Zisk Berkshire Hathaway klesol o 53 %. Úroková sadzba v ČR je najvyššia od roku 1999

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 06.05.2022

DomovSprávyZisk Berkshire Hathaway klesol o 53 %. Úroková sadzba v ČR je...

Základná úroková sadzba v ČR sa zvyšuje o 0,75 percentuálneho bodu na úroveň 5,75 %. Rozhodla tak banková rada Českej národnej banky. Za zvýšenie hlasovalo päť členov bankovej rady, proti boli dvaja. Väčšina ekonómov predikovala navýšenie základnej úrokovej sadzby o 50 bázických bodov. Aktuálna úroková sadzba je tak najvyššia od roku 1999. Česká koruna reagovala na tento krok posilnením a atakovala hranicu 24,50 za EUR.

Americká centrálna banka oznámila najrazantnejšie zvýšenie úrokových sadzieb za viac ako dve desaťročia. Rozhodla sa sprísniť svoj boj s rýchlo rastúcimi cenami. Federálny rezervný systém teda zvýšil svoju základnú úrokovú sadzbu o pol percentuálneho bodu do rozpätia 0,75 % až 1 % po miernejšom náraste v marci. Trhy na rozhodnutie Fedu zareagovali prudkým rastom pred stredajším zatvorením trhu. Následne tento rast zmazali hneď ďalší deň, keď sa index technologických akcií NASDAQ prepadol v jednej chvíli o viac ako 5 %.

Lockdown v Číne sa dotýka oveľa viac miest než len Pekingu a Šanghaja. V celej krajine tak protipandemické opatrenia majú vplyv asi na 327,9 milióna ľudí vo viac ako 40 mestách. Spoločnosť Starbucks uviedla, že od utorka tretina jej obchodov zostáva dočasne uzavretá, alebo ponúka iba rozvoz alebo výdaj so sebou. Najväčší obchodný reťazec kaviarní na svete bol tiež donútený pozastaviť výhľad na zvyšok fiškálneho roka.

Obnoviteľné zdroje pokryli v prvom štvrťroku 50 % nemeckej spotreby elektriny. Podľa správy Centra pre solárnu energiu bolo od januára do marca celkom vyrobených približne 73,1 miliardy kilowatthodín (kWh) elektriny z obnoviteľných zdrojov energie. „Aby sme sa rýchlo stali nezávislými od ruského dovozu energie, musíme naliehavo urýchliť expanziu obnoviteľných zdrojov energie“ uviedla šéfka nemeckej asociácie pre energiu a vodné hospodárstvo Kerstin Andreae.

V pondelok reportovala svoje kvartálne výsledky spoločnosť Berkshire Hathaway pod vedením legendárnych investorov Warrena Buffetta a Charlieho Mungera. Štvrťročné zisky Berkshire vo výške takmer 5,5 miliardy USD klesli o 53 % oproti rovnakému štvrťroku 2021. Tomuto výsledku dominujú straty z investičného portfólia, pretože nerealizované zisky sú zahrnuté do zisku konglomerátu. Spoločnosť Berkshire tiež oznámila, že za prvým štvrťrokom vykonala spätný odkup akcií v hodnote 3,2 miliardy USD.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Podielové fondy – jediná možnosť ako pravidelne investovať?

Na Slovensku využíva väčšina ľudí na pravidelné investovanie sporiace účty v bankách alebo podielové fondy. Existujú avšak aj iné možnosti ako výhodne pravidelne investovať?

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Oplatí sa investovať prostredníctvom termínovaných vkladov?

Konzervatívni investori častokrát investujú prostredníctvom termínovaných vkladov a obdobných konzervatívnych produktov. Má takéto investovanie ale zmysel?

Ako investovať do ETF fondov

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Základné rozdiely medzi investovaním do akcií a ETF fondov

ETF fondy predstavuje nástroj, prostredníctvom ktorého sa dá investovať do rôznych finančných inštrumentov, akými sú napríklad aj akcie. Viete aké sú výhody a nevýhody ETF fondov oproti akciám?

Základy investovania prostredníctvom ETF fondov

ETF fondy patria medzi najpopulárnejšie nástroje moderného investora, ale aj veľkých inštitúcii. Za popularitu ETF fondov môže predovšetkým množstvo výhod, ktoré investorom priniesli. Vie aké výhody sú to?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť