Zo záverečného zhrnutia po rokovaní ministrov krajín skupiny G7 vyplynulo, že klimatický fond poskytne v roku 2023 chudobným krajinám 100 miliárd USD na investície do obnoviteľných zdrojov. Ministri financií sa tiež dohodli, že v rámci plnenia klimatických cieľov a spevnenia odolnosti energetických a poľnohospodárskych sektorov ponechajú trhy otvorené. Niektoré štáty totiž už z obáv potravinovej krízy obmedzili vývoz svojich kľúčových komodít .

Čína začala rokovania s Ruskom o odkúpení zľavnenej ropy a chce tak doplniť svoje strategické rezervy za zvýhodnenú cenu. Ruská ropa sa totiž momentálne obchoduje za približne o tretinu nižšej ceny oproti severomorskej rope Brent. Od nákupu zľavnenej ropy si Čína sľubuje zníženie tlaku na rast domácej inflácie .

Výrobné ceny v Nemecku za apríl zaznamenali medziročný rekordný nárast o 33,5 %. Za takto neuveriteľným nárastom predovšetkým stojí razantné zdraženie energie. Podľa nemeckého štatistického úradu sa jedná o najvýraznejší cenový skok od roku 1949. V porovnaní s tohtoročným marcom výrobné ceny zaznamenali nárast o 2,8 %. Zvyčajne sa nárast výrobných cien s miernym oneskorením tiež premietne do cien pre spotrebiteľov.

Vláda uvažuje o reštrukturalizácii pološtátneho energetického konglomerátu ČEZ. Cieľom je, aby štát získal väčšiu kontrolu nad cenami energií. O rozdelení spoločnosti ČEZ už polemizovala aj vláda Andreja Babiša. K realizácii plánu ale nedošlo. Panovali obavy, že by to mohlo byť nevýhodné pre minoritných akcionárov.

„Nemôžem poprieť, že o reštrukturalizácii ČEZ uvažujeme. Ale ešte to si vyžaduje dôkladnejšie analýzy. Áno, ide o jednu z možností, ako postupovať ďalej. Ale nechcem a nemôžem ísť do podrobností.”
Petr Fiala – premiér SR

Miliardár Leo Koguan, ktorý tvrdí, že je tretím najväčším individuálnym akcionárom Tesly, vyzýva automobilku, aby oznámila spätný odkup akcií vo výške 15 miliárd USD. Dôvodom má byť klesajúca cena akcií spoločnosti.

Vtweetuadresovanom Martinovi Viechovi (riaditeľ pre vzťahy s investormi Tesly) Koguan uviedol, že spoločnosť by mala okamžite oznámiť plán odkúpenia akcií vo výške 5 miliárd USD tento rok a 10 miliárd USD v budúcom roku. Tesla by podľa neho na financovanie spätného odkúpenia mala použiť svoje voľné peňažné toky. Existujúce hotovostné rezervy vo výške 18 miliárd USD by to vraj nemalo ovplyvniť.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.