Home Investovanie Oplatí sa investovať prostredníctvom termínovaných vkladov?

Oplatí sa investovať prostredníctvom termínovaných vkladov?

0
Oplatí sa investovať prostredníctvom termínovaných vkladov?

Ako funguje termínovaný vklad

Termínované vklady ešte stále patria na Slovensku k veľmi obľúbeným investíciám respektíve formám uloženia peňazí. Otázkou ale je, či takéto investovanie dáva zmysel. Poďme si najprv priblížiť, čo to vlastne tie termínované vklady sú a aké sú ich základné charakteristiky.

Termínovaný vklad je bankový produkt, na ktorom sa vložené peniaze úročia vopred stanovenou úrokovou sadzbou a sú zaviazané na určité vopred dohodnuté obdobie. Viazanosti na termínovaných vkladoch sa pohybujú spravidla v rozmedzí 1 – 36 mesiacov. Existujú avšak aj termínované vklady s viazanosťou až 5 rokov. Spravidla platí, že čím dlhšia je doba viazanosti daných prostriedkov, tým vyššiu úrokovú sadzbu dostanete. Pri niektorých bankách zohráva úlohu taktiež objem daných prostriedkov.

Termínované vklady je možné zvyčajne založiť bez poplatku, podobne sa ani za ich vedenie nezvyknú účtovať žiadne poplatky. Kde sa avšak s poplatkami pri termínovaných vkladoch stretnete, tak to je zrušenie pred koncom doby viazanosti. Vtedy vám môže banka vyplatiť iba časť zisku, alebo vyplatí iba vloženú sumu peňazí. Niektoré banky si dokonca ešte účtujú aj poplatok za predčasné ukončenie termínovaného vkladu.

Dôležité je taktiež podotknúť, že termínované vklady sú úročené jednoduchým úročením a preto úroky z úrokov nedostanete. Ak teda uložíte peniaze na 5 rokov pri úrokovej sadzbe 1,5%, dostanete vyplatených 5 x 1,5% z vloženej čiastky. Pravdaže ešte mínus daň. Ak by ste takto teda uložili 20 000 eur na 5 rokov, dostali by ste na konci úrok 1 500 eur – 19% daň. V čistom by ste si teda prilepšili o 1 215 eur.

Aby sme sa ale len nemotali okolo technických vecí, poďme sa pozrieť na to, či sa oplatí takýmto spôsobom uložiť peniaze.

Dá sa investovaním cez termínovaný vklad reálne zarobiť?

Viete aká je štandardná odpoveď ľudí na otázku, prečo odkladajú peniaze na termínované účty? – Aby som niečo zarobil a peniaze mi len tak neležali. Otázkou na mieste ale je – zarobili ste teda na investovaní prostredníctvom termínovaných vkladov niečo? Väčšina ľudí automaticky odpovie, že pravdaže, že áno. Veď dostali vyplatený úrok a aj v našom príklade vyššie bolo uvedené, že pri investovaní 20 000 eur sa zarobilo za 5 rokov v čistom 1215 eur. Je to ale skutočne tak?

Zarobili ste niečo?

Pre zodpovedanie tejto otázky by sme si najprv mali zadefinovať, čo pokladáme za “zarobenie”. Ak použijeme tú najjednoduchšiu definíciu “zarobenia” tak môžeme povedať, že ste “zarobili” ak si môžete kúpiť za vaše peniaze viac, ako predtým, než ste investovali.

Z tohto dôvodu je potrebné začať rozlišovať, či teda ste zarobili nominálne – či máte viac peňazí na účtu (v tomto prípade áno, pretože ste investovali 20 000 eur a po 5 rokoch máte 21 215 eur) alebo reálne. Pod pojmom reálne myslíme, že si skutočne dokážete kúpiť za vaše peniaze viac. A tu naráža kosa na kameň. Čo z toho totiž, že by ste po 5 rokoch mali namiesto vašich 20 000 eur teraz 21 215 eur, keď by ste si za ne dokázali kúpiť viac. Ešte horšie, čo ak by ste si za ne nedokázali kúpiť ani toľko, ako pred 5 rokmi za pôvodných 20 000 eur?

Pýtate sa ako je to možné?

Inflácia a jej vplyv na peniaze

Existuje totiž inflácia, ktorá sa dlhodobo drží na úrovni približne 2%, o ktoré priemerne každý rok znehodnotí vaše peniaze. Všimli ste si ako postupne tovary a služby zdražujú? To je inflácia.

Infláciu krásne pomenoval Sam Ewing, americký bejzbalový hráč, ktorý povedal že “Inflácia je to, keď zaplatíte 15 dolárov za 10 dolárový strih, za ktorý ste zvykli platiť 5 dolárov, keď ste mali vlasy.” 

Vraciame sa teda naspäť k našej definícií “kúpiť si viac”. Ak teda chcete skutočne reálne zarobiť, musíte si vedieť za vaše peniaze kúpiť v budúcnosti viac, ako keď ste ich investovali. Inak by predsa nedávalo zmysel dané peniaze odložiť na termínovaný vklad či kamkoľvek, nie? A presne toto je podstatou investovania. Vzdať sa peňazí dnes pre to, aby ste si dokázali v budúcnosti kúpiť za tieto peniaze viac. Reálne ste teda zarobili.

Dá sa teda na termínovanom vklade zarobiť?

Otázkou teda je, dá sa na termínovanom vklade zarobiť?

Nominálne určite áno. Dokonca to máte garantované v prípade, že daný termínovaný vklad neukončíte predčasne. Lepšou otázkou by ale bolo, dá sa na termínovanom vklade skutočne zarobiť a reálne zhodnotiť peniaze? Tu už je odpoveďou skôr – ak sa pošťastí, tak možno aj áno.

Ak sa totiž pozrieme na vývoj inflácie, teda toho o koľko v priemere medziročne zdraželi tovary a služby, tak sa dopracujeme k číslu medzi 2-2,5%. V praxi to teda znamená, že akákoľvek investícia, ktorá ponúka zhodnotenie na úrovni približne 2% nedokáže reálne investorovi zarobiť. Síce bude mať na konci vyššiu sumu na účte, v skutočnosti ale bude rád, ak si za svoje peniaze kúpi to isté, ako predtým než peniaze investoval.

Kedy je teda možné reálne zarobiť na termínovanom vklade? Jedine v prípade, že je krátkodobá inflácia na nižšej úrovni, ako je úroková sadzba na termínovanom vklade. Ak by aj takáto situácia nastala, je potrebné si uvedomiť, že toto zhodnotenie by bolo skutočne minimálne. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že ak zarobíte na termínovanom vklade v čistom vôbec čo i len 1%, tak môžete skákať od radosti.

A zas povedzme si úprimne, takýto výnos asi nikoho z nás zo stoličky nepostaví.

Ako teda investovať tak, aby ste skutočne zarobili?

Prvým krokom je investovať do aktív, ktoré majú z dlhodobého hľadiska výkonnosť nad úrovňou inflácie. Ak sa pozrieme na dlhodobý vývoj akciového, dlhopisového či peňažného trhu zistíme, že najvyššie nad úrovňou inflácie sa nachádzajú akcie.

Len pre predstavu priemerné zhodnotenie akciového trhu USA za posledných 117 rokov bolo na úrovni 9,6% ročne. Inflácia bola za toto obdobie na úrovni 2,9%. Dlhopisový trh USA si priemerne ročne pripísal 4,9%. Ak odpočítame infláciu tak môžeme hovoriť o reálnom zhodnotení na úrovni 6,5% ročne, pri dlhopisoch to sú 2%.

Ak vás zaujíma ako si z dlhodobého hľadiska vedie napríklad zlato, tak to je za posledných 103 rokov na úrovni 0,94% ročne nad úrovňou inflácie. Od týchto čísiel treba potom pravdaže ešte odpočítať poplatky. Z toho vyplýva, že reálne zhodnotenie prinášajú skutočne iba akcie, prípade teda dlhopisy.

Nie je avšak takéto investovanie rizikové? Odpoveďou je áno, aj nie.
S rizikom sa dá totiž veľmi pekne pracovať. Kľúčom k tomu, aby ste dokázali úspešne investovať nie je totiž vyhýbať sa riziku, ale nájsť správny balans medzi podstupovaným rizikom a potenciálnym výnosom.

„Úspešné investovanie nie je o vyhýbaní sa riziku, ale o manažovaní rizika“ Benjamin Graham

Triezvy pohľad na riziko pri investovaní

Pri chápaní rizika je kľúčové, aby ste rozumeli jeho podstate a vedeli tak nájsť zlatý stred, ktorý vám vyhovuje. Tu si treba uvedomiť, že nič nie je čierne alebo biele. Krásne to vidieť na príklade šoférovania. Prečo ľudia šoférujú aj keď je to rizikové? Veď predsa môžu havarovať? Odpoveďou u väčšiny ľudí je, že im to šetrí množstvo času, uľahčuje život či prináša slobodu.

Mať auto teda prináša výhody a benefity, ktoré sú väčšie ako riziko spojené so šoférovaním. Podobne je to aj s investovaním. Áno, s investovaním sú spojené určité riziká, avšak je to veľmi podobné ako pri šoférovaní. Je totiž vo vašich rukách, či sa rozhodnete jazdiť opatrnejšie. Dôležité je, že dokážete benefitovať z toho, že dané auto máte a slúži vám.

Ďalšou vecou je, že málokto si to uvedomuje, ale v podstate podstúpenie istého rizika je podmienkou akékoľvek rastu. Pokiaľ nikdy dané riziko nepodstúpite, budete jednoducho chodiť celý život peši.

Ako vzniká bohatstvo

Ukážme si to ešte na jednom jednoducho predstaviteľnom príklade.

Vezmime si situáciu stroskotanca na opustenom ostrove. Neostalo mu okrem oblečenia nič a jeho jediným zdrojom obživy je možnosť loviť ryby. Prvý týždeň sa deň čo deň pokúšal od rána do večera loviť ryby holými rukami. Celé hodiny sa snažil, no vždy sa mu podarilo za daný deň uloviť len jednu rybu.

Po týždni sa avšak zamyslel a uvedomil si, že okrem ulovenia rýb každý deň nemá čas na nič iné. Každý deň totiž uloví presne jednu rybu a ďalší deň preto musí ísť loviť znova. Síce za ten týždeň prežil a najedol sa, no nikam neposunul a keby nemal zásoby vody, už by asi ani nežil. Rozhodol sa preto obedovať ďalší deň lovu rýb holými rukami a namiesto toho venoval celý deň vyrábaniu oštepu. Ten mu podľa neho tento lov rýb uľahčí a zefektívni.

Rozhodol sa preto obetovať “istotu” v podobe chytenia jednej ryby za tento deň a namiesto toho riskoval hlad pre možnosť uloviť viac rýb v budúcnosti. Náš stroskotanec si totiž veľmi rozumne uvedomil, že síce je riskatné namiesto lovenia rýb holými rukami “zabíjať čas” vyrábaním oštepu. Z dlhodobého hľadiska je avšak oveľa riskantnejšie pokúšať sa loviť ruky holými rukami. Rozhodol sa preto obetovať deň na vyrábanie oštepu, vďaka ktorému bude mať oveľa lepšiu šancu na ulovenie rýb (a to aj vo väčšom počte).

A presne takto vzniká bohatstvo v ekonomike. Vzdaním sa krátkodobého úžitku v prospech väčšieho úžitku v budúcnosti. Presne o tom je aj investovanie. Pokiaľ sa nerozhodneme avšak tento pomyselný oštep vyrobiť, budeme do konca nášho života chodiť pešo či loviť ryby holými rukami.

Riziku sa nedá vyhnúť pri investovaní

Ďalšou vecou je, že riziku sa jednoducho nedá vyhnúť. Nech už sa môžeme snažiť akokoľvek, nejde to. Dokonca to nejde ani pri investovaní prostredníctvom termínovaného vkladu. Stále je tu možnosť krachu banky a následnej dostupnosti vašich prostriedkov. Podobne aj s odkladaním peňazí pod vankúš je spojené riziko, že vás niekto vykradne alebo že prídete o tieto vaše prostriedky v prípade požiaru alebo inej obdobnej udalosti.

Treba si teda uvedomiť, že snaha vyhnúť sa riziku je stratou energie. Vašou snahou by malo byť dosiahnutie čo najlepšieho pomeru zhodnotenia vašich prostriedkov k potenciálnemu riziku, ktoré sa s danou investíciou spája.

Som konzervatívnejší investor, ako mám investovať?

Alternatív ako zhodnotiť svoje prostriedky výhodnejšie ako prostredníctvom termínovaných vkladov je dostatok. Najzákladnejšími parametrami pre správny výber pre vás vhodného nástroja / produktu, je váš investičný horizont. Teda to, na koľko chcete vaše prostriedky zainvestovať. Následne je dôležitý objem prostriedkov a skutočnosť, či ide o jednorázovú alebo pravidelnú investíciu.

Ak ste konzervatívnejší investor, vo všeobecnosti vám môžeme odporučiť univerzálny spôsob, ako znížiť riziko pri akejkoľvek investícii. Je ním natiahnuť váš investičný horizont na čo najdlhšiu dobu. Štatistiky a čísla za celé desaťročia totiž ukazujú, že najlepším spôsobom ako znížiť riziko, je investovať dlhodobo.

Len pre príklad – ak by ste investovali do akciového trhu v rokoch 1926-2017, tak by ste pri 1 ročnom horizonte mali 25,4% šancu, že vaša investícia skončí v červených číslach. Ak by ste avšak váš horizont natiahli na 5 rokov, pravdepodobnosť, že by ste na danej investícii prerobili by bola už len 12,3%. A čo 8 ročný horizont? Tu sa bavíme už len o 5,6% šanci, že by vaša investícia nebola v pluse. Celkom výrazný rozdiel, čo myslíte?

Ďalším spôsobom ako veľmi výrazne znížiť možnosť prerobenia pri investovaní je investovať pravidelne. Vyššie spomínané čísla sú totiž brané na jednorázovej investícii, kedy sa môže stať, že jednoducho nakúpite keď sú trhy privysoko a musíte dlhšiu dobu čakať, kým sa trh naspäť dostane tam, kde bol. Ak avšak ale investujete pravidelne, postupne každým nákupom priemerujete vašu nákupnú cenu a paradoxne viete na takomto poklese trhu ešte práve zarobiť.

Ako investovať, keď máte naozaj krátky investičný horizont?

Ako sme spomínali vyššie, najdôležitejšie je pri investovaní myslieť dlhodobo. Čo ale robiť ak máte skutočne krátky investičný horizont, napríklad chcete o rok či dva kupovať nehnuteľnosť?

S investičným horizontom 1 či 2 roky bohužiaľ veľa vody v mori investícií nenamútite. Máte síce možnosť odložiť vaše prostriedky na bankové produkty s krátkou dobou splatnosti, či do nástrojov peňažného trhu, avšak pri takto krátkom horizonte býva veľakrát najlepšou „investíciou“ paradoxne šetrenie.

Pýtate sa ako je to možné?

Veľmi jednoducho – v prípade, že dokážete napríklad mesačne naviac ušetriť 150 eur tým, že sa rozhodnete variť doma a nosiť si vlastné jedlo namiesto chodenia na do reštaurácie, tak to činí za rok spolu až 1800 eur. 1800 eur predstavuje 5% čistý výnos z investície 36 000€.

Najkrajšie avšak na tom je to, že reálne nemusíte mať týchto 36 000 zainvestovaných a ako bonus, sa s takouto „investíciou“ nespájajú žiadne riziká. Zaujímavý pohľad, nie?

Ak avšak chcete popri strážení si výdavkov zabezpečiť, aby vaše peniaze reálne aj pre vás pracovali, je kľúčové investovať ich nielen rozumne, ale aj s dlhodobým zámerom. Pri krátkodobých investíciach vám totiž moc možností skutočne nezostáva a veľmi ťažko viete prekonať pri takomto investičnom horizonte infláciu.

Oplatí sa teda investovať prostredníctvom termínovaných vkladov?

Veríme, že po prečítaní tohto článku ste schopný na túto otázku odpoveď celkom jednoznačne aj vy.

Terminované vklady skutočne neponúkajú pre investorov zaujímavé zhodnotenie. Navyše nielen že to, ale sú v nich prostriedky zaviazané a v prípade predčasného výberu prídete o vaše výnosy či vás dokonca čaká pokuta. Aby to nestačilo, terminované vklady sú úročené jednoduchým úročením, teda sa pripravuje o efekt zloženého úročenia, kedy získavate úroky z úrokov. To je mimochodom podľa Alberta Einsteina ôsmym divom sveta.

Oveľa zaujímavejšou alternatívou k podielovým fondom je investovanie do aktív, ktoré vám dokážu priniesť zhodnotenie nad úrovňou inflácie. Najzaujímavejšie v tomto smere sú práve akcie. Dlhopisy vedia vaše prostriedky taktiež lepšie uchrániť pred ich znehodnotením infláciou a oproti akciám ich cena menej kolíše.

Ak chcete znížiť vaše vaše riziko pri investovaní, odporúčame vám investovať dlhodobo a pravidelne. Vhodné sú na tento účel priame investície do podielových fondov, ešte zaujímavejšie sú avšak tie prostredníctvom ETF fondov. Tie totiž dokonca prinášajú investorom ešte úsporu 19% na výnosoch, nakoľko viete do nich investovať tak, že máte vaše výnosy oslobodené od danenia.

Ak je váš investičný horizont avšak ajtak predsa len krátkodobý, odporúčame vám predovšetkým minimalizovať vaše náklady. Takáto “investícia” je dokonca ešte menej riziková, ako termínované vklady a vie vám priniesť veľmi zaujímavé “výnosy”.

Ak chcete ale avšak skutočne budovať vás majetok a vaše aktíva, kľúčom je kombinácia ako stráženia si nákladov, tak aj dlhodobého investovania. Presne tak, ako to robil a robí Warren Buffett celý svoj život, pričom dnes je jedným z najbohatších ľudí na zemi.

V prípade, že vás zaujala možnosť dlhodobého investovania, odporúčame vám prečítať si ďalšie naše články, ako napríklad Výhody a nevýhody investovania prostredníctvom ETF fondov, Úvod do investovania prostredníctvom podielových fondov alebo Podielové fondy – jediná možnosť ako pravidelne investovať?.

V prípade, že máte akékoľvek otázky, neváhajte sa na nás obrátiť prostredníctvom nášho kontaktného formulára.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here