DomovInvestovanieObchodovanieHlavné rozdiely medzi obchodovaním na burze a investovaním

Hlavné rozdiely medzi obchodovaním na burze a investovaním

Obchodovanie vs. investovanie

Hneď na začiatok je dôležité si uvedomiť, že obchodovanie na burze a investovanie sú dve rozdielne činnosti. Tak ako je niekoľko rôznych štýlov obchodovania, tak existuje viac druhov investovania. Veľa predajcov obchodných kurzov či brokerov sa snažia ľuďom nahovoriť aké jednoduché je obchodovať či investovať, no realita je inde. Predajcovia zarobia na kurzoch a brokeri na poplatkoch za Vaše obchodovanie či investovanie. Zarobíte ale Vy? Záleží na kapitále, skúsenostiach a mnohých ďalších faktoroch. V najbližších riadkoch si prejdeme hlavné rozdiely medzi obchodovaním a investovaním.

Doba držby daného aktíva

Jeden z najhlavnejších rozdielov medzi investovaním a obchodovaním je doba držania napríklad akcií. Investor sa snaží nakúpiť a držať vo väčšine prípadov na niekoľko rokov a jeho cieľ je postupný nárast hodnoty jeho investície, poprípade inkasovanie dividend. Obchodníkov cieľ je participovať sa na určitom pohybe, ktorý môže trvať niekoľko sekúnd, minút, dní alebo mesiacov.

Druhy obchodných štýlov

Obchodných štýlov je viacero a čím kratšia je doba držania počas obchodovania, tak tým stresujúcejšie a náročnejšie to obchodovanie je. Scalping je druh obchodovania, kedy sa obchodník snaží zarobiť behom pár sekúnd, či minút a chytá iba malé pohyby. Ide si po „quick bucks“(rýchle peniaze). Ďalší štýl je intradenné obchodovanie, kedy sa trader snaží zarobiť na pohyboch v rámci jedného dňa a môžu trvať niekoľko minút alebo hodín. Je to jeden z najznámejších a najobľúbenejších tradingových štýlov, no nedá sa povedať, že by bol aj najziskovejší.

Ďalší spôsob obchodovania je swingové obchodovanie (swing trading), kde sa trader snaží zachytiť určitý pohyb, ktorý trvá niekoľko dní. Je to jeden zo spôsobov obchodovania ako nebyť pod tlakom tak ako pri scalpingu. Všetky tieto štýly sú založené skôr na technickej analýze, kde pri pozičnom obchodovaní, ktoré predstavuje ďalší prístup k obchodovaniu, to je predovšetkým o fundamentálnej analýze. Swingový obchodník sa snaží chytiť určitý pohyb trhu na základe technickej analýzy, zatiaľ čo pozičný trader vyberá obchody na základe fundamentálnej analýzy a používa technickú analýzu na lepšie vstupy do obchodu. Pozičný trading trvá najdlhšie a to aj niekoľko týždňov či mesiacov.

Typov investičných štýlov je tak ako aj obchodných niekoľko, no nie sú presne zadefinované ako tie obchodné štýly, pretože cieľ celého investovania je nakúpiť a čakať kým hodnota investície narastie. Pri obchodovaní sa dá napríklad staviť aj na pokles (tzv. short). Po tom ako vstúpila technologická firma Snapchat na burzu, tak urobila nárast pár desiatok percent, no po pár dňoch začala klesať a odvtedy ide len dole. Tí, čo stavili na pokles akcií tejto spoločnosti mohli zarobiť niekoľko desiatok percent behom prvých pár mesiacov. Jeden základný a najznámejší investičný štýl je hodnotové investovanie(value investing), kde má investor za cieľ nakúpiť akcie, ktorých účtovná hodnota je nižšia ako reálna hodnota akcie, čo znamená, že chcú nakúpiť akcie, ktoré sú podhodnotené.

Použitie finančnej páky pri obchodovaní

Drastický rozdiel pri obchodovaní a investovaní je v použití finančnej páky. Pri klasickom hodnotovom investovaní sa bežne nepoužíva žiadna páka, pretože investor nechce aby kvôli jednému väčšiemu výkyvu na akcii do ktorej investoval stratil celú investíciu. Napríklad investovaním do spoločnosti General Electric, ktorá je jednou z najväčších firiem na svete v roku 2016 s pákou len 2x by ste stratili celú investíciu, pretože akcie stratili v roku 2017 až 50%. Pri investovaní do ETF (exchange traded funds) sa dá použiť maximálna páka až 4x, čo z dlhodobého hľadiska nie je dobrý nápad, no pri krátkodobých investíciách a špekuláciách s dobre načasovaným vstupom do trhu, môžete z takýchto obchodov extrémne benefitovať.

Pri obchodovaní je to niečo úplne iné. Brokeri zdvíhali v minulosti páku ako sa len dalo. Páky sa pohybovali aj vo výške 1:1000 alebo 1:2000, no po zmenení pravidiel vládnou agentúrou ESMA boli brokeri nútení rapídne znížiť páky a v EÚ už nie je možné s takouto pákou obchodovať. Na druhú stranu brokeri, ktorí majú svoje sídlo mimo EÚ ako napríklad Austrálsky broker ICMarkets alebo Pepperstone, sa nariadeniami ESMA riadiť nemusia a prostredníctvom nich môžete  bez problémov obchodovať s pákou 1:100, 1:200 či dokonca aj 1:500. Čím vyššia páka, tým vyšší potenciálny zisk, no hlavne aj väčší risk.

Časová náročnosť – obchodovanie vs. investovanie

Ak sa chce človek naplno venovať investovaniu či obchodovaniu, tak sú to obe veľmi časovo náročné činnosti, no sú tam drobné rozdiely. K investovaniu môžeme pristupovať ako aktívne, tak aj pasívne. Aktívni investori musia pravidelne monitorovať svoje portfólio a robiť zmeny. Pasívni investori na druhú stranu iba nakúpia, držia a čakajú aj niekoľko rokov kým sa im zhodnotí ich investícia. Každopádne, či hovoríme o pasívnom alebo aktívnom investovaní, tak nie je nutné sledovať portfólio každý deň.

Pri obchodovaní je to niečo úplne odlišné. Ak sa trader venuje skaplovaniu, intradennému obchodovaniu či swing tradingu, musí každý deň tráviť za počítačom nie malú chvíľku. Ďalšou kapitolou samou osebe je prehľad o situácii na trhu, ekonomických dátach, zasadaní centrálnych bánk atď, pričom všetky tieto udalosti vedia z krátkodobého hľadiska výrazne ovplyvniť situáciu na trhu a obchodník musí mať o týchto udalostiach informácie okamžite, na rozdiel od investora, ktorí väčšinu týchto dát nemusí tak podrobne sledovať a ak ich má aj s istým časovým odstupom, neznamená to preňho výrazne vyššie riziko. Toto robí obchodovanie časovo aj psychicky náročnejšou činnosťou ako samotné investovanie.

Daňové aspekty – obchodovanie vs. investovanie

Ďalším významným rozdielom pri investovaní a tradingu je možnosť daňových úľav v prípade, že sú splnené zákonom stanovené podmienky. Oslobodenie od dane sa týka investícií do cenných papierov, ktoré sú obchodované na regulovaných trhoch a sú držané investorom po dobu dlhšiu ako 1 rok. V takomto prípade má investor oproti obchodníkovi obrovskú výhodu, nakoľko obchodník musí nielen že venovať trhom viac času, no musí vygenerovať o toľko vyšší výnos, aby „zaplatil“ sám sebe tento investovaný čas naviac a zároveň ešte štátu dane. Pre veľa ľudí sa tento faktor stáva kľúčovým v rozhodovaní, či ísť cestou obchodovania alebo investovania.

Zhrnutie rozdielov medzi obchodovaním na burze a investovaním

Obchodovanie na burze a investovanie sú dve síce podobné, no výrazne odlišné činnosti. Najzákladnejším rozdielom medzi tradingom a investovaním je doba držby / čas počas ktorý obchodník/investor zostáva v danej pozícii. Pri obchodovaní môžu obchody trvať niekoľko minút či hodín, no pri investovaní sa väčšinou pozeráme na trh a dané obchody až v rokoch. Existujú obchodné štýly ako scalping, intradenné obchodované, swingové a pozičné obchodovanie. Investičných štýlov je viacero, no najznámejším je hodnotové investovanie. Použitie finančnej páky je pri investovaní malé alebo žiadne, kde pri obchodovaní sa využíva často aj vo veľkosti 1:100.

Obchodovanie aj investovanie predstavujú časovo náročné činnosti, pri ktorých je nutné stráviť nejaký čas. Obchodovanie je časovo jednoznačne náročnejšie a väčšina traderov ho má ako full-time job, zatiaľ čo investovaniu sa dá venovať aj popri inej činnosti, ktorá vás prioritne živí. V prípade, že avšak nemáte dostatok času venovať sa vôbec čo i len investovaniu na vlastnú päsť, vždy je lepšie využiť služby niekoho, kto sa na túto problematiku špecializuje, ako keby ste nemali z tohto dôvodu využiť potenciál trhu na nárast hodnoty vášho majetku, či zabezpečenie financií z ktorých budete vedieť fungovať na dôchodku.

spot_img

Dohodnite si bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

spot_img

Prečítajte si ďalšie z našich článkov

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť