Zasadnutia ČNB bez prekvapenia. Banka sa rozhodla počkať. AUD / USD sa po zasadnutí RBA prepadol pod 0,72

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 8.2.2019

DomovZasadnutia ČNB bez prekvapenia. Banka sa rozhodla počkať. AUD / USD sa...

Pondelok

V pondelok index cien výrobcov v eurozóne zaznamenal v decembri medziročný rast 3%, trh ale očakával rast o 3,2%. Člen bankovej rady ECB Nowotny povedal, že neočakáva v blízkej dobe recesiu v eurozóne a podľa jeho slov by jadrová inflácia v nasledujúcich mesiacoch mala stúpať, čo je v rozpore s vyhlásením ECB z posledného zasadnutia, kde banka oznámila, že skôr očakáva jej spomalenie.

Utorok

V utorok sme sa dočkali zasadnutie RBA, na ktorom banka ponechala úrokové sadzby bezo zmeny. Vo vyhlásení banka konštatovala, že momentálne existujú scenáre, kde ďalším krokom bude hike ale aj scenáre, kde ďalším krokom bude cut. RBA sa hlavne zameria na pracovný trh. Ďalej sme sa z vyhlásenia dozvedeli, že riziká pre austrálsku ekonomiku vzrástli. Čo predovšetkým trápi RBA, je pokles Čínskej ekonomiky, do ktorej dováža veľké množstvo svojich produktov a komodít. Ďalej tiež pretrváva neistota ohľadom cien domov a spotreby domácností. Guvernér Lowe na tlačovej konferencii oznámil, že je teraz RBA neutrálny ohľadom ďalšieho smerovania úrokových sadzieb, čo trh vyhodnotil ako prekvapivé holubičie vyhlásenie. Menový pár AUD / USD preto vo stredajšej seansi poklesol o 1,81%. Z Austrálie boli tiež zverejnené maloobchodné tržby ktoré sa vo štvrtom štvrťroku zvýšili len o 0,1%, čo bolo ďaleko pod odhadmi trhu, keďže sa očakávalo zvýšenie o 0,4%.

Streda

Guvernér BoJ v stredu konštatoval, že sa inflačné očakávania v poslednej dobe zlepšili a že sa ekonomika od roku 2013 výrazne zlepšila.

Štvrtok

Vo štvrtok šéf Fedu konštatoval, že je americká ekonomika na tom veľmi dobre a že je inflácia blízko cieľa centrálnej banky (2%).

 V Novom Zélande sa miera nezamestnanosti vo štvrtom štvrťroku zvýšila z 3,9% na 4,3%, čo viedlo k okamžitému výpredaju na “Novozélanďana”.

ČNB ponechala na svojom zasadnutí podľa očakávaní sadzby bez zmeny kvôli ekonomickému vývoju v zahraničí. Rusnok na tlačovke povedal, že môže v tomto roku dôjsť k dvojitému zvýšeniu sadzieb, ale tiež môže dôjsť k situácii, že sa sadzby tento rok nezvýšia. Väčšina analytikov z českých bánk očakáva, že ČNB tento rok predsa len siahne k dvojitému zvýšeniu sadzieb. Európska komisia znížila odhad rastu HDP na rok 2019 z 1,9% na 1,3%.

Piatok

V piatok bola oznámená miera nezamestnanosti z Kanady, ktorá sa zvýšila z 5,6% na 5,8%.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

DISCLAIMER
Aj keď bolo vynaložené maximálne úsilie na overenie presnosti týchto informácií, neberieme zodpovednosť a ani nezodpovedáme za spoliehanie sa akejkoľvek osoby na túto publikáciu alebo akékoľvek informácie, názory alebo závery obsiahnuté v tejto publikácii. Akékoľvek kroky podniknuté na základe informácií obsiahnutých v tejto publikácii sú výhradne na vaše vlastné riziko. Nezodpovedáme za žiadnu stratu alebo škodu v súvislosti s touto publikáciou. Tento článok je poskytnutý len na informačné účely a nemal by sa považovať za ponuku alebo žiadosť o ponuku na kúpu alebo predaj akýchkoľvek investícií alebo súvisiacich služieb, na ktoré sa môže obsah odkazovať.

spot_img

Najnovšie správy

spot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Obchodovanie na burze a psychika

Obchodníci dávajú veľký význam stratégii, money managementu, risk managementu, vstupom či výstupom. Najdôležitejším aspektom obchodovania je avšak psychika. Viete ktoré emócie potrebujete zvládnuť?

Základy technickej analýzy

Technická analýza predstavuje spôsob analýzy ceny podkladového aktíva s cieľom predikcie jej budúceho vývoja ceny. Technická analýza sa zameriava čisto na cenu (graf) a historické dáta a ukazovatele.

Stavebné sporenie – dá sa veriť online kalkulačkám?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Ako investovať do ETF fondov

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť