Pondelok

V pondelok vydala BoJ svoj zápis z posledného zasadnutia, ktoré sa konalo v decembri. Zápis žiadne výrazné zmeny nepriniesol a vyzeral zhodne ako predchádzajúce zápisy, kde banka avizovala, že bude pokračovať v extrémne uvoľnenej monetárnej politike, kým nedosiahne svoj inflačný cieľ. Jeden z členov sa dokonca vyslovil, že kvôli slabej inflácii je potrebné ešte viac uvoľniť menovú politiku.

Čínsky premiér Li konštatoval, že ekonomika jeho krajiny je odolná. Ďalej dodal, že ekonomika má potenciál a dostatok priestoru pre rast a vláda sa pokúsi urobiť všetko, čo je v jej sile, aby nedošlo k drastickému prepadu ekonomiky.

K slovu sa tiež dostal šéf ECB Mario Draghi, ktorý potvrdil, že makroekonomické dáta, ktoré v poslednom čase prichádzali z eurozóny, boli horšie než centrálna banka vo svojich prognózach očakávala. Podľa Draghiho by sa ekonomika mala dostať opäť na svoju rastovú trajektóriu predovšetkým vďaka podporným podmienkam financovania, priaznivej dynamike na trhu práce a rastúcim mzdám. Kvôli poklesu cien ropy z konca minulého roka sa “Super Mario” domnieva, že by inflácia mohla v nasledujúcich mesiacoch poklesnúť.

Člen bankovej rady RBA Ian Harper novinárom v utorok povedal, že ďalším krokom centrálnej banky by mal byť hike, čo je v rozpore s tým, čo trh očakáva. V trhu je totiž započítaná 50% šanca na cut do konca roka.

Britskí poslanci v utorok schválil, že brexit nebude odsunutý na neskorší termín a britskej premiérke teda nezostáva nič iné, než sa pokúsiť dohodnúť s EÚ lepšie podmienky odchodu ako doteraz. Mayová to však bude mať ťažké, pretože ako francúzsky prezident, tak aj Kurz, Junker a ďalší vrcholní predstavitelia EÚ zatiaľ nechcú vyjednávať o novej dohode.

Streda

V stredu sme sa dočkali indexu spotrebiteľských cien z Austrálie, ktorý prekvapivo dopadol o niečo lepšie, než sa očakávalo. CPI tak vo štvrtom štvrťroku vzrástlo medziročne o 1,8% a očakávanie trhu bolo nastavené na nárast o 1,7%.

Streda nám tiež priniesla prvé zasadnutie FOMC v tomto roku, ktoré sa nieslo v holubičom tóne. Banka podľa očakávaní ponechala jednohlasne svoju základnú úrokovú sadzbu bez zmeny a oznámila, že bude trpezlivá v ďalších svojich krokoch kvôli spomaľujúce globálnej ekonomike, finančným podmienkam (myslené prepad akciového trhu) a tlmené infláciu. Ďalej vo vyhlásení banka konštatovala, že sú riziká ekonomiky vyrovnané. V septembri minulého roka banka odhadovala, že tento rok prikročí k trojitému zvýšeniu sadzieb. Teraz to však vyzerá, že dôjde maximálne k dvojitému zvýšeniu sadzieb.

 

Guvernér Fedu , Jerome Powell, potom na tlačovej konferencii oznámil, že spomalenie svetovej ekonomiky bolo spôsobené predovšetkým Čínou a Európou. 

Ekonomika USA je podľa guvernéra Powella aj naďalej silná. Nedávny vývoj vo svete si však vyžaduje trpezlivosť zo strany FOMC, a preto sa členovia rady FOMC rozhodli pre “wait and see”, dodal Powell. Rovnako ako Draghi, tak i Powell očakáva zníženie inflácie kvôli poklesu cien ropy z minulého roka. Trhy vyhodnotili zasadnutie ako holubičí a americký dolárový index (DXY) poklesol v stredu o 0,30%. Naopak americké akciové indexy zaznamenali pomerne solídne zisky. Najlepšie sa viedlo technologickému indexu Nasdaq 100, ktorý vyskočila o 2,64%.

Štvrtok

Vo štvrtok sa dostalo Taliansko do technickej recesie, keď zaznamenala pokles svojej ekonomiky v dvoch po sebe nasledujúcich štvrťrokov. Talianske HDP sa vo štvrtom štvrťroku minulého roka prepadlo o 0,2%. Analytici pritom očakávali pokles o 0,1%.

Člen ECB Weidmann konštatoval, že nemecké HDP v tomto roku by malo byť výrazne pod 1,5% a zlá dáta z makroekonomiky by nejakú dobu mohli pokračovať.

Piatok

V piatok bola zverejnená inflácia z eurozóny, ktorá v januári medziročne klesla z 1,6% na 1,4%. Jadrová inflácia naopak zaznamenala miernejší nárast z 1,0% na 1,1%. Zo Spojených štátov sme sa dočkali počtu zamestnancov mimo poľnohospodárstva (NFP ), ktoré boli na hodnote 304 tisíc, čo bolo o veľa nad odhadmi trhu (165 tisíc). Miera nezamestnanosti sa naopak v januári zvýšila z 3,9% na 4%.