kolená bez obetí na trhu práce, a zároveň zopakoval cieľ tvorcov politík dosiahnuť mäkké pristátie v snahe udržať na uzde rastúce ceny.

“Myslíme si, že existujú cesty, ako to dosiahnuť. Dosiahnuť cesty späť k 2% inflácii a zároveň si udržať silný trh práce. Veríme, že to dokážeme. To je náš cieľ. Nie je však žiadna záruka, že to dokážeme.”
Jerome Powell, predseda Federálneho rezervného systému

Americké futures kontrakty na zemný plyn sa vo štvrtok prepadli pod 6 dolárov za milión britských tepelných jednotiek (Btu) po tom, čo správa o zásobách ukázala väčšiu ako očakávanú výstavbu skladovacích priestorov, čo vyvolalo obavy z nadmerného zásobovania trhu. Futures na Henry Hub zemný plyn klesli o 16,53 % a usadili sa na 5,42 USD za milión britských tepelných jednotiek. Kontrakt skončil v júni o 33 % nižšie, čo bol najhorší mesiac od decembra 2018.

“Plyn bol nesmierne dôležitým vývozným artiklom av prvej polovici roku 2022 bola spotreba energie silná. Keď je komodita na takých vysokých cenových úrovniach kvôli vnímanému nedostatku, akýkoľvek fundamentálny ukazovateľ spôsobí prudké výkyvy komodity buď nahor alebo nadol.”
Campbell Faulkner, vrchný analytik spoločnosti OTC Global Holdings

Priemyselné kovy sú na ceste k najhoršiemu štvrťroku od finančnej krízy v roku 2008, pretože ceny sú otriasané obavami z recesie. Meď sa odrazila z rekordne vysokých hodnôt pred štyrmi mesiacmi do medvedieho trhu , zatiaľ čo cín sa práve prepadol o 21 % v najhoršom týždni od krízy v 80. rokoch, keď obchodovanie s cínom na londýnskej burze na štyri roky zmrazilo. Nálada v kovoch sa zhoršila, aj keď sa čínske opatrenia proti Covid-19 začali uvoľňovať. Existujú náznaky, že tamojší obchodníci vsádzajú na ďalší pokles cien medi.

“Aj keď sa Čína v druhej polovici roka spamätá, nebude schopná sama zvýšiť ceny späť na nové maximá – tento čas je preč. Pokiaľ ostatné veľké ekonomiky smerujú k recesii, Čínska ekonomika neporastie výnimočným tempom.”
Amelia Xiao Fu, vedúci analytik komoditných stratégií v BOCI Global Commodities

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.