Zasadnutia ČNB bez prekvapenia. Banka sa rozhodla počkať. AUD / USD sa po zasadnutí RBA prepadol pod 0,72

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 8.2.2019

Zasadnutia CNB bez prekvapenia. Banka sa rozhodla pockat. AUD / USD sa po zasadnuti RBA prepadol pod 0,72

Pondelok

V pondelok index cien výrobcov v eurozóne zaznamenal v decembri medziročný rast 3%, trh ale očakával rast o 3,2%. Člen bankovej rady ECB Nowotny povedal, že neočakáva v blízkej dobe recesiu v eurozóne a podľa jeho slov by jadrová inflácia v nasledujúcich mesiacoch mala stúpať, čo je v rozpore s vyhlásením ECB z posledného zasadnutia, kde banka oznámila, že skôr očakáva jej spomalenie.

Utorok

V utorok sme sa dočkali zasadnutie RBA, na ktorom banka ponechala úrokové sadzby bezo zmeny. Vo vyhlásení banka konštatovala, že momentálne existujú scenáre, kde ďalším krokom bude hike ale aj scenáre, kde ďalším krokom bude cut. RBA sa hlavne zameria na pracovný trh. Ďalej sme sa z vyhlásenia dozvedeli, že riziká pre austrálsku ekonomiku vzrástli. Čo predovšetkým trápi RBA, je pokles Čínskej ekonomiky, do ktorej dováža veľké množstvo svojich produktov a komodít. Ďalej tiež pretrváva neistota ohľadom cien domov a spotreby domácností. Guvernér Lowe na tlačovej konferencii oznámil, že je teraz RBA neutrálny ohľadom ďalšieho smerovania úrokových sadzieb, čo trh vyhodnotil ako prekvapivé holubičie vyhlásenie. Menový pár AUD / USD preto vo stredajšej seansi poklesol o 1,81%. Z Austrálie boli tiež zverejnené maloobchodné tržby ktoré sa vo štvrtom štvrťroku zvýšili len o 0,1%, čo bolo ďaleko pod odhadmi trhu, keďže sa očakávalo zvýšenie o 0,4%.

Streda

Guvernér BoJ v stredu konštatoval, že sa inflačné očakávania v poslednej dobe zlepšili a že sa ekonomika od roku 2013 výrazne zlepšila.

Štvrtok

Vo štvrtok šéf Fedu konštatoval, že je americká ekonomika na tom veľmi dobre a že je inflácia blízko cieľa centrálnej banky (2%).

 V Novom Zélande sa miera nezamestnanosti vo štvrtom štvrťroku zvýšila z 3,9% na 4,3%, čo viedlo k okamžitému výpredaju na “Novozélanďana”.

ČNB ponechala na svojom zasadnutí podľa očakávaní sadzby bez zmeny kvôli ekonomickému vývoju v zahraničí. Rusnok na tlačovke povedal, že môže v tomto roku dôjsť k dvojitému zvýšeniu sadzieb, ale tiež môže dôjsť k situácii, že sa sadzby tento rok nezvýšia. Väčšina analytikov z českých bánk očakáva, že ČNB tento rok predsa len siahne k dvojitému zvýšeniu sadzieb. Európska komisia znížila odhad rastu HDP na rok 2019 z 1,9% na 1,3%.

Piatok

V piatok bola oznámená miera nezamestnanosti z Kanady, ktorá sa zvýšila z 5,6% na 5,8%.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.