Vojna bude mať vplyv na ceny energií, tvrdí Rusnok. Inflácia v EÚ sa vyšplhala na 5,1 %

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 25.02.2022

DomovSprávyVojna bude mať vplyv na ceny energií, tvrdí Rusnok. Inflácia v EÚ...

Index podnikateľskej nálady v Nemecku z dielne inštitútu Ifo zaznamenal vo februári citeľné zlepšenie, keď vystúpil z 96 bodov na 98,8 bodu. Za optimizmom stojí očakávaný koniec koronavírusovej krízy zo strany tamojších podnikateľov. Medzi najoptimistickejšie sektory sa zaradil priemysel a tiež sektor služieb. Podľa inštitútu Ifo stál boj s pandémiou nemeckú ekonomiku približne 330 miliárd eur.

Nemecký štatistický úrad vo svojej konečnej správe informoval, že tamojšie hospodárstvo kleslo vo štvrtom štvrťroku minulého roku o 0,3 % a za celý rok potom najväčšia európska ekonomika vzrástla o 2,9 %.

„Kým vlani v lete ekonomika aj napriek narastajúcim problémom v dodávateľských reťazcoch a nedostatok materiálov opäť rástla, v závere roka sa zotavovanie nemeckej ekonomiky kvôli štvrtej vlne koronavírusu a novému zostreniu karanténnych podmienok zastavilo,“ uviedol štatistický úrad.

Novozélandská centrálna banka sa na svojom zasadnutí rozhodla zvýšiť základnú úrokovú sadzbu o 0,25 percentuálneho bodu na 1 %. Navyše banka pomerne prekvapivo naznačila, že bude pokračovať v ďalšom zvyšovaní sadzby a celkovému uťahovaniu monetárnej politiky. Jastrabia rétorika banky potom viedla k spevneniu novozélandského dolára voči americkému doláru, ale aj voči ďalším „majors“ menám.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok sa domnieva, že vojna medzi Ruskom a Ukrajinou bude mať pre českú ekonomiku proinflačný efekt predovšetkým prostredníctvom vyšších cien energií. Centrálny bankár sa však domnieva, že by sa inflácia mala vrátiť k dvojpercentnému cieľu centrálnej banky v priebehu budúceho roka.

„Bohužiaľ je to vec z pohľadu našej hlavnej úlohy cenovej stability skôr negatívna. Bude to mať proinflačný efekt. Hlavne sa to do inflácie premietne cez ceny plynu, ropy a sprostredkovane aj ďalších energií. Z hľadiska ekonomického rastu by som to videl ako negatívny faktor,“ doplnil Rusnok.

Inflácia v eurozóne sa vyšplhala na rekordnú úroveň 5,1 %. V Európskej únii sa potom miera inflácie dostala na 5,6 %. Analytici oslovení agentúrou Reuters naopak predikovali pokles spotrebiteľských cien na 4,4 %. Rast inflácie najviac ťahali ceny potravín a energií. O moc pozadu však nezostali ani ceny služieb či priemyslu.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Výhody a nevýhody investovania prostredníctvom ETF fondov

Investovanie prostredníctvom ETF prináša so sebou množstvo výhod, ale aj zopár nevýhod, presnejšie rizík, o ktorých by ste určite mali vedieť pred tým, ako sa rozhodnete tento investičný nástroj využiť.

Základy technickej analýzy

Technická analýza predstavuje spôsob analýzy ceny podkladového aktíva s cieľom predikcie jej budúceho vývoja ceny. Technická analýza sa zameriava čisto na cenu (graf) a historické dáta a ukazovatele.

Oplatí sa investovať prostredníctvom termínovaných vkladov?

Konzervatívni investori častokrát investujú prostredníctvom termínovaných vkladov a obdobných konzervatívnych produktov. Má takéto investovanie ale zmysel?

Investičné životné poistenie – najdrahší investičný produktov vôbec?

Investičné životné poistenie predstavuje kombináciu poistenia a investovania do podielových fondov. Takáto kombinácia sporenia s poistením vás avšak vie výjsť na poplatkoch oveľa viac, ako by ste si mysleli...

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Oplatí sa venovať tradingu / obchodovaniu na burze alebo radšej investovať? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí a preto vám prinášame článok, ktorý vám objasní, čo sa vám vo vašej situácii oplatí viac.

Obchodovanie na burze a psychika

Obchodníci dávajú veľký význam stratégii, money managementu, risk managementu, vstupom či výstupom. Najdôležitejším aspektom obchodovania je avšak psychika. Viete ktoré emócie potrebujete zvládnuť?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť