USA sa dohodlo s Čínou na prímerí v obchodnom spore. Akciové trhy aj napriek tomu naďalej krvácali

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 07.12.2018

USA sa dohodlo s Cinou na primeri v obchodnom spore. Akciove trhy aj napriek tomu nadalej krvacali

Americký prezident Donald Trump a jeho čínsky náprotivok sa dohovorili v sobotu na summite G20 v Buenos Aires na 90-dňovom prímerí v obchodnom spore. Obaja predstavitelia sa po túto dobu budú snažiť nájsť kompromis v obchodných vzťahoch.

Pondelok

V pondelok oznámil ruský prezident Vladimír Putin, že súhlasí, aby sa začiatkom budúceho roka znížila produkcia ropy. OPEC na svojom ekonomickom paneli odporučil znížiť produkciu ropy o 1,3 milióna barelov denne. Ako ľahká americká ropa WTI, tak aj Brent na začiatku týždňa posilnili, ale v priebehu týždňa časť svojich ziskov odovzdali.

Utorok

V utorok zasadala Reserve Bank of Australia (RBA) a podľa očakávaní ponechala sadzby bez zmeny na úrovni 1,5%. Analytici neočakávali prílišné zmeny v komunikácii banky v porovnaní s posledným zasadnutím, napriek tomu RBA vyznela viac “dovish” než trh očakával, čo viedlo k miernemu výpredaji na austrálskom dolári. Menový pár AUD / USD zakončil utorkové obchodovanie poklesom o 0,26%.

Dočkali sme sa tiež zverejnenia CPI zo Švajčiarska, ktoré opäť sklamalo a medziročne stúplo len o 0,9%. Švajčiarska centrálna banka tak má stále dostatok času na zvyšovanie sadzieb a nie je vôbec vylúčené, či nedôjde k rozšíreniu nekonvenčnej monetárnej politiky.

Mark Carney z Bank of England varoval britských poslancov, že ak Anglicko odíde z EÚ bez dohody, tak ceny spotrebného tovaru skokovo vzrastú až o 10%.

Streda

V stredu mala zasadnutie Bank of Canada, ktorá tiež podľa očakávania ponechala sadzby bez zmeny. Banka sa vyjadrila, že ďalšie načasovanie sadzieb je závislé na mnohých faktoroch – ropy, investíciách, voľných kapacít. V dôsledku poklesu cien ropy banka očakáva, že sa inflácia v najbližších mesiacoch zníži, čo viedlo k okamžitému výpredaju na kanadskom dolári a “loonie” (USD / CAD) zakončil stredajšie seansu rastom o 0,70%.

Z Austrálie sme sa dočkali údajov o HDP, ktoré medziročne pokleslo z 3,4% na 2,8%. Tento údaj obchodníkov prinútil k výpredaju austrálskych dolárov.

Štvrtok

Na štvrtok bolo naplánované dvojdňové zasadanie ropného kartelu OPEC. Prvé správy naznačujú, že Irán nechce znížiť svoju produkciu a navyše členovia OPEC zvažujú výnimky aj pre Líbyu a Venezuelu.

Piatok

V piatok boli zverejnené dáta z amerického trhu práce, ktoré nedopadli príliš priaznivo. Nonfarm Payrolls (Novo vytvorené pracovné miesta mimo poľnohospodársky sektor) dosiahli 155 tisíc pracovných miest. Analytici očakávali nárast o 200 tisíc pracovných miest.

Čo nás čaká budúci týždeň?

Hneď zo začiatku budúceho týždňa sa dočkáme HDP z Japonska. Ďalej budú v pondelok zverejnené dáta o nezamestnanosti zo Švajčiarska. V utorok bude medzi hlavné udalosti patriť hlasovanie britského parlamentu o schválení dohody o odchode Británie z Európskej únie. V stredu vystúpi šéf Fedu J.Powell pred hospodárskym výborom amerického kongresu. Na štvrtok je naplánované zasadnutie SNB a ECB. V piatok bude zverejnená priemyselná produkcia z Číny a maloobchodné tržby zo Spojených štátov.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.