Zníženie nákupu aktív zrýchlime, oznámil Powell. Ekonomika USA je už dostatočne silná

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 03.12.2021

DomovSprávyZníženie nákupu aktív zrýchlime, oznámil Powell. Ekonomika USA je už dostatočne silná

Turecká líra v tomto týždni opäť zaznamenala pokles na historické minimá. Od začiatku roka líra „stratila“ voči americkému doláru okolo 47 %. Tamojšia centrálna banka sa preto rozhodla k intervenciám na devízovom trhu v snahe zastaviť alebo aspoň spomenúť pokles svojej meny.

Medziročná miera inflácie sa v Turecku v novembri vyšplhala na varovných 21,31 %, avšak prezident Erdogan stále pokračuje v deštruktívnej politike tureckej ekonomiky, keď sľúbil, že do prezidentských volieb, ktoré by sa mali konať v roku 2023, budú sadzby na nízkych úrovniach. Prezident tiež prikročil k odvolaniu ministra financií (už niekoľkokrát) Lütfiho Elvana, ktorého nahradí doterajší námestník Nureddin Nebati. Nebati je známy tým, že tiež podporuje nízke úrokové sadzby.

Európska únia si najskôr konečne začala uvedomovať svoje upadajúce pozície vo svetovom postavení, a preto v rámci investičného plánu chce podporiť rôzne projekty v mnohých častiach sveta. Malo by ísť o alternatívu k čínskym investíciám, ktoré v posledných rokoch nabrali na tempe – napr. nový Hodvábny chodník.

Európska únia chce rozvojovým krajinám ponúknuť lepšie podmienky aj prístup založený na európskych hodnotách. „Krajiny potrebujú dôveryhodných partnerov pre projekty, ktoré sú udržateľné a vysoko kvalitné,“ konštatovala Ursula von der Leyenová.

Šéf Fedu Jerome Powell informoval bankový výbor Senátu, že na ďalšom zasadnutí menového výboru americkej banky by mohlo dôjsť k rozhodnutiu o rýchlejšom taperingu – znížení nákupu aktív. Podľa Powella je už ekonomika dostatočne silná, a navyše by vysoká inflácia mala pretrvávať najmenej do polovice budúceho roka. Aj ďalší členovia bankovej rady sa v minulosti vyslovili k rýchlejšiemu obmedzeniu nákupu aktív.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Najčastejšie využívané indikátory pri technickej analýze

Väčšina obchodníkov na burze využíva pri tradingu stratégie vytvorené na základe technickej analýzy a analýzy ceny /grafu. Veľké množstvo traderov takúto analýzu dopĺňa taktiež o indikátory a oscilátory.

Investičné životné poistenie – najdrahší investičný produktov vôbec?

Investičné životné poistenie predstavuje kombináciu poistenia a investovania do podielových fondov. Takáto kombinácia sporenia s poistením vás avšak vie výjsť na poplatkoch oveľa viac, ako by ste si mysleli...

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Ako investuje miliardár Warren Buffett?

Warren Buffett je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias a zároveň jedným z najbohatších ľudí na svete. Svoje prvé akcie nakúpil už keď mal 11 rokov. Viete akým spôsobom investujte táto legenda?

Základy investovania do dlhopisov

Dlhopisy spolu s akciami patria najdôležitejšie investičné inštrumenty. Zatiaľ čo pri investovaní do akcií sa stávate akcionárom danej spoločnosti, pri dlhopisoch je vaše postavenie voči spoločnosti výrazne odlišné.

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť