Úrokové sadzby sa zvýšia o 0,25%, potvrdil Powell. Rusko zakázalo vyplácať dividendy zahraničným investorom

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 04.03.2022

Šéf Fedu Jerome Powell pred americkým snemovým výborom pre finančné služby uviedol, že už v marci by malo dôjsť k zvýšeniu základnej úrokovej sadzby o 25 bázických bodov. Podľa Powella by sa malo jedna o adekvátnu odpoveď na vysokú infláciu a utiahnutý trh práce. Tiež nevylúčil razantnejšie zvýšenie úrokovej sadzby na niektorom z ďalších menovopolitických zasadnutiach.

Inflácia v Turecku aj naďalej pokračuje v spanilej jazde, keď sa vo februári vyhúpla na 54,44 %, čo predstavuje najvyššiu úroveň za dvadsať rokov. Ceny za dopravu sa medziročne zvýšili o 75,8 %. Ceny potravín potom zaznamenali narásť o 64,5 %. Za rastom inflácie tiež stojí dlhodobo oslabujúca turecká líra.

Európska únia sa rozhodla kvôli invázii Ruska na Ukrajinu zakázať prístup do medzinárodného platobného systému SWIFT siedmim ruským bankám. Jedná sa o banky: Gazprom PJSC, VTB Bank PJSC, Bank Rossiya, banka Otkritie, Novikombank, Promsvyazbank PJSC, Sovcombank PJSC a VEB.RF.

Rusko sa v tomto týždni rozhodlo podniknúť kontroverzné kroky na podporu svojej ekonomiky, keď Vladimir Putin vydal dekrét, ktorý zakazuje odvážať z Ruska zahraničné meny v hodnote presahujúcej 10.000 USD. Ruská centrálna banka sa rozhodla pozastaviť vyplácanie kupónov u štátnych dlhopisov denominovaných v rubľoch zahraničným investorom. Ruským akciovým spoločnostiam bolo tiež zamedzené vyplácanie dividend zahraničným akcionárom.

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck informoval, že rast cien energie kvôli sankciám uvalených na Rusko spomalí oživenie nemeckej ekonomiky po koronavírusovej kríze. Podľa ministra už Nemecko pracuje na znížení závislosti na ruskom plyne.

„Dôsledky sankcií a vojny sú viditeľné a situácia zostáva napätá. Dúfali sme, že na jar zažijeme (hospodársky) vzostup, fázu oživenia. Teraz tu však máme dopady vojny,“ dodal Habeck.

Podľa predbežnej správy Eurostatu miera nezamestnanosti v Európskej únii v januári zaznamenala pokles na 6,2 % z decembrových 6,3 %. Najnižšia nezamestnanosť aj naďalej pretrváva v Českej republike (2,2 %). V eurozóne taktiež došlo k zníženiu nezamestnanosti o 0,2 percentuálneho bodu na 6,8 %.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.