Zemný plyn aj kovy zažívajú rekordné prepady cien. Neexistuje záruka zníženia inflácie, tvrdí Powell

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 01.07.2022

DomovSprávyZemný plyn aj kovy zažívajú rekordné prepady cien. Neexistuje záruka zníženia inflácie,...

Európske akcie zaznamenali najhorší štvrťrok od vypuknutia čovidu. Investori sa stresujú kvôli inflácii a zvyšovaniu sadzieb. Stoxx 600 index, reprezentujúci spoločnosti zo 17 európskych krajín, zakončil druhý štvrťrok poklesom o 9 % – najhoršie trojmesačné obdobie od vypuknutia pandémie koronaviru v roku 2020. Medziročne index klesol o 16,6 %. Pokles v Európe prichádza s tým, ako nálada na globálnom trhu zostáva pochmúrna plus nie je vyhliadka, že by vojna na Ukrajine v dohľadnej dobe skončila a inflačné tlaky budú pravdepodobne naďalej narastať. S centrálnymi bankami, ktoré sa snažia agresívne bojovať proti rastúcim cenám zvyšovaním úrokových sadzieb, rastú aj obavy z globálneho spomalenia.

Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell v stredu na konferencii Európskej centrálnej banky v Portugalsku varoval, že neexistuje “žiadna záruka”, že centrálna banka bude schopná priviesť infláciu na kolená bez obetí na trhu práce, a zároveň zopakoval cieľ tvorcov politík dosiahnuť mäkké pristátie v snahe udržať na uzde rastúce ceny.

“Myslíme si, že existujú cesty, ako to dosiahnuť. Dosiahnuť cesty späť k 2% inflácii a zároveň si udržať silný trh práce. Veríme, že to dokážeme. To je náš cieľ. Nie je však žiadna záruka, že to dokážeme.”
Jerome Powell, predseda Federálneho rezervného systému

Americké futures kontrakty na zemný plyn sa vo štvrtok prepadli pod 6 dolárov za milión britských tepelných jednotiek (Btu) po tom, čo správa o zásobách ukázala väčšiu ako očakávanú výstavbu skladovacích priestorov, čo vyvolalo obavy z nadmerného zásobovania trhu. Futures na Henry Hub zemný plyn klesli o 16,53 % a usadili sa na 5,42 USD za milión britských tepelných jednotiek. Kontrakt skončil v júni o 33 % nižšie, čo bol najhorší mesiac od decembra 2018.

“Plyn bol nesmierne dôležitým vývozným artiklom av prvej polovici roku 2022 bola spotreba energie silná. Keď je komodita na takých vysokých cenových úrovniach kvôli vnímanému nedostatku, akýkoľvek fundamentálny ukazovateľ spôsobí prudké výkyvy komodity buď nahor alebo nadol.”
Campbell Faulkner, vrchný analytik spoločnosti OTC Global Holdings

Priemyselné kovy sú na ceste k najhoršiemu štvrťroku od finančnej krízy v roku 2008, pretože ceny sú otriasané obavami z recesie. Meď sa odrazila z rekordne vysokých hodnôt pred štyrmi mesiacmi do medvedieho trhu, zatiaľ čo cín sa práve prepadol o 21 % v najhoršom týždni od krízy v 80. rokoch, keď obchodovanie s cínom na londýnskej burze na štyri roky zmrazilo. Nálada v kovoch sa zhoršila, aj keď sa čínske opatrenia proti Covid-19 začali uvoľňovať. Existujú náznaky, že tamojší obchodníci vsádzajú na ďalší pokles cien medi.

“Aj keď sa Čína v druhej polovici roka spamätá, nebude schopná sama zvýšiť ceny späť na nové maximá – tento čas je preč. Pokiaľ ostatné veľké ekonomiky smerujú k recesii, Čínska ekonomika neporastie výnimočným tempom.”
Amelia Xiao Fu, vedúci analytik komoditných stratégií v BOCI Global Commodities

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

DISCLAIMER
Aj keď bolo vynaložené maximálne úsilie na overenie presnosti týchto informácií, neberieme zodpovednosť a ani nezodpovedáme za spoliehanie sa akejkoľvek osoby na túto publikáciu alebo akékoľvek informácie, názory alebo závery obsiahnuté v tejto publikácii. Akékoľvek kroky podniknuté na základe informácií obsiahnutých v tejto publikácii sú výhradne na vaše vlastné riziko. Nezodpovedáme za žiadnu stratu alebo škodu v súvislosti s touto publikáciou. Tento článok je poskytnutý len na informačné účely a nemal by sa považovať za ponuku alebo žiadosť o ponuku na kúpu alebo predaj akýchkoľvek investícií alebo súvisiacich služieb, na ktoré sa môže obsah odkazovať.

spot_img

Najnovšie správy

spot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Najčastejšie využívané indikátory pri technickej analýze

Väčšina obchodníkov na burze využíva pri tradingu stratégie vytvorené na základe technickej analýzy a analýzy ceny /grafu. Veľké množstvo traderov takúto analýzu dopĺňa taktiež o indikátory a oscilátory.

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Podielové fondy vs. indexové ETF fondy – aké sú najnovšie trendy?

Vedeli ste, že pokiaľ máte záujem investovať prostredníctvom podielových fondov, tak máte na výber z viac ako 119 tisíc otvorených podielových fondov? Áno, tak populárne je investovanie prostredníctvom podielových fondov vo svete.

Ako investuje miliardár Warren Buffett?

Warren Buffett je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias a zároveň jedným z najbohatších ľudí na svete. Svoje prvé akcie nakúpil už keď mal 11 rokov. Viete akým spôsobom investujte táto legenda?

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Stavebné sporenie – dá sa veriť online kalkulačkám?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť