Zásoby plynu v Európe sa rekordne zvyšujú. Zdvihne ECB sadzby?

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 09.06.2022

DomovSprávyZásoby plynu v Európe sa rekordne zvyšujú. Zdvihne ECB sadzby?

Európska centrálna banka zrejme potvrdí svoj zámer budúci mesiac zvýšiť úrokové sadzby. Centrálni bankári sa stretnú vo štvrtok v Amsterdame. Pôjde o prvé menovopolitické stretnutie mimo Frankfurtu od vypuknutia pandémie koronaviru. Zatiaľ čo inflácia v eurozóne dosiahla v máji ďalší rekord, k zvýšeniu sadzieb by malo dôjsť až v júli. ECB musí najskôr formálne ukončiť svoje čisté nákupy aktív. Hlavný ekonóm Deutsche Bank Mark Wall zastáva názor, že ECB naďalej infláciu podceňuje a že v lete podpora na zvýšenie o 50 bazických bodov vzrastie.

„Niekoľko členov Rady guvernérov je už pripravených na zvýšenie o 50 bázických bodov.“

Mark Wall, hlavný ekonóm Deutsche Bank

Akcie čínskych technologických spoločností tento týždeň vzrástli kvôli nádeji, že Peking je blízko ukončenia ročného regulačného zásahu proti tomuto odvetviu. Alibaba (BABA) v utorok vzrástla o 1,9 % po 5% náraste v pondelok. Akcie JD.com (JD) posilnili o 3 % po raste o 4,7 % z predchádzajúceho dňa. Akcie spoločnosti Didi boli najviac rastúcou akciou na NYSE. Vyskočila až o 67 %. Išlo o reakciu na správu, že Peking čoskoro ukončí kontrolu kybernetickej bezpečnosti tejto firmy.

Pri ďalšom zasadnutí bankovej rady ČNB zrejme dôjde k ďalšiemu navýšeniu základnej úrokovej sadzby o trištvrte percentuálneho bodu alebo viac. Hlavnou príčinou tohto očakávania je stále vysoká inflácia. Uviedol to guvernér Českej národnej banky (ČNB) Jiří Rusnok. Základná úroková sadzba je momentálne na úrovni 5,75 %. Ide o najvyššie nastavené sadzby od roku 1999. K poslednému rozhodnutiu o navýšení sadzieb došlo na začiatku mája. Jednalo sa o šieste zvýšenie základnej sadzby o viac ako 0,25 percentuálneho bodu v rade.

„Všetko nasvedčuje tomu, že naozaj budeme musieť ísť ešte vyššie. Naša prognóza už tak očakávala vyššie sadzby, než sme nakoniec na poslednom rokovaní bankovej rady zvolili. A vývoj je – bohužiaľ – stále proinflačný.“
Jiří Rusnok, guvernér Českej národnej banky

Rada ČNB bude vyhodnocovať dáta až do samotného okamihu rozhodnutia. Jiří Rusnok tiež spomenul, že koruna je slabšia, než sa očakávalo. Nechce teda spomínať nejaké konkrétne stropy. Pripustil však možné zvýšenie o trištvrte percentuálneho bodu alebo viac.

Zásoby plynu v Európe sa hromadia rekordným tempom a teraz sú výrazne nad desaťročným sezónnym priemerom, pretože sa región snaží chrániť pred možným prerušením dodávok z Ruska. Značné zásoby zmiernili určitý tlak na rast cien a tlačia kalendárne spready do stále strmšieho contanga. Obchodníci totiž očakávajú, že začnú dochádzať skladovacie priestory. Tempo hromadenia zásob sa bude musieť v najbližších niekoľkých týždňoch spomaliť a namiesto toho bude viac dodávok LNG smerovať do krajín východnej a južnej Ázie.

Akcie spoločnosti Intel v stredu klesli o viac ako 5 %. Analytik spoločnosti CitiGroup uviedol, že medvedí scenár sa rysuje ešte skôr, než sa očakávalo. Analytik Christopher Danely potvrdil neutrálne hodnotenie akcií. Teraz očakáva, že spoločnosť oznámi horší výhľad alebo nedosiahne očakávané výsledky pre druhý štvrťrok. Danely zo stredajšej konferencie získal dojem, že Intel hovorí o zlom štvrťroku. Vedenie spoločnosti Intel totiž uviedlo, že okolnosti sú počas štvrťroka horšie, než sa očakávalo.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Podielové fondy – jediná možnosť ako pravidelne investovať?

Na Slovensku využíva väčšina ľudí na pravidelné investovanie sporiace účty v bankách alebo podielové fondy. Existujú avšak aj iné možnosti ako výhodne pravidelne investovať?

Ako investuje miliardár Warren Buffett?

Warren Buffett je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias a zároveň jedným z najbohatších ľudí na svete. Svoje prvé akcie nakúpil už keď mal 11 rokov. Viete akým spôsobom investujte táto legenda?

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Výhody a nevýhody investovania prostredníctvom ETF fondov

Investovanie prostredníctvom ETF prináša so sebou množstvo výhod, ale aj zopár nevýhod, presnejšie rizík, o ktorých by ste určite mali vedieť pred tým, ako sa rozhodnete tento investičný nástroj využiť.

Investičné životné poistenie – najdrahší investičný produktov vôbec?

Investičné životné poistenie predstavuje kombináciu poistenia a investovania do podielových fondov. Takáto kombinácia sporenia s poistením vás avšak vie výjsť na poplatkoch oveľa viac, ako by ste si mysleli...

Čo by ste mali vedieť o investovaní do podielových fondov

Investovanie do podielových fondov predstavuje populárny a rozšírený spôsob zhodnocovania prostriedkov, ktorý je využívaný predovšetkým bežným retailovým obyvateľstvom po celom svete.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť