USA sa dohodlo s Čínou na prímerí v obchodnom spore. Akciové trhy aj napriek tomu naďalej krvácali

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 07.12.2018

DomovUSA sa dohodlo s Čínou na prímerí v obchodnom spore. Akciové trhy...

Americký prezident Donald Trump a jeho čínsky náprotivok sa dohovorili v sobotu na summite G20 v Buenos Aires na 90-dňovom prímerí v obchodnom spore. Obaja predstavitelia sa po túto dobu budú snažiť nájsť kompromis v obchodných vzťahoch.

Pondelok

V pondelok oznámil ruský prezident Vladimír Putin, že súhlasí, aby sa začiatkom budúceho roka znížila produkcia ropy. OPEC na svojom ekonomickom paneli odporučil znížiť produkciu ropy o 1,3 milióna barelov denne. Ako ľahká americká ropa WTI, tak aj Brent na začiatku týždňa posilnili, ale v priebehu týždňa časť svojich ziskov odovzdali.

Utorok

V utorok zasadala Reserve Bank of Australia (RBA) a podľa očakávaní ponechala sadzby bez zmeny na úrovni 1,5%. Analytici neočakávali prílišné zmeny v komunikácii banky v porovnaní s posledným zasadnutím, napriek tomu RBA vyznela viac “dovish” než trh očakával, čo viedlo k miernemu výpredaji na austrálskom dolári. Menový pár AUD / USD zakončil utorkové obchodovanie poklesom o 0,26%.

Dočkali sme sa tiež zverejnenia CPI zo Švajčiarska, ktoré opäť sklamalo a medziročne stúplo len o 0,9%. Švajčiarska centrálna banka tak má stále dostatok času na zvyšovanie sadzieb a nie je vôbec vylúčené, či nedôjde k rozšíreniu nekonvenčnej monetárnej politiky.

Mark Carney z Bank of England varoval britských poslancov, že ak Anglicko odíde z EÚ bez dohody, tak ceny spotrebného tovaru skokovo vzrastú až o 10%.

Streda

V stredu mala zasadnutie Bank of Canada, ktorá tiež podľa očakávania ponechala sadzby bez zmeny. Banka sa vyjadrila, že ďalšie načasovanie sadzieb je závislé na mnohých faktoroch – ropy, investíciách, voľných kapacít. V dôsledku poklesu cien ropy banka očakáva, že sa inflácia v najbližších mesiacoch zníži, čo viedlo k okamžitému výpredaju na kanadskom dolári a “loonie” (USD / CAD) zakončil stredajšie seansu rastom o 0,70%.

Z Austrálie sme sa dočkali údajov o HDP, ktoré medziročne pokleslo z 3,4% na 2,8%. Tento údaj obchodníkov prinútil k výpredaju austrálskych dolárov.

Štvrtok

Na štvrtok bolo naplánované dvojdňové zasadanie ropného kartelu OPEC. Prvé správy naznačujú, že Irán nechce znížiť svoju produkciu a navyše členovia OPEC zvažujú výnimky aj pre Líbyu a Venezuelu.

Piatok

V piatok boli zverejnené dáta z amerického trhu práce, ktoré nedopadli príliš priaznivo. Nonfarm Payrolls (Novo vytvorené pracovné miesta mimo poľnohospodársky sektor) dosiahli 155 tisíc pracovných miest. Analytici očakávali nárast o 200 tisíc pracovných miest.

Čo nás čaká budúci týždeň?

Hneď zo začiatku budúceho týždňa sa dočkáme HDP z Japonska. Ďalej budú v pondelok zverejnené dáta o nezamestnanosti zo Švajčiarska. V utorok bude medzi hlavné udalosti patriť hlasovanie britského parlamentu o schválení dohody o odchode Británie z Európskej únie. V stredu vystúpi šéf Fedu J.Powell pred hospodárskym výborom amerického kongresu. Na štvrtok je naplánované zasadnutie SNB a ECB. V piatok bude zverejnená priemyselná produkcia z Číny a maloobchodné tržby zo Spojených štátov.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Podielové fondy vs. indexové ETF fondy – aké sú najnovšie trendy?

Vedeli ste, že pokiaľ máte záujem investovať prostredníctvom podielových fondov, tak máte na výber z viac ako 119 tisíc otvorených podielových fondov? Áno, tak populárne je investovanie prostredníctvom podielových fondov vo svete.

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Investičné životné poistenie – najdrahší investičný produktov vôbec?

Investičné životné poistenie predstavuje kombináciu poistenia a investovania do podielových fondov. Takáto kombinácia sporenia s poistením vás avšak vie výjsť na poplatkoch oveľa viac, ako by ste si mysleli...

Základné rozdiely medzi investovaním do akcií a ETF fondov

ETF fondy predstavuje nástroj, prostredníctvom ktorého sa dá investovať do rôznych finančných inštrumentov, akými sú napríklad aj akcie. Viete aké sú výhody a nevýhody ETF fondov oproti akciám?

Základy investovania do dlhopisov

Dlhopisy spolu s akciami patria najdôležitejšie investičné inštrumenty. Zatiaľ čo pri investovaní do akcií sa stávate akcionárom danej spoločnosti, pri dlhopisoch je vaše postavenie voči spoločnosti výrazne odlišné.

Obchodovanie na burze a psychika

Obchodníci dávajú veľký význam stratégii, money managementu, risk managementu, vstupom či výstupom. Najdôležitejším aspektom obchodovania je avšak psychika. Viete ktoré emócie potrebujete zvládnuť?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť