Zníženie nákupu aktív zrýchlime, oznámil Powell. Ekonomika USA je už dostatočne silná

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 03.12.2021

Turecká líra v tomto týždni opäť zaznamenala pokles na historické minimá. Od začiatku roka líra „stratila“ voči americkému doláru okolo 47 %. Tamojšia centrálna banka sa preto rozhodla k intervenciám na devízovom trhu v snahe zastaviť alebo aspoň spomenúť pokles svojej meny.

Medziročná miera inflácie sa v Turecku v novembri vyšplhala na varovných 21,31 %, avšak prezident Erdogan stále pokračuje v deštruktívnej politike tureckej ekonomiky, keď sľúbil, že do prezidentských volieb, ktoré by sa mali konať v roku 2023, budú sadzby na nízkych úrovniach. Prezident tiež prikročil k odvolaniu ministra financií (už niekoľkokrát) Lütfiho Elvana, ktorého nahradí doterajší námestník Nureddin Nebati. Nebati je známy tým, že tiež podporuje nízke úrokové sadzby.

Európska únia si najskôr konečne začala uvedomovať svoje upadajúce pozície vo svetovom postavení, a preto v rámci investičného plánu chce podporiť rôzne projekty v mnohých častiach sveta. Malo by ísť o alternatívu k čínskym investíciám, ktoré v posledných rokoch nabrali na tempe – napr. nový Hodvábny chodník.

Európska únia chce rozvojovým krajinám ponúknuť lepšie podmienky aj prístup založený na európskych hodnotách. „Krajiny potrebujú dôveryhodných partnerov pre projekty, ktoré sú udržateľné a vysoko kvalitné,“ konštatovala Ursula von der Leyenová.

Šéf Fedu Jerome Powell informoval bankový výbor Senátu, že na ďalšom zasadnutí menového výboru americkej banky by mohlo dôjsť k rozhodnutiu o rýchlejšom taperingu – znížení nákupu aktív. Podľa Powella je už ekonomika dostatočne silná, a navyše by vysoká inflácia mala pretrvávať najmenej do polovice budúceho roka. Aj ďalší členovia bankovej rady sa v minulosti vyslovili k rýchlejšiemu obmedzeniu nákupu aktív.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.